Holandská vláda sa môže prestať kamošiť s FB

Holandská vláda sa môže prestať kamošiť s FB

Holandská vláda sa môže prestať kamošiť s FB 620 330 Doktor

Holandská vláda sa môže prestať priateliť s Facebookom kvôli „problémom s ochranou súkromia“

Odchádzajúca vláda holandského premiéra Marka Rutteho zvažuje zákaz používania Facebooku pre všetky verejné orgány.

(Ľ-R) Holandský premiér Mark Rutte, štátna tajomníčka pre vzťahy s kráľovstvom a digitalizáciu Holandska Alexandra van Huffelen a ministerka financií Sigrid Kaag počas diskusie o zodpovednosti v Snemovni reprezentantov o roku 2022 v Haagu v Holandsku, 31. mája 2023. EPA-EFE/Koen van Weel

Debata údajne prichádza po „vážnych pochybnostiach“ o tom, ako sa zaobchádza s údajmi citlivými na súkromie, čo sú obavy, ktoré pretrvávajú už niekoľko rokov.

Holandský denník De Telegraaf uviedol, že rokovania s materskou spoločnosťou Facebooku Meta nemajú „želané účinky“.

Odchádzajúca štátna tajomníčka pre digitalizáciu Alexandra Van Huffelen povedala: „V roku 2017 Úrad pre osobné údaje zistil, že Facebook Pages porušuje AVG v dvoch oblastiach: v informovaní používateľov a spracúvaní citlivých údajov. AVG je: „De Algemene Verordening Gegevensbescherming“ (Všeobecné nariadenie o ochrane údajov).

Úpravy, ktoré vykonala Meta, problém nevyriešili, bol konštatovaný a v skutočnosti boli objavené ďalšie chyby.

Van Huffelen poukázal na kritiku v iných krajinách: „Nemecký regulátor sa v roku 2019 vyjadril veľmi jasne o zodpovednosti správcov Facebook Pages za spracovanie a v roku 2023 o tom rozhodol aj nórsky regulátor,“ povedala.

„Po týchto rozhodnutiach holandská vláda vykonala hodnotenie rizika ochrany súkromia pri používaní stránok na Facebooku, takzvané DPIA [hodnotenie vplyvu na ochranu údajov]. Toto hodnotenie rizika ukázalo, že veľa problémov zostalo, povedala.

Pri rokovaniach medzi spoločnosťou Meta a holandskou vládou americký gigant napadol tvrdenia úradov a záležitosť bola zaslaná Úradu pre osobné údaje (AP), dozornému orgánu. Jeho záverečná správa sa „blíži“.

Medzitým sa stále šíria zvesti o možnom odchode z Meta.

Všetky holandské ministerstvá musia teraz určiť, čo by sa mohlo stať, keby prestali používať Facebook – a nielen Facebook.

Ak vyšetrovania dospejú k záveru, že používanie X so sebou nesie aj „nebezpečenstvo“, vláda sa môže rozhodnúť postaviť mimo zákon aj túto platformu.

„V súčasnosti ministerstvo vnútra nevykonáva žiadne ďalšie vecné vyšetrovanie platforiem sociálnych médií,“ vyhlásil Van Huffelen. „Vývoj však pozorne sledujeme.“

Čínsky produkt sociálnych médií TikTok už bol zakázaný na oficiálne použitie vládnymi zamestnancami, zrejme kvôli potenciálnym obavám zo „špionáže“.

Van Huffelen z progresívnej ľavicovo-liberálnej strany D66 odišla z X na konci januára, pretože podľa nej „nedodržiava európske pravidlá“ a majiteľ Elon Musk o takéto diskusie nestojí.

Tvrdila, že súčasné politiky spoločnosti viedli k nárastu nenávistných prejavov, dezinformácií a falošných účtov.

Spolu so sériou vládnych organizácií sa presťahovala na platformu sociálnych médií Mastodon, kde je jej sledovanosť zlomkom toho, čo mala na X.

Táto platforma bola tiež nedávno sužovaná bezpečnostnými problémami s údajnou závažnou zraniteľnosťou , ktorá potenciálne umožňuje útočníkom prevziať účty Mastodon na diaľku.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/02/dutch-government-may-defriend-facebook-over-privacy-issues/