Unikla ukrajinsko-ruská mierová zmluva

Unikla ukrajinsko-ruská mierová zmluva

Unikla ukrajinsko-ruská mierová zmluva 620 330 Doktor

Západné médiá po prvý raz informovali o mierovej zmluve medzi Ruskom a Ukrajinou z jari 2022. Diplomatická cesta by bola možná.

Západný vládny aparát sa veľmi zdráha hovoriť o rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom z jari 2022. Zrejme aj preto, že sa potvrdzuje, že Ukrajina zapríčinila stroskotanie rokovaní predovšetkým na nátlak Londýna (a Washingtonu). Putin a Lukašenko počas rokovaní opakovane diskutovali o detailoch a teraz sa dokument prvýkrát dostal na verejnosť.

Kontroverzné problémy

Wall Street Journal informuje o 17-stranovom dokumente, ktorý videli. A aj keď názov hovorí o „Putinových trestajúcich podmienkach pre mier“, text znie jemnejší. Obe strany mali „hlboké ústupky, ktoré vyjednávači zvažovali na ruskej aj ukrajinskej strane, keďže Kyjev zápasil s problémami v prvých týždňoch vojny“.

V dokumente je jedna vec definitívne jasná: Rusko bolo tiež pripravené rokovať. Návrh stanovoval, že Ukrajine nebude dovolené vstúpiť do žiadnej vojenskej aliancie alebo umiestniť na jej území cudzie zbrane. „Ukrajinská armáda by sa zredukovala na určitú veľkosť. „Rusko sa snažilo obmedziť všetko, od počtu vojakov a tankov až po maximálny dostrel ukrajinských rakiet,“ zhŕňa Berliner Zeitung .

O ďalších podrobnostiach rokovaní už boli informácie zverejnené. Vyhlásenia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z júna minulého roka boli mimoriadne výbušné. Kremeľ to musel poprieť, no na Západe sa o tom takmer nepísalo: Rusko ponúklo Ukrajine prenájom Krymu a dvoch oblastí Donbasu, Donecka a Luhanska. Zostali by teda ukrajinským územím.

V dokumente z 15. apríla 2022 sa teraz uvádza, že Krym by mal „zostať pod vplyvom Moskvy a nemal by byť považovaný za neutrálny“. V návrhu sa nespomína Donbass, čo je pravdepodobne najspornejší bod vedľa členstva Ukrajiny v NATO. Podľa návrhu sa o bode malo rokovať priamo medzi Zelenským a Putinom. Rusko teraz uznalo územia ako súčasť Ruskej federácie.

Moskva tiež požadovala, aby sa ruština stala úradným jazykom a (opäť) získala rovnaké postavenie ako ukrajinský jazyk. Ukrajina vraj s týmto bodom nesúhlasila.

Podobne ako pri Minských dohodách o Donbase, ktoré zlyhali, by mali zmluvu garantovať iné štáty. Ale tentoraz nie Západ – vrátane Nemecka. Tentoraz mali garantovať plnenie zmluvy USA, Veľká Británia, Francúzsko a Čína. Rusko chcelo zahrnúť aj Bielorusko a Turecko.

Ďalším bodom sporu bola otázka Medzinárodného trestného súdu. Pravdepodobne s ohľadom na Buču, ktorá sa už v tomto bode stala hlavnou politickou témou.

Rokovania sa prerušili v júni 2022. Verí sa, že to bolo dielo Borisa Johnsona, vtedajšieho britského premiéra.

Čo jasne dokazuje teraz uniknutý návrh: Hoci by to v žiadnom prípade nebolo jednoduché, diplomatické východisko z konfliktu by bolo bývalo možné. Možno ešte stále je. Ale ruské podmienky by v súčasnosti boli oveľa jasnejšie ako v roku 2022.

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/06/ukrainisch-russischer-friedensvertrag-durchgesickert/