Peter Tóth: PAVOL GAŠPAR

Peter Tóth: PAVOL GAŠPAR

Peter Tóth: PAVOL GAŠPAR 620 330 Mr Hyde

Vláda chce, aby sa stal novým riaditeľom SIS Pavol Gašpar. Hlava štátu odkazuje, že v najbližšom čase sa neplánuje venovať zmenám vo vedení spravodajskej služby. Bez prezidentky zmena na čele SIS nie je možná.

Čo s tým?

Najprv si povedzme, že nominácie riaditeľov a iných najvyšších služobných funkcionárov spravodajskej služby sú už desaťročia jednou veľkou katastrofou. Bez ohľadu na to, aká politická garnitúra je práve pri moci.

Čo sa týka Pavla Gašpara, je potrebné povedať, že z hľadiska verejného života ide o človeka bez akéhokoľvek bremena. Doteraz sa nedopustil (a v zásade na to ani nemal príležitosť) žiadneho konania, ktoré by ho diskvalifikovalo na vykonávanie akejkoľvek štátnej funkcie.

Na druhej strane nie je vôbec zrejmé, akú kvalifikáciu má Pavol Gašpar na riadenie SIS, ale to za ostatných 20 rokov aj tak nikdy nehralo žiadnu významnejšiu úlohu. Možno v jeho prípade ide o výnimku, avšak o tom nič neviem(e). Uvidíme.

Inou vecou je okolnosť, že otec potenciálneho riaditeľa SIS Tibor Gašpar je nielen predsedom výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ale aj členom výboru na kontrolu SIS. Ak by sa aj otec členstva vo výbore na kontrolu spravodajskej služby vzdal (čo by bolo viac ako vhodné), aj tak by rodinné väzby na významných mocenských pozíciách v štáte vyvolávali oprávnené otázniky, ak nie pochybnosti.

Z úplne iného súdka je postoj pani zo zámku, čo tam usilovne derie koberce, pretože jej ústavnou povinnosťou je konať. Kladne alebo záporne, ale konať. Buď Pavla Gašpara vymenuje, alebo nevymenuje a ak nevymenuje, mala by to aj náležite a predovšetkým vecne zdôvodniť.

Mimochodom, celkom by ma zaujímali prípadné dôvody odmietnutia, pretože šialencovi z Trnavy bez reptania a otáľania posadila na čelo SIS Vladimíra Pčolinského, o ktorom bolo širokej verejnosti dobre známe, že celé roky robil špinavú robotu pre Lipšica a posledného križiaka Krajniaka v rovnakom štýle, ako sa to vytýka istému Norbertovi Bödörovi z Nitry. V odborných kruhoch – a tie hlavu štátu na menovanie dotyčného takisto dôrazne upozorňovali – boli o Pčolinskom známe aj iné veci, okrem iného aj to, ako vypaľovali, kde sa dalo, s takými veličinami, ako sú Peter Košč na úteku pred spravodlivosťou a Boris Beňa, dnes popredný kajúcnik, kopúci tú istú ligu so Slobodníkom, Makóm a Petrovom.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk