Koniec hotovosti. EÚ zakazuje platby v hotovosti nad 10 000€

Koniec hotovosti. EÚ zakazuje platby v hotovosti nad 10 000€

Koniec hotovosti. EÚ zakazuje platby v hotovosti nad 10 000€ 620 330 Doktor

EÚ to myslí vážne: platby v hotovosti nad 10 000 eur budú zakázané. Predajcovia luxusného tovaru musia tiež overovať totožnosť svojich zákazníkov a nahlasovať úradom podozrivé transakcie. EÚ hovorí o dôležitom kroku proti praniu špinavých peňazí, iní o zrušení hotovosti.

Zaoberá sa EÚ iba praním špinavých peňazí? Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. APA

Zaoberá sa EÚ iba praním špinavých peňazí? Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. APA

Vyjednávači z Európskeho parlamentu a členských krajín sa vo štvrtok ráno dohodli na nových nariadeniach, ktorými chce EÚ oficiálne zakročiť proti praniu špinavých peňazí. Prísnejšie pravidlá majú vyplniť medzery vo vnútroštátnych zákonoch a okrem iného sa vzťahujú aj na obchod so šperkami, luxusnými autami, súkromnými lietadlami a loďami.

Podľa dohody budú od roku 2029 novému zákonu podliehať aj finančne silné futbalové kluby ako FC Bayern Mníchov a Borussia Dortmund. Profesionálny futbal so svojimi miliardovými investíciami z tretích krajín je považovaný za možnú bránu na pranie špinavých peňazí v Európe.

Väčšia kontrola kryptomien a bankovníctva

Úrady by tiež mali dôkladnejšie sledovať kryptomeny a bankové transakcie superboháčov s majetkom aspoň 50 miliónov eur. Majitelia spoločností s aspoň štvrtinovým podielom musia byť registrovaní v celej EÚ . Tá má okrem iného zabrániť ruským oligarchom, aby v dôsledku útoku na Ukrajinu mohli obchádzať sankcie EÚ .

Prísnejšie pravidlá proti praniu špinavých peňazí pre kryptomeny, banky, oligarchov a futbalové kluby sú už „dávno“, povedal vyjednávač Európskeho parlamentu Eero Heinäluoma. Jednotný rámec pre celú EÚ odstraňuje vnútroštátne medzery. „Členské štáty zatiaľ prichádzajú o miliardy eur,“ vysvetlil fínsky sociálny demokrat.

Pre europoslanca EÚ Romana Haidera ide o „ďalší krok k blížiacemu sa zrušeniu hotovosti “, ako vysvetlil v tlačovej správe Parlamentný klub slobody. „Kým sa sprísňujú hotovostné limity, ECB už plánuje zaviesť digitálne euro, ktoré oficiálne doplní hotovosť, ale môže ho aj nahradiť,“ povedal Haider.

Zákon ešte musí formálne schváliť Európsky parlament a členské štáty. Vnútroštátne orgány budú zodpovedné za monitorovanie nových pravidiel, koordinované novým európskym orgánom pre boj proti praniu špinavých peňazí (Amla). Sídlo Amly bude určené tento rok, uchádzala sa oň aj Viedeň.

Europoslanec Roman Haider (FPÖ) varuje, že EÚ skončí s hotovosťou.APA/TEAM FOTOKERSCHI.AT/HANNES DRAXLER

Zdroj: https://exxpress.at/aus-fuer-cash-eu-verbietet-barzahlungen-von-mehr-als-10-000-euro/

  • no nasrať, všetko robia len pre to, aby zotročili ľudi. a to pod akou koľvek zámienkou, len aby to všetci prijali. Prvé čo by som zaviedol všetko proti nim, a presne tak ako to navrhujú sami. ak by len zvažovali o kde akej agende LGBTIQ a im podobným, zastaviť im platbu, nemožnosť odísť z domu a pravidelnú kontrolu ich domácnosti, nesmú vlastniť nič a každý ich pohyb sledovať. Urobiť u nich všetkých kontrolu DNA a kde sa preukáže podvod ako aj 666 dostali by tie najtvrdšie tresti, ako aj trest smrti. Potom by som chcel vidieť, či ešte by takto bliakali. za sebe menší prešľap ahoj voči Bohu, by nasledoval tvrdý trest. mal by som sa k nim bez zľutovania.