Skutočný dôvod prečo Nulandová odstúpila

Skutočný dôvod prečo Nulandová odstúpila

Skutočný dôvod prečo Nulandová odstúpila 620 330 Doktor

Sergey Strokan: Je toto skutočný dôvod, prečo Victoria Nuland odstúpila?
Biden a Blinken si vybrali nepriateľa Číny pred ich hlavným rusofóbom. To ju možno posunulo cez okraj.

Nadchádzajúca rezignácia námestníčky amerického ministra zahraničných vecí Victorie Nulandovej vyvolala rôzne teórie o dôvode jej nečakaného odchodu z ministerstva zahraničia. Moskva sa domnieva, že je to kvôli zlyhaniu „protiruského kurzu“ a celkového amerického „ukrajinského projektu“. Okrem toho sa oči vo Washingtone upierajú na nomináciu Kurta Campbella, ktorý je v súčasnosti zodpovedný za indicko-pacifickú politiku, do úlohy druhého najvyššieho úradníka na ministerstve zahraničia. Médiá a analytici to interpretujú ako dôkaz, že Ázia sa stáva najvyššou prioritou Washingtonu na pozadí klesajúceho záujmu USA o Ukrajinu.

Nulandovrj oznámenie bolo pre mnohých prekvapením. Vyslúžilá americká diplomatka, ktorá sa aktívne podieľala na udalostiach na Majdane na Ukrajine v roku 2014, je známa nielen rozdávaním koláčikov v Kyjeve, ale aj jej účasťou na veľkých medzinárodných krízach a konfliktoch v posledných desaťročiach.

Jej viac ako 35-ročné pôsobenie na ministerstve zahraničných vecí USA pod rôznymi administratívami vyzerá pôsobivejšie ako životopis súčasného ministra zahraničných vecí Blinkena. V utorok sa sám Blinken ponáhľal vzdať hold Nulandovej úspechom a slávnostne ju odprevadil z ministerstva zahraničia priamo do učebníc o histórii a diplomacii. Pripomínajúc, že slúžila pod šiestimi prezidentmi a desiatimi ministrami, Blinken tvrdil, že na svojom poslednom poste v administratíve Joea Bidena stelesnila túžbu obnoviť „globálne vedenie Ameriky“.

Šéf ministerstva zahraničných vecí venoval osobitnú pozornosť úlohe, ktorú zohrala Nulandová pri vytváraní protiruskej koalície po začiatku rusko-ukrajinského konfliktu, pričom jej úsilie označil za nevyhnutné a uviedol, že bude predmetom štúdiaa budúcich diplomatov a študentov.

Hlavnou úlohou, na ktorej Nulandová v posledných rokoch pracovala, bola podľa neho „strategická porážka“ Ruska a pomoc Ukrajine „demokraticky, ekonomicky a vojensky sa postaviť na vlastné nohy“. Ale napriek všetkým jej skúsenostiam a vplyvu sa zdá, že sa ju Blinken nesnažil odradiť od rezignácie.

Táto správa spustila lavínu reakcií popredných ruských politikov, diplomatov, odborníkov a médií.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marii Zacharovovej bola Nulandová nútená odstúpiť pre zlyhanie Bidenovho kurzu smerom k Rusku.

„Toto je zlyhanie politiky spojenej s Nulandovou, pretože bola ústrednou postavou, ktorá presadzovala rusofóbnu politiku voči našej krajine, celý príbeh bol spojený s Nulandovou,“ povedala Zakharová. Podľa nej odchádzajúca námestníčka ministra zahraničných vecí USA „nie je len vysokopostaveným predstaviteľom ministerstva zahraničných vecí, ale aj kľúčovou postavou v medzirezortnej spolupráci v USA“.

„Bola koordinátorkou protiruského sentimentu a protiruskej politiky Spojených štátov amerických, najmä v kontexte Ukrajiny. Nemôžem povedať, že by bola ideológ. Sú tam ľudia, ktorí nás nenávidia viac, ale ona bola naozaj koordinátorkou, je spojená s touto politikou. A takto sa s ňou rozlúčili,“ povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Medzitým sa vo Washingtone objavila teória, že Nulandovej rezignácia bola výsledkom boja o moc, v ktorom prehrala súboj o post prvej zástupkyne šéfa zahraničnej politiky.

Niektorí učenci vidia bitku príbehov so zákulisným džokejom osobností. Všetko je súčasťou sporu o dlhodobú podobu zahraničnej politiky USA a jej priorít.

Treba pripomenúť, že po tom, ako Wendy Shermanová minulé leto odstúpila z funkcie námestníčky ministra zahraničných vecí USA, jej povinnosti šesť mesiacov vykonávala Nulandová. Koncom minulého roka však Biely dom prijal nečakané rozhodnutie nominovať na druhý post v diplomatických službách Campbella, ďalšieho veterána americkej diplomacie. Campbell, ktorý nemá v diplomatickom svete také veľké meno ako Nulandová, neurobil svoju kariéru v euroatlantickom, ale v indo-pacifickom regióne.

„Pani Nulandová bola považovaná za prirodzeného kandidáta na trvalé nahradenie pani Shermanovej. Ale pán Blinken nominoval Kurta Campbella, bývalého predstaviteľa Národnej bezpečnostnej rady pre Áziu,“ komentoval prestavbu New York Times. James Carden, bývalý predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia, pre RIA Novosti povedal: „Skutočne ma prekvapilo, že vydržala tak dlho ako ona. Uvedomil som si, že jej čas vypršal, keď Kurt Campbell dostal druhé miesto na oddelení. Pri hlasovaní v Senáte 6. februára jeho nominácia získala širokú podporu oboch strán: 92 senátorov hlasovalo za, piati proti.

„Výber Kurta Campbella prezidentom Bidenom signalizuje túžbu pokračovať v úsilí, ktoré začali jeho predchodcovia pred desiatkami rokov, presunúť zameranie zahraničnej politiky USA na Čínu ako na hlavnú výzvu, ktorej bude Amerika v budúcnosti čeliť,“ komentovala AP zmenu.

„Kurt Campbell zohral kľúčovú úlohu pri prepracovaní „pivota do Ázie“ prezidenta Baracka Obamu do indicko-pacifickej stratégie prezidenta Bidena,“ povedal pre Kommersant Jurij Tavrovskij, predseda rady expertov Výboru pre rusko-čínske priateľstvo, mier a rozvoj.

„Z praktického hľadiska bol obzvlášť aktívny pri vytváraní protičínskeho vojenského bloku AUKUS (Austrália, Spojené kráľovstvo a USA) a pri posilňovaní vojenskej zložky skupiny QUAD (Štvrťstranný bezpečnostný dialóg – Austrália, India, USA). a Japonskom,“ povedal Tavrovsky. „Vymenovanie Campbella na druhý najvyšší post na ministerstve zahraničných vecí demonštruje dlhodobý kurz Bieleho domu zadržiavať Čínu, napriek slovám a gestám, ktoré vyzerajú ako túžba po zmierení.“

Podľa Tavrovského teda „druhé miesto na ministerstve zahraničných vecí sa neušlo najväčšiemu nenávistníkovi Ruska, ale najväčšiemu nenávistníkovi Číny“.

Zdroj: https://www.rt.com/news/593959-why-victoria-nuland-quit/