Peter Tóth: ZBROJNÉ AMBÍCIE POĽSKA

Peter Tóth: ZBROJNÉ AMBÍCIE POĽSKA

Peter Tóth: ZBROJNÉ AMBÍCIE POĽSKA 620 330 Mr Hyde

Administratíva Spojených štátov odsúhlasila predaj 821 kusov rakiet JASSM-ER Poľsku v predpokladanej hodnote 1,77 miliardy dolárov. Obchod ešte nie je v suchu, pretože musí získať aj požehnanie Kongresu, ale to bude pravdepodobne len formalita. Po Spojenom kráľovstve je Poľsko prinajmenšom v tomto turbulentnom období azda najdôležitejším európskym spojencom USA.

Prečo by nás to malo zaujímať?

Poľsko už má vo svojej výzbroji rakety JASSM-ER. Úprimne sa priznám, neviem, koľko presne. Avšak nákup viac ako osem stoviek nových striel nie je žiadna maličkosť. Obzvlášť, ak zoberieme do úvahy okolnosť, že operačný dosah tohto typu rakiet vzduch-zem so 450 kilogramovou náložou je až 926 kilometrov.

Poľské vzdušné sily v súčasnosti lietajú na strojoch F-16, medzi rokmi 2025 – 2028 by mali dostať aj stíhačky piatej generácie F-35. Rakety JASSM-ER je možné odpaľovať tak z F-16, ako aj z F-35. Pri operačnom dosahu strely ide o mimoriadne potentnú zbraň, schopnú zasiahnuť ciele napríklad hlboko na území Ukrajiny.

Ak by stíhačky našich severných susedov operovali priamo nad Ukrajinou, čo podľa poľského ministra zahraničných vecí Radosława Sikorského „nie je nemysliteľné“, s prehľadom by dokázali ohrozovať Krym, nezanedbateľnú časť Čierneho mora alebo pohraničné oblasti Ruska, napríklad velenie južného vojenského okruhu v Rostove na Done, vojenské logistické zariadenia či centrá kontroly a velenia ruských síl v tyle.

Nehovorím, že k takémuto nasadeniu rakiet JASSM-ER aj dôjde, no rovnako je potrebné brať na zreteľ, že podobný typ zbraní sa nekupuje na parádu, ale na to aby sa použili jedným z dvoch spôsobov. Prvým je odstrašovanie, druhým je priame nasadenie. Čas ukáže, čoho sa dočkáme.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk