Ako sa vyrábajú peniaze, a prečo majú z roka na rok menšiu hodnotu…

Ako sa vyrábajú peniaze, a prečo majú z roka na rok menšiu hodnotu…

Ako sa vyrábajú peniaze, a prečo majú z roka na rok menšiu hodnotu… 620 330 Doktor

Lagardeová škandalózne: Bude ECB v budúcnosti naďalej poskytovať financovanie štátnych dlhov?

Európska centrálna banka (ECB) chce v rámci svojej novej stratégie opäť nakupovať štátne dlhopisy. Rozhodnutie vyvoláva búrku nevôle. Je otázne, či ECB ešte niekedy zníži držbu dlhopisov. Okrem toho by sa teraz ECB mohla skutočne zapojiť do trvalého menového financovania štátov, čo je však zakázané.

ECB pod vedením prezidentky Christine Lagardeovej chce pokračovať v nákupe dlhopisov. Zrejme to bude pokračovať – do nekonečna. APA/dpa/Boris Roessler

(Všetci si pamatáme napr. hlasovanie o Eurovale v čase dlhovej krízy Grécka, Portugalska, Talianska….)

Ostrá kritika prichádza od prof. Markusa C. Kerbera. „ECB klame a klame,“ vysvetľuje pre profesor hospodárskej politiky a financií na TU Berlín.

Pôvodne mala ECB nakupovať dlhopisy len dočasne

Veľký nákup štátnych dlhopisov sa začal už za Maria Draghiho, predchodcu súčasnej šéfky ECB Christine Lagardeovej. Obvinenie z financovania dlhov vlád zo strany ECB bolo kontroverzné už vtedy.

Nákup štátnych dlhopisov vo veľkom sa začal za bývalého šéfa ECB Maria Draghiho (na snímke).

Profesor Kerber preto už v roku 2017 podal ústavnú sťažnosť proti nákupom cenných papierov ECB. V tom čase a vo všetkých nasledujúcich konaniach pred Spolkovým ústavným súdom a Európskym súdnym dvorom (ESD) ECB svätosvete „sľúbila, že nákupy dlhopisov a ich reinvestície sa nebudú vykonávať donekonečna,“ hovorí Kerber.

Ale teraz sa toto pokračovanie nákupov cenných papierov deje, aj keď z pretextovaných dôvodov. „ECB teraz opäť vymýšľa „vhodnosť“ „portfólia štrukturálnych cenných papierov“ na dosiahnutie „cieľov stability“. „Delimitácia mandátu ECB nadobudla nový rozmer,“ hovorí prof. Kerber.

Profesor Kerber (na snímke) už podal ústavnú sťažnosť na predchádzajúce nákupy dlhopisov ECB. eXXpressTV

Zdá sa, že sa napĺňa scénár monetárneho financovania štátnych dlhov

Ale je toto všetko ešte legálne? Doteraz neboli nákupy dlhopisov zamýšľané ako trvalé a zdôvodňovali sa dosiahnutím inflačného cieľa na úrovni dvoch percent. O tom sa už nehovorí.

Kerber komentuje: „Dlhodobá držba štátnych dlhopisov bude pravdepodobne kolidovať so zákazom monetárneho financovania štátnych dlhov (článok 123 ZFEÚ). Spolkový ústavný súd – po ESD – nezistil porušenie tohto zákazu predchádzajúcimi nákupmi dlhopisov, okrem iného aj preto, že nákupy sú obmedzené a dlhové nástroje sa napr. po splnení inflačného cieľa musia povinne zastaviť.

Ak však – ako teraz – „kvantifikácia „portfólia štrukturálnych cenných papierov“ vedie k trvalému postaveniu štátnych dlhopisov v Eurosystéme v hodnote miliárd, zákaz je nezvratne splnený. To by malo fatálne následky na právnu bezpečnosť nákupov.“

Draghi (napravo) s nástupkyňou Lagarde APA/AFP PHOTO/THIERRY MONASSE

ECB sleduje ciele, na ktoré nemá mandát

ECB v súčasnosti nevie ani vysvetliť, „ako by takéto trvalé portfólio štátnych dlhopisov mohlo slúžiť na dosiahnutie cieľa stability. Teraz otvorene sleduje ciele, ktoré sú mimo jej mandátu.“

ECB pôvodne nakupovala dlhopisy v rámci takzvaného „kvantitatívneho uvoľňovania“ – v skratke „QE“. ECB tiež vybudovala štrukturálne dlhopisy ako súčasť svojich dvoch hlavných dlhopisových programov, PEPP a APP. Teraz ich chce rozobrať, no zároveň postaviť nové, ako vysvetľuje.

Zdroj: https://exxpress.at/lagarde-sorgt-fuer-eklat-betreibt-die-ezb-kuenftig-dauerhaft-staatsfinanzierung/