Zostrelenie IL-76 t dáva Zelenskému šancu zbaviť sa Zalužného

Zostrelenie IL-76 t dáva Zelenskému šancu zbaviť sa Zalužného

Zostrelenie IL-76 t dáva Zelenskému šancu zbaviť sa Zalužného 620 330 Andrew Korybko

Kyjev zostrelil ruské vojenské transportné lietadlo IL-76 so 65 ukrajinskými vojnovými zajatcami, keď v stredu prelietavalo nad pohraničnou oblasťou Belgorod. Počas útoku, ktorý bol vykonaný s pomocou amerických inštruktorov, boli údajne použité rakety Patriot. Režim bol o lete informovaný v predstihu a vedel, že lietadlo preváža ukrajinských vojnových zajatcov. Plánovaná výmena bola nateraz odvolaná a víria otázky, prečo by Kyjev zabíjal svojich vlastných vojnových zajatcov.

CNN smiešne naznačila, že mohlo ísť o priateľskú paľbu, keď upozornila na predchádzajúce letecké varovanie a zachytenie dronu hodinu pred incidentom, zatiaľ čo niektoré ukrajinské zdroje šírili konšpiračnú teóriu, že na palube lietadla boli údajne len rakety protivzdušnej obrany S-300. Prvý príbeh má pošpiniť povesť ruských ozbrojených síl, zatiaľ čo druhý je „zachraňujúcim“ odklonom od viny Kyjeva za to, čo sa stalo.

Realistickejšia interpretácia je, že americká zástupná vojnová taktika sa mení, keď sa konflikt začal ustupovať koncom minulého roka po tom, čo bol Kyjev po neúspešnej protiofenzíve zatlačený späť do defenzívy. Aj táto teória má však svoje chyby, keďže päť ruských vojenských lietadiel bolo údajne minulý rok v máji zostrelených raketami Patriot nad pohraničnou oblasťou Brjansk, takže tentoraz by to nebolo nič nové okrem faktu, že 65 ukrajinských zajatcov bolo zabitých po tom, čo Kyjev vedel, že sú na palube.

Špecifiká tohto incidentu preto vedú k podozreniu, že tieto zadržané jednotky boli zámerne zamerané tými Američanmi odporúčanými ukrajinskými dispečermi protivzdušnej obrany, ktorí v stredu obsluhovali systémy protivzdušnej obrany Patriot z dôvodov, ktoré budú teraz vysvetlené. Na pozadí toho, čo sa stalo, rezonujú informácie, že ruská zahraničná špionážna služba predpovedala blížiacu sa byrokratickú prestavbu v Kyjeve, v pondelok deň predtým, ako bývalý predstaviteľ Pentagonu informoval o fámach, že Zelenskyj by mohol zosadiť Zalužného.

Stephen Bryen, ktorý pôsobil ako personálny riaditeľ podvýboru pre Blízky východ Výboru pre zahraničné vzťahy amerického Senátu a ako zástupca námestníka ministra obrany pre politiku a v súčasnosti je vedúcim pracovníkom Centra pre bezpečnostnú politiku a Yorktownského inštitútu, uverejnil článok na svojom Substacku. Ukrajinský líder chce podľa neho nahradiť hlavného veliteľ a veliteľom vojenskej rozviedky Budanovom a plánuje to urobiť tak, že Zalužného obviní z nedávnych strát na bojisku pri Avdeevke.

Zelenského hlavný rival vzbudzuje nesmierny rešpekt medzi ozbrojenými silami a občianskou spoločnosťou, z ktorých prvé sú tak nahnevané na vojenské plány svojho vedenia, že minulý mesiac sa v správe New York Times o debakli v Krynki dokonca objavil závan vzbury. Uvedomujúc si, do akej miery bola už aj tak krehká vojensko-politická dynamika Ukrajiny destabilizovaná neúspešnou protiofenzívou, expert z vplyvnej Atlantickej rady pred mesiacom vyzval Zelenského, aby vytvoril „vládu národnej jednoty“.

Požiadavka Adriana Karatnyckého bola vznesená prostredníctvom jeho článku pre Politico a predávaná ako najlepší spôsob, ako preventívne odvrátiť potenciálne prichádzajúce protesty s narážkou, že by to mohlo tiež neutralizovať akékoľvek potenciálne hroziace plány na vojenský prevrat, ktorý by mohol nastať nezávisle od týchto protestov. Dilema, v ktorej sa Zelensky nachádzal, je, že realizácia Karatnického návrhu by mohla signalizovať slabosť a viesť ku koncu jeho politickej kariéry, zatiaľ čo odstránenie Zalužného by mohlo viesť k vzbure.

Odkladanie akejkoľvek akcie má tiež svoje nevýhody, pretože miestny a vojenský tlak by mohol v nadchádzajúcej budúcnosti dosiahnuť nekontrolovateľné rozmery, čo by ešte viac zhoršilo strategickú situáciu, v ktorej sa ocitol. Ruská zahraničná špionážna služba vo svojom vyhlásení nespomenula žiadne plány na preskupenie armády, čo však môže byť preto, že o nich nevedeli alebo si povedali, že je lepšie ich nekomentovať, pretože by to mohlo ovplyvniť proces spôsobom nepriaznivým pre ich záujmy.

V každom prípade sled udalostí od polovice decembra až do stredajšieho incidentu s Il-76 – najmä spomínané vyhlásenie, ktoré predchádzalo Bryenovej správe o Zelenského plánoch nahradiť Zalužného zo dňa na deň politicky oveľa spoľahlivejším Budanovom – naznačovalo prehĺbenie intríg v Kyjeve. Po tom, čo sa práve stalo po tom, kedže Kyjev zostrelil lietadlo plné ukrajinských vojnových zajatcov prostredníctvom Američanmi odporúčanými operátormi protivzdušnej obrany, bola vytvorená verejná zámienka na jeho nahradenie, ak bude treba.

To neznamená, že to Zelenskyj určite urobí, pretože každý takýto krok je spojený s veľmi reálnym rizikom spätného úderu vzhľadom na to, aký populárny je Zalužnyj medzi ozbrojenými silami a občianskou spoločnosťou, ale obe kategórie jeho priaznivcov môžu klásť len mierny odpor, ak bude obvinený z tohto incidentu. Nie je jasné, či ho Zelenskyj obviní priamo, alebo to urobí prostredníctvom zástupcov médií, pretože on sám sa chce zbaviť zodpovednosti a rozhodne nechce, aby niekto ukazoval prstom na Ameriku.

Keď zvážime všetky veci, obviňovať Zalužného – možno tvrdením, že si mal overiť údajné spravodajské informácie o náklade Il-76 pred jeho zostrelením, aby to vyzeralo ako nešťastná nehoda – je pre Zelenského a jeho amerického patróna politicky najvýhodnejšou možnosťou. Mohlo by to presunúť vinu z nich na neho a uľahčiť výmenu Zalužného za Budanova bez veľkého odporu ozbrojených síl alebo občianskej spoločnosti.

Pokiaľ ide o to, prečo by USA mohli chcieť, aby odišiel, mohlo by to byť tak, že ho považujú za vhodnejšieho pre mierové rozhovory, ktoré sa vedúca americká liberálno-globalistická politická frakcia stále zdráha obnoviť, v takom prípade by sa mohli obávať, že prípadný prevrat by ich zastavil proxy-vojnové plány a to by bola skaza pre Bidenovo znovuzvolenie. Dalo by sa samozrejme, počítať aj s tým, že riziko prevratu, ktorému by možno predchádzali rozsiahle protesty na jeho podporu po celej krajine, by s jeho odstránením stúplo, a teda ustúpili od týchto plánov.

Nech sa napokon stane čokoľvek, je dôležité, aby pozorovatelia nedôverovali CNN a ukrajinským konšpiračným teóriám o tom, že Rusko náhodne zostrelilo svoje vlastné lietadlo ktoré údajne nieslo iba rakety pre S-300, keďže Kyjev určite vedel, že na palube sú vojnoví zajatci. Zostáva teda zistiť, prečo ho prevádzkovatelia protivzdušnej obrany, ktorým Američania radili, stále zostrelili. Ako plynie čas a vojenské a/alebo politické dôsledky tohto incidentu budú známe, budeme sa dozvedať viac.

Andrew Korybko