Cenzúrny zákon EÚ v plnej platnosti

Cenzúrny zákon EÚ v plnej platnosti

Cenzúrny zákon EÚ v plnej platnosti 620 330 Doktor

Túto sobotu sa „sloboda prejavu“ v EÚ zmenila – teraz je „chránená“ kontrolou a cenzúrou. Preto už nie je pre kritikov.

Takzvaný zákon EÚ o digitálnej službe (DSA) je v celom rozsahu v platnosti od soboty. Doteraz platil „len“ v obmedzenom rozsahu. Zákon masívne zvyšuje štátnu kontrolu online diskurzu a podľa jeho kritikov vytvára obrovský tlak na slobodu prejavu v EÚ.

Najmä v časoch „kríz“ (ktoré, ako vieme, najneskôr do roku 2020, môžu byť zinscenované aj politicky), má teraz Európska komisia silný nástroj, pomocou ktorého môže zakročiť proti „dezinformáciám“. Komisia určuje, čo sú „dezinformácie“.

Hlavným cieľom DSA (spočiatku) nebudú obyčajní občania, ale skôr platformy, ktoré propagujú takzvané „dezinformácie“ alebo „nenávisť na internete“: Twitter Elona Muska alebo čínsky Tiktok budú musieť vymazať a cenzurovať viac, ak to neurobia. Nechcem byť konfrontovaný s miliardovými pokutami. Platformy Zuckerberg ako Instagram a Facebook sa už ujali vedenia a tento týždeň vo všeobecnosti do značnej miery obmedzili politický obsah.

Komisár EÚ (niektorí ho nazývajú „komisárom pre pravdu“) Thierry Breton bol v sobotu zodpovedajúcim spôsobom euforický:

Cenzúra za slobodu prejavu“ je spôsob, akým kritici prekladajú orwellovskú propagandu okolo DSA. TKP poskytla vznik zákona rozsiahlu novinársku podporu. Približne v lete 2023, keď vstúpili do platnosti prvé časti právneho balíka. Krátko predtým, ako bola DSA plne implementovaná, bolo viac mainstreamových správ.

Berliner Zeitung uverejnil kritickú esej, ktorá bola široko zdieľaná . Manfred Kölsch, sudca na dôchodku. R. vidí „akútne nebezpečenstvo“ pre slobodu prejavu v EÚ:

DSA otvára možnosť vyhlásiť, že záznamy, ktoré nie sú nezákonné, na veľmi veľkých online platformách s viac ako 45 miliónmi používateľov sú predmetom vymazania. Odôvodnenia použité na výklad DSA jasne rozlišujú medzi šírením nezákonných a „inak škodlivými informáciami“. Od prevádzkovateľov platforiem sa vyžaduje, aby „venovali osobitnú pozornosť tomu, ako by sa ich služby mohli použiť na šírenie alebo rozširovanie zavádzajúceho alebo klamlivého obsahu vrátane dezinformácií“. Článok 34 DSA tiež jasne rozlišuje medzi nezákonnými informáciami a informáciami, ktoré majú len „nepriaznivé účinky“.

Jeho podrobná analýza uzatvára:

„Pozorný pohľad za fasádu právneho štátu odhaľuje, že DSA vedome podkopáva právo na slobodu prejavu a na informácie zaručené článkom 11 Charty základných práv EÚ, článkom 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach a článkom 5 základného zákona“.

V Cicerovi sudca tiež spomína mimoriadne dôležitý bod:

V takzvanom „krízovom prípade“ – Komisia sama určí, či sú splnené potrebné podmienky – získava ďalšie práva zasiahnuť bez toho, aby tomu národný koordinátor mohol zabrániť (článok 36 DSA). Federálne štruktúrovaná kontrola médií bola podkopaná.

Toto je bod, ktorý sa niektorým zdá hrozivý, najmä po skúsenostiach s Covidovým blufom. Ukazuje to aj to, ako málo suverénne sú ešte národné štáty v EÚ.

„Sloboda prejavu“ v EÚ je od soboty iná – a len veľmi málo ľudí si to všimlo.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/18/eu-zensurgesetz-in-vollem-umfang-in-kraft/