Už žiadne hlúpe vojny

Už žiadne hlúpe vojny

Už žiadne hlúpe vojny 620 330 Doktor

Už žiadne hlúpe vojny: Západ sa nesmie nechať zatiahnuť ďalej do rusko-ukrajinskej vojny.

Bolo by hlúpe, keby sa Západ dal ešte viac zatiahnuť do rusko-ukrajinskej vojny.

Vojna je hlúpa rovnako, ako väčšina vojen od konca studenej vojny bola hlúpa. Boli to vojny voľby, nie vojny núdze.

Sú, ako povedal spisovateľ Sir Lawrence Freedman, ktorý tento termín prvýkrát použil, „bez strategického imperatívu“.

Sú to vojny, keď sa niečo strašné deje ďaleko a západní lídri, zvyčajne americkí, hovoria „niečo treba urobiť“.

Líbya, Irak, Sýria, Somálsko, Afganistan, peklo, až do Vietnamu, žiaden z tých konfliktov by neohrozil krajiny Ameriky ani Európy. Západní vojaci, väčšinou americkí, sa však nahromadili a zomierali.

Ako nám pripomína David Betz – profesor vojny v modernom svete na King’s College v Londýne, hlúpe vojny sa končia zle. Stačí sa pozrieť na stiahnutie Američanov z Afganistanu: „Ponižujúce stiahnutie sa, plné scén zúfalých ľudí, ktorí padajú z podbehov odlietavajúcich dopravných lietadiel a zanechávajú za sebou vojenské prostriedky v hodnote miliárd dolárov a populáciu, ktorá vás nenávidí ešte viac ako keď ste tam prišli.“

Napriek tomu sa Amerika a zvyšok NATO pozerajú na toto fiasko a stále si myslia, že musia „niečo urobiť“ s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Prečo?

Od skončenia studenej vojny Betz definuje politiku Západu voči Rusku ako „z troch častí nečestnú, z dvoch častí ignoranciu a jednu časť zanedbávanie so štipkou povýšeneckého pohŕdania“.

Vráťte sa k pozorovaniam riaditeľa CIA Williama Burnsa a bývalého ministra obrany Roberta Gatesa a ďalších a zistíte, že Západ sa voči Rusku správal provokatívne a vedel, že provokuje.

Správali sa k Rusku s opovrhnutím, pretože boli silní, a Rusko bolo slabé.

Už nie.

Betz hovorí: „Vojny… sa nevyhrávajú taktikou a zbraňami ako takými, je to logistika, ktorou sa zaoberajú seriózni profesionáli.“

„V tomto smere je náskok Ruska pred Západom jednoducho úžasný. Jeho produkcia delostreleckých granátov v súčasnosti prevyšuje celý Západ o niečo osem ku jednej, čo je náskok, ktorý sa stále zvyšuje.

„V tankoch a iných obrnených vozidlách je ruská produkcia v porovnaní so Západom asi päť ku jednej.“

„V prípade rakiet rôznych typov, vrátane hypersonických, konvenčných balistických rakiet krátkeho doletu a plavebných systémov, výroba opäť prevyšuje Západ o faktor päť ku jednej.“

Alebo ako by to mohol povedať Putin: „Kto je teraz slabý, Yankee?“

Západná Európa ignoruje ruskú logistickú silu, pretože si je istá, že Amerika by prišla, ak by Rusko napadlo štát NATO. Aj európske štáty si budujú svoju vlastnú armádu, tak im dajte ešte päť rokov (ak je Moskva taká trpezlivá) a európske armády budú silnejšie.

To je klam.

Prejdite k ďalšiemu obrannému mozgu, Dougovi Bandowovi , vedúcemu pracovníkovi Cato Institute. Bandow v liste American Conservative poznamenáva: „Washington zmenil alianciu určenú na zvýšenie bezpečnosti USA na medzinárodnú podporu.

„Zatiaľ čo sa predstavitelia NATO hrdo chvália schopnosťami aliancie, mnohým jej členom to vôbec nevadí.“

Niektoré európske sily zaokrúhľujú chyby.

Niektoré vymenúva: Chorvátsko 16 700, Dánsko 15 400, Švédsko 14 600, Severné Macedónsko 8 000, Albánsko 7 500, Estónsko 7 200, Lotyšsko 6 600, Slovinsko 6 400, Čierna Hora 2 410, Luxembursko.

Nechávam bokom 300-tisícové záložné sily Fínska. Počítajú s tým, že by mohli zdržať ruskú inváziu na mesiac. Výborne, Fíni. Napriek tomu sa musím pýtať, kto bude pomáhať Fínom po tom, čo uplynul ten mesiac.

Nie ich partner v NATO Island. Majú nulové sily.
Medzitým je počet amerických síl 1 359 600.

Európske sily vedľa amerických jednotiek sú liliputi.

Čo je horšie, neznamenajú nič. Nechcú platiť náklady na zriadenie armád, ktoré by mohli poraziť ruskú inváziu.

Gawain Towler vymenoval vojenské výdavky členov NATO. Úroveň stanovená po skončení studenej vojny bola dve percentá ich HDP. Minulý rok to splnilo len 11 z 30 členov.
Ďalší: Francúzsko (platí 1,90 percenta), Čierna Hora (1,87 percenta), Severné Macedónsko (1,87 percenta), Bulharsko (1,84 percenta), Chorvátsko (1,79 percenta), Albánsko (1,76 percenta), Holandsko (1,70 percenta) )…to je dosť, je to príliš skľučujúce.

Čísla sú nepatrné, dokonca aj pri úrovni len dvoch percent sa členovia neobťažujú dosiahnuť ju.

Tu to máte, vojna na Ukrajine je hlúpa, európske armády sú liliputi a obranné rozpočty sú zlé.

Skončime Betzom: „Hlavnou vlastnosťou hlúpych vojen je to, že sú voľbou – nie nutnosťou. Západ vyvolal konflikt proti vážnemu varovaniu svojich popredných expertov, aby sa tak nerobili.

„Ďalšou ich hlavnou vlastnosťou je, že sú pretkané klamným zbožným želaním. Vo vojne je úplne prijateľné klamať nepriateľovi. Klamať sám sebe je však bozkom smrti.“

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/03/no-more-stupid-wars-the-west-must-not-allow-itself-to-be-dragged-further-into-the-russia-ukraine-war/