Slovensku opäť hrozí, že ostane bez raketovej obrany. Zodpovednosť nesie Jaroslav Naď

Slovensku opäť hrozí, že ostane bez raketovej obrany. Zodpovednosť nesie Jaroslav Naď

Slovensku opäť hrozí, že ostane bez raketovej obrany. Zodpovednosť nesie Jaroslav Naď 620 330 Mr Hyde

Minulý rok západní spojenci stiahli zo Slovenska systémy Patriot. Dnes to isté podľa Fica avizujú Taliani. Svoj protiraketový systém SAMP/T vraj potrebujú na inom mieste. Ak vláda nevybaví ďalšiu dočasne zapožičanú náhradu, Slovensko ostane nahé, bez protiraketového štítu. Vinu za tento stav nesie exminister Jaroslav Naď.

Minulý rok sme v Štandarde upozornili, že Slovensko bolo oklamané. Keď Hegerova vláda pod tlakom spojencov darovala slovenský raketový systém S-300 Ukrajine, dostala prísľuby, že obranu Slovenska zabezpečia systémy Patriot – vraj tu „ostanú dovtedy, kým to bude potrebné“. Nakoniec na Slovensku ostali len pár mesiacov.

Ďalšou dočasnou náhradou mal byť jediný taliansky systém SAMP/T, ktorý umiestnili pri Malackách. Vyzerá to tak, že ani ten tu neostane dovtedy, kým to bude potrebné, čiže počas vojny vo východnej Európe. V najbližších dňoch o tom chcú Taliani hovoriť s ministrom obrany Kaliňákom. Pochopiteľne. Každá normálna vláda myslí v čase bezpečnostnej krízy v prvom rade na vlastnú obranu a na vlastné záujmy. Pomoc spojencom rieši len obmedzene, ako druhú vec v poradí a v rámci svojich možností. Platí to aj o talianskej vláde.

Medzitým, v lete 2023, prišli ďalšie hmlisté prísľuby. Na samite NATO vo Vilniuse sa dohodlo, že Aliancia zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla. Znie to pekne. Lenže ani v tomto prípade nešlo o konkrétne záväzky spojencov voči Slovensku. V závere samitu NATO sa totiž nespomínalo menovite Slovensko a jeho problém s raketovou obranou. Zmienka bola len o posilnení východného krídla NATO. Nešlo pritom o zmluvný záväzok, ale len o politickú deklaráciu.

Teda: Slovensko ani po dvoch rokoch nemá vybavené pevné, zmluvné riešenie protiraketovej obrany, respektíve náhradu za svoj systém S-300. Neexistuje nijaká zmluva o povinnej rotácii spojeneckých raketových systémov na Slovensku. Všetko závisí od rozhodnutí zahraničných partnerov.

Slovenská vláda má dnes len dve možnosti.

Môže Talianov prosiť, aby prehodnotili zámery a aby tu ešte niekoľko mesiacov ponechali svoj systém SAMP/T. Alebo môže požiadať iné krajiny NATO, aby dočasne pomohli (zatiaľ sa nikto nehlási). Ak sa to nepodarí, Slovensko ostane bez účinnej obrany proti prípadným raketovým útokom.

Navyše, aj keby spojenci narýchlo požičali Slovensku ďalšiu dočasnú obrannú techniku, stále sa budeme bezmocne točiť v kruhu. Raketová obrana nebude v našich rukách. Na bezpečnostné rozhodnutia spojencov nemáme nijaký dosah. Ak sa vojna a riziká s ňou spojené vystupňujú, alebo ak usúdia, že prednostne treba chrániť vlastné záujmy alebo im bližších spojencov ako Slovensko, bude to celkom pochopiteľné.

Slovensko v takejto napätej situácii ostáva zraniteľné, bez vlastného alebo trvalo zabezpečeného raketového dáždnika. Napĺňajú sa tým varovania, ktoré opakujeme od roku 2022: Vzdali sme sa časti obranných kapacít bez toho, aby sme mali vyriešenú náhradu. V čase krízy tak ostávame do veľkej miery odzbrojení.

Asi netreba dodávať, že zodpovednosť za tento bezprizorný stav nesie primárne bývalý minister obrany Jaroslav Naď. Práve on presadil sporné a vrcholne nezodpovedné rozhodnutia, ktoré ohrozili bezpečnosť Slovenska.

Lámalo sa to v marci 2022. Pôvodne malo ministerstvo obrany celkom normálny a principiálny postoj. Systém S-300 bolo ochotné darovať Ukrajine, ak sa zabezpečí adekvátna náhrada. Štátny tajomník Marián Majer informoval, že pojem adekvátna náhrada znamená vlastná náhrada, teda nové systémy, ktoré budú pod velením a vo vlastníctve slovenskej armády. Pretože iné riešenia, napríklad dočasné zapožičanie cudzej techniky, by neboli skutočnou náhradou.

Podobne jasne sa vyjadril aj Naď: „Sme ochotní Ukrajine poskytnúť systém S-300, ale musíme zaň mať adekvátnu náhradu. Som ministrom obrany Slovenska a v prvom rade sa musím starať o bezpečnosť našej krajiny. Po odovzdaní S-300 na Ukrajinu by vznikla vzdušná medzera nad Slovenskom a časťou NATO.“

Tvrdé podmienky mali aj iné európske krajiny, od ktorých Ukrajina žiadala systémy S-300, prípadne S-400 (Grécko). Odkázali, že v čase vojny v Európe musia myslieť na vlastnú bezpečnosť.

Lenže – Naď nakoniec otočil. Krátko po stretnutí s americkým ministrom obrany Austinom oznámil, že slovenský systém S-300 na Ukrajinu pôjde. A náhradou vraj budú batérie Patriotov pod velením spojencov, ktoré „tu ostanú dovtedy, kým to bude potrebné“.

Ukázalo sa, že to boli len reči. Neostali tu dovtedy, kým to bolo nutné z pohľadu Slovenska a slovenských bezpečnostných záujmov. Ostali tu len dovtedy, kým to bolo vhodné z pohľadu spojencov.

Minister obrany Naď v roku 2022 buď klamal, alebo bol oklamaný.

V čase, keď chcú európske krajiny dodať Ukrajine zbrane schopné zasahovať ruské ciele a keď Rusko varuje odvetnými raketovými útokmi na európske ciele, ostáva Slovensko odzbrojené. Odkázané na rozhodnutia iných.

Zarážajúce je, že ten, kto to spôsobil, ďalej vyskakuje a hrá sa na facebookového vojvodcu. Namiesto toho, aby definitívne zaliezol.

Dag Daniš / Denník Štandard