So zmenou moci v západných krajinách je aj Zelenského režim ponechaný svojmu osudu

So zmenou moci v západných krajinách je aj Zelenského režim ponechaný svojmu osudu

So zmenou moci v západných krajinách je aj Zelenského režim ponechaný svojmu osudu 620 330 Doktor

Boj o moc medzi ukrajinským prezidentom Zelenským a hlavným veliteľom ukrajinských ozbrojených síl Zalužným je dnes známy aj v západných krajinách, no výsledok je zatiaľ nejasný. A existuje aj opozícia medzi ukrajinským obyvateľstvom, aj keď s ňou úspešne bojoval a stále Zelenský bojuje. Jeden z jej predstaviteľov, Maxim Goldarb, je dokonca trochu optimistický: Na Západe sa obyvatelia snažia zbaviť svojich elít, ktoré sú pri moci. To bude znamenať, že ukrajinskí vládcovia stratia aj západnú podporu.

V júli 2022, päť mesiacov po začiatku vojny, boli prezident Zelenskyj a vrchný veliteľ Zalushny stále blízkymi priateľmi. Tempi passati! (Obrázok Ukrajinská prezidentská tlač)

Nateraz pár slov o udalostiach vo svete, ktoré sa ukrajinská televízia snaží ignorovať – pripomínajúc, že ​​už takmer dva roky môže na Ukrajine vysielať len jediný spravodajský kanál, ktorý je plne kontrolovaný prezidentskou kanceláriou.

Nemecko sužujú protesty farmárov a štrajky na železnici, v uliciach Berlína a všetkých veľkých miest v krajine sú traktory. Scholz a jeho vláda hrozivo obviňujú demonštrantov – napriek ich podpore viac ako 70 % obyvateľov krajiny – z neonacizmu a chystajú sa na nich poslať políciu a silové jednotky, čo zdôrazňuje strach nemeckých vládcov. Spoločnosť je čoraz viac rozdelená a jasná väčšina nie je na strane Scholzovej „semaforovej koalície“.

A čo viac: farmári z Poľska, Holandska, Rumunska, Škótska, Talianska a Francúzska sa pridali k nemeckým farmárom a priviezli svoje traktory aj do ulíc miest, na diaľnice a rýchlostné cesty. Vo Francúzsku má všetko svoj tradičný priebeh: bitky s políciou, ničenie alebo znehodnocovanie verejných priestorov hnojom atď.

Všetci majú rovnaké požiadavky: už by sa nemali vyhadzovať byť žiadne európske peniaze na iné krajiny – vrátane Ukrajiny! Požadujú aj nižšie dane a nižšie ceny energií. Vnútroštátna politika by mala byť v národnom záujme a mali by sa obnoviť hospodárske vzťahy s Ruskom. Ozývajú sa aj výzvy, aby jeden alebo druhý zo súčasných vládcov odstúpil.

Poďme ešte ďalej: do USA. Texas, jeho obyvatelia a jeho úrady vstúpili do otvorenej konfrontácie s federálnou vládou vo Washingtone až do takej miery, že guvernér štátu Abbott v priamom prenose Bidena virtuálne „vyhodil“ a navrhol mu, aby zišiel z cesty a nezasahovať do štátu Texas, aby vyriešil obrovský problém s imigrantmi, ktorý on, Biden, vytvoril. Texaská národná garda, ktorá nie je podriadená federálnej vláde, ale len štátu Texas, už stiahla federálne úrady od hraníc s Mexikom a sama začala preberať zabezpečenie hranice. Národná garda aj pohraničná hliadka ignorovali rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zbúrať hraničné ploty a dokonca začali ploty posilňovať a inštalovať nové. A čo viac: 25 amerických štátov oficiálne podporilo akciu Texasu a desať z nich vyslalo na pomoc Texasu ich vlastné Národné gardy!

Väčšina USA je nespokojná s Bidenom a jeho vládou a Trump si získava čoraz väčšiu obľubu so svojimi heslami „Amerika pre Ameriku!“ – a tiež bez peňazí pre Ukrajinu. „Urobte Ameriku opäť skvelou!“ Samotný Trump je teraz nesporným lídrom v prezidentských voľbách v Republikánskej strane; všetci jeho solídni interní oponenti sa už z volieb stiahli a prisľúbili Trumpovi podporu a lojalitu.

Americký parlament sa nevie dohodnúť na pridelení pomoci Ukrajine, ktorú požaduje Bidenova administratíva. Aj keď ukrajinské médiá informujú o nezmyselnosti „silných signálov“ od lídrov amerického parlamentu, v skutočnosti to nie je pravda: práve nedávno predseda Kongresu USA Johnson povedal, že práve pripravovaný návrh zákona o pomoci Ukrajine, je za súčasných podmienok zjavne „mŕtvy novorodenec“.

Toto všetko sú len udalosti z januára. Je jasné, že ich dozretiu a realizácii predchádzali ďalšie udalosti, no všetky majú niečo spoločné: západný svet, presnejšie väčšina ľudí v západnom svete, nie ich potentáti, je rozhodne ochotný zmeniť politický kurz a rovnako vymeniť svoje elity. To je to, čo Európania aj Američania skutočne chcú.

V mnohých európskych krajinách sa javí perspektíve masovej opozície pre ľavicu, čo predstavuje skutočné príležitosti na úspech, zatiaľ čo v niektorých iných, napríklad v USA, vedia pravicoví populisti zneužiť nespokojnosť ľudí. Ale v oboch prípadoch bude mať túžba obyvateľov západných krajín v blízkej budúcnosti spoločný synergický efekt: súčasné elity a ich manažéri budú v mnohých západných krajinách nahradení. To je jasné.

Museli by ste byť dosť hlúpi a nevšímaví, aby ste si neuvedomili, že aj postoj Západu k Ukrajine a jej problémom sa veľmi skoro zmení a to dramaticky: Ukrajina bude ponechaná svojmu osudu.

Ako potom vysvetliť neochotu súčasných ukrajinských úradov vstúpiť do mierových rozhovorov na záchranu ukrajinských životov? Životy, ktoré na Ukrajine potrebujeme len pre seba. Ide tu len o hlúposť? Neverím, že prezident a jeho najbližší spolupracovníci sú idioti: sú to talentovaní, šikovní a kreatívni ľudia (či už dobrí alebo zlí, nechám otvorené). Mali by všetkému veľmi dobre rozumieť, najmä preto, že majú informácie, ktoré sú oveľa rozsiahlejšie, než aké sú dostupné vám a mne. Ale čo to potom je? Myslím, že odpoveď je zrejmá: ich moc, vplyv a všetky osobné výhody, ktoré s tým súvisia, sa s touto vojnou tiež vytratia.

Zdroj: https://globalbridge.ch/mit-dem-machtwechsel-in-den-westlichen-laendern-wird-auch-das-regime-von-selenskyj-seinem-schicksal-ueberlassen/