Pravda o smrtiacom útoku na americké jednotky

Pravda o smrtiacom útoku na americké jednotky

Pravda o smrtiacom útoku na americké jednotky 620 330 Doktor

Pravda o smrtiacom útoku na americké jednotky v západnej Ázii

Traja mŕtvi americkí vojaci v Jordánsku ďalej zhoršujú situáciu v západnej Ázii. USA obviňujú Irán. Stará túžba neoconov viesť vojnu proti Iránu sa opäť približuje.

Útok bezpilotného lietadla na americkú základňu v západnej Ázii zabil troch amerických vojakov a viac ako 30 zranil, hoci podrobnosti sú sporné. USA tvrdia, že k útoku došlo v Tower 22 v Jordánsku neďaleko sýrskych hraníc, čo jordánsky minister komunikácie pôvodne poprel. Neskôr však potvrdil, že v skutočnosti išlo o „predsunutú pozíciu“ na hraniciach jeho krajiny. USA obvinili aj Irán. Teherán však uviedol, že iracká milícia, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za útok, od neho neprijala rozkazy.

Sýria alebo Jordánsko?

Debata o týchto detailoch je dôležitá, pretože vojenská prítomnosť USA v Sýrii je nezákonná. Odmieta ho vláda Arabskej republiky uznaná Organizáciou Spojených národov. Zároveň by iránsku účasť mohli niektorí americkí „jastrabi“ využiť ako casus belli na útoky proti Iránu v celom regióne. Čo sa týka miesta incidentu, za smerodajné treba považovať ministrovo objasnenie, ktoré cituje Xinhua, no vynára sa otázka, prečo iracká milícia označila miesto útoku za miesto v Sýrii.

Turecké médiá citovali vyhlásenie milície, podľa ktorej zaútočili na „základne Ash Shaddadi a Rukban v Sýrii“, ako aj na námornú základňu v Izraeli, ale skupina sa v skutočnosti mohla mýliť v tom, kde sa Rukban legálne nachádza. Leží necelý kilometer od geograficky nerozoznateľných sýrskych hraníc a na strane vojnou zničenej krajiny je veľký utečenecký tábor. Okrem toho sa toto zariadenie nachádza v tesnej blízkosti oveľa väčšej americkej základne v al-Tanf v Sýrii.

Iracká milícia si mohla Tower 22 pomýliť so sýrskym územím okupovaným USA. Ale aj keby vedeli, že základňa je v Jordánsku a jednoducho klamali, útok by bol stále vojensky legitímny, pretože toto miesto pravdepodobne plní nejakú podpornú úlohu pre al-Tanf. Tower 22 sa v princípe nelíši od nespočetných základní v rámci NATO, ktoré podporujú zástupnú vojnu bloku proti Rusku cez Ukrajinu, ale Rusko na ne nemôže zaútočiť kvôli americkému jadrovému dáždniku.

Bezpilotný útok irackej milície na jordánsku Tower 22, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci a podľa predbežných správ bolo zranených najmenej 30 vojakov, nebude mať za následok jadrovú odpoveď. Toto pozorovanie vedie k otázke, prečo niektorí americkí jastrabi chcú spojiť útok s Iránom, pretože veria, že by to mohlo pomôcť posilniť ich dlhodobé argumenty pre americké bombardovanie islamskej republiky.

Rýchly vývoj nedávnej vojny medzi Izraelom a Hamasom na regionálnu zástupnú vojnu medzi Izraelom, USA a Iránom presne odzrkadľuje zástupnú vojnu medzi NATO a Ruskom na Ukrajine, ktorá vypukla po začatí špeciálnej operácie, ktorej predchádzali spravodajské, logistické, operačné a iné formy budovanej infraštruktúry. Rusko obviňuje USA zo všetkého, čo robia jeho ukrajinskí zástupcovia, aj keď sa na plánovaní nezúčastnili. Takže každý, kto súhlasí s týmto štandardom, by ho mal aplikovať aj na Irán, ak je konzistentný.

To nerobí výzvy na bombardovanie Iránu o nič dôveryhodnejšie, ale jednoducho odráža strategickú realitu tak, ako objektívne existuje. Rovnako ako Rusko nebude bombardovať NATO napriek tomu, že zo všetkého, čo robia jeho ukrajinskí zástupcovia, obviňuje amerického lídra bloku, je nepravdepodobné, že by USA bombardovali Irán. Hoci podľa rovnakého štandardu ho považujú za zodpovedného za všetko, čo robia jeho regionálni spojenci. „Vzájomne zaručené zničenie“ (MAD) alebo prinajmenšom neprijateľne vysoké náklady v prípade Iránu vysvetľujú tieto výpočty.

Hawks majú na muške Irán

Odhliadnuc od toho, pri protiútokoch v polovici januára sa Pakistan stal prvou krajinou od Iraku v 80. rokoch, ktorej prešlo bombardovanie Iránu, hoci na konci dňa pravdepodobne islamská republika prehrala. Bloomberg dokonca citoval zdroj oboznámený s plánmi USA, ktorý uviedol , že „jednou z možností je skrytá akcia, v ktorej by USA zaútočili na Irán bez toho, aby si to pripísali n svoje triko, ale vyslali by jasný odkaz“.

V tomto scenári by Irán mohol konflikt eskalovať naprieč svojimi spojencami v celom regióne, ak by bol takýto útok taký neprimeraný, ako by si americkí jastrabi želali. To by mnohým krajinám spôsobilo vážne náklady a mohlo by to predstavovať riziko, že udalosti môžu nezvratne viesť k veľkej vojne. Politici, samozrejme, môžu váhať, či to všetko budú riskovať, najmä vo volebnom roku a nehovoriac o zmenšujúcich sa zásobách USA po tom, čo už od roku 2022 dali Ukrajine tak veľa.

Čokoľvek sa nakoniec stane, uznanie vzťahov Iránu s jeho regionálnymi spojencami, ktorí sa práve prihlásili k zodpovednosti za tento smrtiaci útok, nepodporí vojnové štvánie proti islamskej republike rovnakým spôsobom, akým priznanie, že napadnutá základňa bola v Jordánsku, z vás nerobí „ stenografa USA“ alebo „hlúpeho“. Irán bol v konečnom dôsledku zodpovedný za prvé zabitie amerických vojakov v regióne od vypuknutia nedávnej vojny medzi Izraelom a Hamasom, ktorí sa stali terčom ich úlohy pri podpore nelegálnych operácií al-Tanf v Sýrii.

Zdá sa, že zástancom regionálnych cieľov Osi odporu pod vedením Iránu je nepríjemné priznať, že tento útok v Jordánsku by sa neuskutočnil bez teheránskej armády a iných foriem podpory irackej milície, pravdepodobne preto, že si myslia, že optika nie je v ich prospech. Napokon to vyzerá zle, keď nepriamo zaútočíte na krajinu, s ktorou nie ste vo vojne a ktorá nie je priamo zapojená ani do konfliktu v Sýrii, ani v Gaze, no realita je taká, že Jordánsko nie je ani v jednom prípade nevinné.

Vedome hostí amerických vojakov v Tower 22, ktorí hrajú nejakú podpornú úlohu pre al-Tanf. Jordánski politici už vedeli, že os odporu pod vedením Iránu uviedla, že všetky americké jednotky v regióne sú ohrozené, pokiaľ Washington odmieta prinútiť Izrael ukončiť vojnu v Gaze. Jordánsko preto mohlo požiadať, aby boli operácie v tomto zariadení pozastavené na neurčito, aspoň kým sa neskončí nedávna vojna medzi Izraelom a Hamasom, ale v solidarite s nezákonnou okupáciou Sýrie USA sa tak rozhodlo neurobiť.

Vzhľadom na tieto skutočnosti sa tí, ktorí podporujú os odporu vedenú Iránom, nemusia hanbiť, najmä preto, že proti USA bol v Jordánsku použitý rovnaký princíp, aký používa Izrael proti Iránu v Sýrii, a to na útoky na vojenské ciele v prebiehajúcom konflikte ktoré hrajú podpornú úlohu. Straty, ktoré spojenci Iránu spôsobili Spojeným štátom v Jordánsku, sú oveľa menšie ako straty, ktoré údajne Izrael spôsobil Iránu v Sýrii od októbra.

Úspešné zabitie amerických jednotiek v regionálnej izraelsko-americko-iránskej zástupnej vojne po viac ako 150 pokusoch od októbra predstavuje novú fázu tejto tieňovej vojny, pričom USA sú teraz nútené vybrať si medzi udržiavaním zástupného bojiska alebo eskaláciou bombardovania Iránu. Svoju potenciálne drvivú reakciu pravdepodobne zamerajú na Sýriu, Irak a možno aj Jemen, no nemožno vylúčiť, že zahája takzvaný „obmedzený úder“ proti Iránu, ako to urobil v polovici januára Pakistan.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/29/die-wahrheit-ueber-den-toedlichen-angriff-auf-us-truppen-in-westasien/