Čoskoro už žiadne sáčky s kečupom

Čoskoro už žiadne sáčky s kečupom

Čoskoro už žiadne sáčky s kečupom 620 330 Doktor

190 kilogramov odpadu z obalov na osobu je priveľa. Európska únia teraz predstavuje nové nariadenia pre obaly.

Únavný proces vytláčania vrecúšok s kečupom sa skončil. EÚ chce svojimi novými nariadeniami dosiahnuť cieľ produkovať o neuveriteľných 15 percent menej obalového odpadu do roku 2040 . Novela sa dotýka hotelov a reštaurácií, ale aj supermarketov či dokonca letísk, kde sa už v budúcnosti nebudú môcť baliť kufre do plastovej fólie. Vo všetkých členských štátoch by mali existovať aj systémy zálohovania plastových fliaš a plechoviek od nápojov, aby sa tieto obaly mohli zbierať oddelene. Krajiny, ktoré už takýto systém majú, sú z nových nariadení vyňaté.

Čo sa mení

Konkrétne zmeny sú na obyvateľoch badateľné, keď chodia do supermarketu, ale aj do reštaurácie. V obchodoch s potravinami by ste sa mali vyhnúť jednoduchým plastovým taškám . V gastronomickom priemysle sa už omáčky nesmú dávať do plastových vrecúšok. Papierové vrecká na cukor a soľ sú však z toho vyňaté.

190 kilogramov odpadu z obalov na osobu

Nová úprava by mala mať vplyv aj na vyprodukovaný odpad na osobu. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, priemerné číslo na obyvateľa by sa podľa odborníkov v roku 2030 zvýšilo dokonca na 200 kilogramov. O novele však ešte treba formálne hlasovať. V každom prípade je väčšina reakcií z členských krajín pozitívna. Z Talianska prichadza len kritika.

K veci

  • Európska únia plánuje nové nariadenia o obaloch, aby do roku 2040 produkovala o 15 percent menej obalového odpadu
  • Opatrenia sa týkajú hotelov a reštaurácií, supermarketov a letísk a zahŕňajú okrem iného zákaz plastových fólií okolo kufrov a zavedenie systémov zálohovania plastových fliaš a plechoviek od nápojov.
  • Supermarkety by sa mali vyhýbať používaniu jednoduchých plastových tašiek a reštaurácie by už nemali predávať omáčky v plastových vreckách
  • Krajiny s existujúcimi zálohovými systémami sú z nových nariadení vyňaté
  • EÚ na nové nariadenia reaguje pozitívne, zatiaľ čo Taliansko zostáva kritické

Zdroj: https://www.heute.at/s/bald-gibt-es-keine-ketchup-sackerl-mehr-120023647