Pfizer sprisahanie: Niekoľko štátov žaluje Von der Leyenovú

Pfizer sprisahanie: Niekoľko štátov žaluje Von der Leyenovú

Pfizer sprisahanie: Niekoľko štátov žaluje Von der Leyenovú 620 330 Doktor

K žalobe na von der Leyenovú sa pridalo Poľsko a Maďarsko (a pravdepodobne čoskoro aj Rumunsko). Ide o historickú udalosť v histórii EÚ. Dôvodom je zmluva Pfizer-EU a úloha predsedu Komisie.

Podľa poslancov je „ sprisahanie Leyen-Pfizer “ považované za jeden z najväčších korupčných škandálov v histórii. Ide o zmluvu medzi spoločnosťou Pfizer a EÚ týkajúcu sa vakcín mRNA Covid. Pfizer už zažaloval štáty EÚ na základe zmluvy – a nikto nevie, čo si vtedy generálny riaditeľ Pfizer Bourla a Ursula von der Leyenová súkromne písali. Príbeh je teraz o jednu kapitolu bohatší: Poľsko, Maďarsko a Rumunsko sa pripojili k aktuálnej žalobe na Ursulu von der Leyenovú, alebo sa tak chystajú urobiť.

Veľká aféra

Ale ešte raz.

V centre politicko-právnej aféry je zmluva medzi EÚ a Pfizerom, ktorá stále nie je (oficiálne) verejná. Olivier Frot, právnik s doktorátom, po analýze pred rokmi vysvetlil: „Zmluva, ktorá je taká výhodná pre priemyselníka, sa mi zdá nenormálna. Aféra zahŕňa aj textové správy medzi Bourlom a Pfizerom, ktoré boli pravdepodobne zničené.

V tejto súvislosti podal belgický lobista Frédéric Baldan 5. apríla 2023 trestné oznámenie na Leyenovú v Liège. Obvinenia: zneužitie právomoci verejného činiteľa, zničenie dokumentov, ako aj nezákonné zastupovanie záujmov a korupcia. Belgický sudca potom šiel hľadať textové správy.

Spor medzi Baldanom a Leyen sa rýchlo stal politickým. Lobistická licencia mu bola odobratá a v júni sa spýtal: „Môže Ursula Von der Leyen zostať predsedníčkou Európskej komisie vzhľadom na tieto záležitosti? Nasleduje občianskoprávny spor na súde EÚ, v ktorom vyzval na suspendovanie Ursuly Von der Leyenovej a eurokomisárov, kým proti nim prebieha trestné stíhanie. Aj na vybudovanie politického tlaku. Florian Philippot, šéf francúzskej národnej suverénnej strany „Les Patriotes“, sa pripojil k žalobe. Žalobu podala aj belgická strana.

Mainstreamové médiá sa tejto právno-politickej afére takmer nevenujú. Záhadná smrť Michelle Rivasi tiež nebola problémom. Bola najvýznamnejšou predstaviteľkou EÚ v boji proti korupcii.

No niekedy si novinári predsa len robia svoju prácu. France Soir v pondelok zverejnila podrobný výskum na túto tému. A dokonca mohol objavovať nové veci. Najprv je reprodukované vyhlásenie vyšetrujúceho sudcu z Liège:

„Nie som zo zákona oprávnený odpovedať na vaše otázky. Kópiu posielam verejnému prokurátorovi v Liège a pani Vanderputtenovej z EPPO (Európska prokuratúra), na ktoré sa môžete obrátiť.“

Poslali ich aj tam – Tine Hollevoetovej, hovorkyni Európskej prokuratúry. Táto potom povedala:

„Vyšetrovanie získania vakcín COVID-19 v Európskej únii stále prebieha a podlieha vyšetrovaciemu tajomstvu v snahe zachovať dôkazy užitočné na zistenie pravdy. Z tohto dôvodu vám momentálne nemôžeme poskytnúť žiadne ďalšie podrobnosti. Hneď ako budeme môcť verejne informovať o tomto vyšetrovaní, podelíme sa o informácie prostredníctvom bežných médií.

Súdny škandál

Zrejme však EPPO brzdí aj vyšetrovanie. Francúzske médiá uviedli, že „ EPPO by bránila konaniu, aby vyšetrujúci sudca nemohol vykonať vyšetrovanie. „Bol by to v podstate bezprecedentný súdny škandál.

France Soir vo svojom výskume prichádza k záveru:

„EPPO prekračuje svoje výsady v súdnom spore Baldan-Von der Leyen.“

Novinári však zistili niečo iné. K Baldanovej žalobe sa pripojili štáty vrátane Poľska a Maďarska, ktoré spoločnosť Pfizer sama žalovala. To sa ešte nikdy nestalo. K žalobe sa vraj chce pripojiť aj Rumunsko, ktoré zažalovala aj spoločnosť Pfizer.

France Soir:

Tieto dva štáty (Poľsko a Maďarsko, pozn.) a Rumunsko boli tiež predmetom nezávislých predvolaní pred belgické súdy spoločnosťou Pfizer Inc. s cieľom „prinútiť tieto krajiny, aby rešpektovali svoje záväzky týkajúce sa objednávok vakcín proti Covid-19 podľa ich zmluvy podpísaných do roku 2021,“ ako si možno prečítať na strane 100 výročnej správy spoločnosti Pfizer Inc. Jednoducho povedané, Pfizer požaduje „úplnú platbu za dávky vakcíny“ objednané prostredníctvom európskeho kontraktu, o mnohých prvkoch, o ktorých pani Von der Leyen diskutovala a prípadne o nich rokovala s prezidentom Bourlom.

Maďarsko v odpovedi France-Soir vysvetlilo, „že má problémy s platbou a spochybňovanie zmluvy v dôsledku prílevu utečencov z Ukrajiny… Ktorú Pfizer požadoval“. Odvtedy sa ukázalo, že najmenej jedna ďalšia krajina, Rumunsko, podala alebo je v procese podania žaloby na sudcu Frenaya.

Situácia je veľmi zložitá, pretože súdny spor proti prezidentke Ursule Von der Leyen podporuje najmenej 10 žalobcov (Baldan, belgická politická strana Vivant Ostebelgien, Les Patriotes a najmenej dve európske krajiny…), a to v čase, keď sa ona snaží byť na čele EK v ďalšiom funkčnom období prezidentky. Už len v tomto smere by mala byť doplnená analýza verejného Senátu zo 16. marca.

Štáty nikdy nepodali trestné oznámenie na predsedu komisie. Už len táto mimoriadna skutočnosť by jej nemala dovoliť znovu kandidovať. Zmluva o EÚ a Kódex správania, ktorý definuje funkciu komisára, od nich vyžaduje, aby spĺňali najvyššie normy morálky, etiky a čestnosti.

V parlamente bublajú fámy a jazyky sa rozviažu, keď sa opýtajú na sťažnosť pána Baldana: „Ursula bola v modrom hneve. (Farba hnevu v Belgicku!). Toto bolo nahlásené už v júni 2023.

Aféra Pfizer-Leyen teda vrie v pozadí. Absurdné: Leyenová chce byť zároveň predsedníčkou Komisie ďalších päť rokov. Väčšina novinárov, ktorí majú kontakty a zdroje, sa pozerá iným smerom. Tým sa ale aféra neskončila. Florian Philippot, francúzsky politik, napísal o správe France Soir, že bola „obrovská“ : „Pravda a spravodlivosť neúprosne napredujú! Uršula a všetci protagonisti nebudú môcť uniknúť svojej zodpovednosti!“

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/18/pfizer-verschwoerung-mehrere-staaten-klagen-leyen/