Britskí konzervatívci smerujú k historickej porážke, tu je dôvod

Britskí konzervatívci smerujú k historickej porážke, tu je dôvod

Britskí konzervatívci smerujú k historickej porážke, tu je dôvod 620 330 Doktor

Konzervatívna strana smeruje k historickej porážke vo všeobecných voľbách v Spojenom kráľovstve, ktoré sa budú konať 4. júla 2024. Prognózy zverejnené tento týždeň Sunday Times, založené na masívnej vzorke 22.000 respondentov vo vzorovom prieskume MRP od Survation, predpovedajú, že ‘toryoci‘ dostanú iba 72 kresiel. V posledných voľbách v roku 2019 ich získali 365.

Zlyhanie konzervatívcov pri imigrácii možno vysledovať až k premiérovi Davidovi Cameronovi (Foto: Ben Standsall WPA-Pool/Getty Images)

Po prvom prekonaní povolebného systému v Spojenom kráľovstve sa predpokladá, že labouristi získajú 456 – viac ako dvojnásobok svojho 202-miestneho počtu kresiel v roku 2019 – zo 650 v Dolnej snemovni so 40 percentami hlasov. V tomto prieskume sa predpokladá, že Reformisti Nigela Faragea získa sedem kresiel s 12 percentami hlasov.

Domnievam sa, že skutočné výsledky nebudú až také dramatické, ale len niekto mimoriadne odvážny alebo blázon by mohol naznačiť, že Keir Starmer sa 4. júla nestane premiérom.

Kedy a prečo sa to pre toryovcov tak veľmi pokazilo? Vráťme sa k prvému októbrovému týždňu 2021. Konzervatívci usporiadali stranícku konferenciu v Manchestri – a párty bola na vrchole. Boris Johnson bol stále bezpečne usadený na Downing Street a bol miláčikom konzervatívcov. Brexit bol úspešne zrealizovaný.

Lockdowny Covidu a rozsiahle vládne záchrany, ktoré ich sprevádzali – hoci by som tvrdil, boli hrozné, infantilizujúce, nedostupné sociálne politiky s niekoľkými pozitívnymi stránkami – boli nepochybne populárne medzi širokou verejnosťou. Boris mal dobré lockdowny.

V Manchestri sa hovorilo o tom, ako má strana voľby v roku 2024 vo vrecku, to nebolo problémom. Diskutovalo sa o tom, ako by mohli konzervatívci vyhrať nasledujúce voľby.

Minulotýždňová konferencia labouristov v Brightone bola oveľa menej šťastnou záležitosťou, špekulovalo sa o tom, či Starmer dokáže prežiť ako líder labouristov až do volieb.

Ale veci sa pre toryov začali kaziť začiatkom novembra. Owen Paterson, prominentný konzervatívny poslanec podporujúci brexit a bývalý minister poľnohospodárstva a vládneho kabinetu Severného Írska, po svojom návrate do zadných lavíc zistil, že parlamentný komisár pre štandardy porušil pravidlá lobovania Dolnej snemovne. Dolný výbor pre normy odporučil, aby bol suspendovaný z Snemovne na 30 dní.

Vláda Borisa Johnsona sa rozhodla využiť svoju dolnú väčšinu na zrušenie tohto pozastavenia. Zatiaľ čo toto hlasovanie bolo 3. novembra vyhraté, odpor proti tomuto kroku bol taký zlý, že sa vláda veľmi rýchlo otočila a vrátila sa na Dolnú snemovňu, aby obnovila pôvodný trest. ( Paterson sa dovtedy rozhodol rezignovať ).

Môže sa to zdať ako malý incident, ale bol to zlom. Predtým sa zdalo, že väčšina vecí ide pre toryovcov podla plánu. Potom sa skoro nič nerobilo. Čoskoro bola Johnsonova operácia na Downing Street pohltená príbehmi o porušení pravidiel blokovania, ktoré sama zaviedla. Jeho gavaliersky postoj k afére Paterson sa začal považovať za totemický pre postoj jeho vlády ako celku.

Boris bol nútený odísť nasledujúce leto – a premiérka Liz Truss ani jej nástupca Rishi Sunak nedokázali situáciu zvrátiť 49 dní. V skutočnosti boli ešte horši.

To, čo sa Liz Trussovej podarilo zničiť, bola povesť konzervatívcov pre ekonomickú kompetenciu. Rozhodla sa pre reaganovský program prudkého znižovania daní s cieľom stimulovať ekonomický rast – Reaganit, nie Thatcherit, v tom, že títo dvaja boli úplne odlišní vo svojom postoji k znižovaniu daní, pričom Thatcherová bola oveľa opatrnejšia, ba vo všeobecnosti bola proti znižovaniu daní. jednoducho na očakávaní budúceho ekonomického rastu.

Trussová mohla mať pravdu vo svojej diagnóze toho, čo nie je v poriadku s britskou ekonomikou. Jej politika mohla dokonca fungovať, ak by dostali príležitosť. Vystrašila však trhy, spôsobila paniku medzi penzijnými fondmi a konzervatívci stratili povesť ekonomickej dôvery.

Vláde, ktorá dobre hospodári, sa veľa odpustí. Ak sa to – či už oprávnene alebo neprávom a v tomto prípade pravdepodobne nesprávne – stane synonymom pre ekonomickú nekompetentnosť, nebude mu nič odpustené.

Okrem toho všetkých päť toryovských premiérov od roku 2010 úplne zlyhalo pri riešení otázky imigrácie. Keď v roku 2010 nastúpil do úradu David Cameron, prvý konzervatívec viedol vládu 13 rokov, čistá migrácia (prichádzajúcich, mínus tých, ktorí odchádzajú) dosiahla 256 000 – a toryovia sa zaviazali znížiť ju na desaťtisíce.

V čase hlasovania o Brexite v roku 2016 bola čistá migrácia stále okolo 250.000 a toryovci sa stále zaväzovali znížiť ju na desaťtisíce. Po Brexite v roku 2022 predstavovala čistá migrácia viac ako 700.000 ľudí.

Hoci hlasovanie o brexite malo mnoho rôznych príčin a prisťahovalectvo bolo preň pravdepodobne menej dôležité, ako si mnohí jeho odporcovia predstavujú, verejnosť určite nehlasovala za zdvojnásobenie čistej migrácie.

Či už právom alebo neprávom – v niektorých ohľadoch skôr nespravodlivo – konzervatívci získali povesť samoúčelných špinavostí a dvojitých štandardov, ekonomickej neschopnosti a neschopnosti alebo neochoty kontrolovať britské hranice. Dá sa tomu čudovať, že smerujú k porážke?

Zdroj: UK Conservatives are heading for a historic defeat, here’s why (brusselssignal.eu)