Peter Tóth: KTO VYHRÁ PREZIDENTSKÉ VOĽBY A ČO BUDE POTOM?

Peter Tóth: KTO VYHRÁ PREZIDENTSKÉ VOĽBY A ČO BUDE POTOM?

Peter Tóth: KTO VYHRÁ PREZIDENTSKÉ VOĽBY A ČO BUDE POTOM? 620 330 Mr Hyde

Ako dopadnú prezidentské voľby? Pýtate sa ma na to viacerí, a preto si dovolím podeliť sa o svoje názory na túto tému so všetkými návštevníkmi Ďatľa.

Začnem malou prognózou pozostávajúcou z troch častí.

Po prvé, najpravdepodobnejšími účastníkmi druhého kola sú Peter Pellegrini a Ivan Korčok.

Po druhé, účasť Štefana Harabina v druhom kole nie je nemožná, ale je málo pravdepodobná.

Po tretie, zvíťaziť v druhom kole má síce väčšiu nádej Peter Pellegrini, ale výsledky hlasovania môže ešte prekvapivo ovplyvniť masívna mobilizácia voličov progresívnymi médiami v prospech Ivana Korčoka aj neochota voličov Štefana Harabina alebo Mariána Kotlebu so zaťatými zubami hlasovať za predsedu Hlasu. Veľkou neznámou je aj konanie voličov šialenca z Trnavy v druhom kole prezidentských volieb. Na dôvažok je potrebné počítať s okolnosťou, že voľby hlavy štátu môže v prospech aj neprospech favoritov ovplyvniť medializácia nejakej špinavosti. Šialenec už čosi naznačuje, uvidíme.

Nech dopadnú voľby hlavy štátu akokoľvek, Slovensko sa upokojenia na politickej scéne ani v spoločnosti nedočká. Existujú na to dva základné dôvody, vyplývajúce z najpravdepodobnejších scenárov.

Po prvé, ak sa stane prezidentom Peter Pellegrini, jeho vzťah s vládou bude nepochybne viac harmonický, ako sú relácie kabinetu Roberta Fica so Zuzanou Čaputovou alebo ako by boli s Ivanom Korčokom. Na druhej strane frustrovaná opozícia a frustrované progresívne médiá budú v prípade takéhoto výsledku ešte viac vyostrovať politický boj a slovník. Doma aj v zahraničí. Takisto nie je možné očakávať, že s voľbou Petra Pellegriniho budú spokojné skupiny voličov fixované na Štefana Harabina, Mariána Kotlebu či hnutie Republika. A napokon je potrebné brať do úvahy, že Peter Pellegrini bude napríklad v otázkach zahraničnej politiky oveľa umiernenejší, ako sú premiér Robert Fico, jeho minister zahraničných vecí Juraj Blanár či nádejný europoslanec Ľuboš Blaha.

Po druhé, ak sa stane prezidentom Ivan Korčok, opoziční voliči budú nadšení a prezidentský palác sa stane baštou opozície. Frustrovaní budú najmä voliči vládnej koalície. Inou stránkou toho istého problému bude okolnosť, že medzi vládou a parlamentnou väčšinou na strane jednej a hlavou štátu na strane druhej dôjde k neodvratnému inštitucionálnemu sporu. Prezident Ivan Korčok bude chodiť na rokovanie Rady EÚ alebo na summity NATO a prezentovať tam diametrálne odlišné stanoviská od pozícií vlády, bude rôznymi právnymi, ústavnými a inými prostriedkami blokovať vyhlasovanie zákonov a podobne. V takejto konštelácii nie je nepredstaviteľné, že kým vláda bude jednoznačne proti zrušeniu práva veta členských štátov EÚ alebo proti vyslaniu vojakov na Ukrajinu, prezident na rokovaní v Bruseli podobné opatrenia podporí. Takéto rozpory povedú k politickým konfliktom, bičovaniu vášní a k hysterickým kampaniam médií.
Slovom nemáme sa na čo tešiť, nech to dopadne akokoľvek.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk