Ako EÚ vedie hospodársku vojnu proti Le Penovej

Ako EÚ vedie hospodársku vojnu proti Le Penovej

Ako EÚ vedie hospodársku vojnu proti Le Penovej 620 330 Doktor

Do volieb vo Francúzsku ostáva už len pár dní. Elity EÚ urobili historický krok na záchranu svojho miláčika Macrona.

Emmanuel Macron je vzorným študentom EÚ, západná oligarchia ho miluje, „trhy“ ho milujú. Ursula von der Leyenová ho miluje, pretože bude aj druhýkrát zvolená za predsedníčku Komisie aj s pomocou Macronovej liberálnej frakcie. A hoci sa Le Penovej strana už jasne zaviazala k NATO (rovnako ako progresívno-liberálny „Populárny front“), EÚ robí veľa pre to, aby Macron veľkolepo neprehral.

Panika na „trhoch“

Vo Francúzsku budú v nedeľu voľby. Ide o prvé kolo predčasných parlamentných volieb. Zdá sa, že víťazstvo Rassemblement National (RN) Marine Le Penovej je takmer isté. V súčasnosti sa mobilizuje všetko, čo mašinéria EÚ môže ponúknuť, aby sa zabezpečilo, že víťazstvo Le Penovej sa nestane. „Hrozba populizmu“ by mala byť neutralizovaná.

Ako sa to stane? Len čo Macron vyhlásil voľby, začal sa masívny výpredaj francúzskych štátnych dlhopisov. To spôsobilo, že „spread“ medzi nákladmi francúzskych a nemeckých vládnych dlhopisov vzrástol na najvyššiu úroveň od krízy eura. Podľa médií sú to práve „trhy“, ktoré by už reagovali na nastupujúcu vládu RN. Samozrejme, za „trhmi“ sú skutoční ľudia so skutočnými záujmami. Ale propaganda hovorí, ako by „trhy“ reagovali na „fiškálne nezodpovedné“ ekonomické politiky RN.
RN v súčasnosti nemá volebný program. V roku 2022 boli za silne intervenčný sociálny štát: dôchodkový vek na 60 (teraz sa zvýšil na 64 a Le Penová ho zrejme nechá tak), vyšší minimálny dôchodok, vyššia sociálna pomoc, znárodnenie diaľnic, zvýšenie výdavkov v zdravotníctve, dotácie na účty za energie . Stručne povedané: radikálny rozchod s neoliberálnym poriadkom, ktorý dosiahol svoj vrchol za Macrona.

Ak by Le Penová vôbec začala realizovať takúto politiku, francúzsky rozpočtový deficit by sa rýchlo zvýšil. Už v roku 2022 neoliberálne francúzske think-tanky uviedli, že vláda pod vedením RN by spôsobila, že francúzsky deficit a dlh sa „vymknú spod kontroly“ a potenciálne uvrhne krajinu do fiškálnej krízy. „Trhy“ by preto reagovali len na „oprávnené obavy“.

Ekonomická hlúposť bez základov. Pretože páni finančných trhov nemajú dôvod na obavy z vyššieho deficitu. Francúzsko bude vždy schopné splácať svoje dlhy. Pretože ak by toto ECB umožnila, euro by bolo zničené. Ako je známe, ani Grécko nesmelo zbankrotovať.
Novinár Thomas Fazi uvádza ďalší dôvod : „skutočnosť, že úrokové rozpätie v konečnom dôsledku určuje centrálna banka – v prípade EÚ ECB – ktorá má vždy možnosť znížiť úrokové sadzby prostredníctvom intervencií na trhoch štátnych dlhopisov. .“

Stalo sa to už počas Covidu. „Hoci [v tom čase] francúzsky rozpočtový deficit vzrástol na takmer 9 % HDP, výnosy francúzskych vládnych dlhopisov v skutočnosti klesli pod nulu, keďže ECB skúpila všetky novo vydané dlhy.
Okrem toho v roku 2022, napriek vypršaniu svojho programu núdzových nákupov pri pandémii, ECB zaviedla nový „nástroj proti fragmentácii“, nástroj na ochranu prenosu, ktorého cieľom je výslovne udržať rozdiely v úrokových sadzbách pod kontrolou tým, že centrálnej banke umožní nakupovať štátne dlhopisy krajín, ktorých úrokové sadzby sa v dôsledku špekulácií nadmerne líšia. To, čo sa v súčasnosti deje na francúzskom dlhopisovom trhu, dokonale zapadá do tohto scenára. ECB by mohla uzavrieť spread a ukončiť paniku stlačením tlačidla. Dalo by sa dokonca tvrdiť, že by to bolo obzvlášť opodstatnené: pri všetkých tých rečiach o zasahovaní do volieb je ťažké pochopiť, prečo by sa finančným trhom malo dovoliť, aby manipulovali voľby šírením neopodstatnenej paniky.
Nuž, manipuláciu volieb vždy robia iní ľudia.

Preto ECB povoľuje „rozpätie“: „To, čo vidíme, je preceňovanie, ale momentálne to nie je vo svete neusporiadanej dynamiky trhu,“ povedal Philip Lane, hlavný ekonóm ECB. Jeho vyjadrenia podporila prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Budeme naďalej ostražití, ale to je všetko,“ vysvetlila a naznačila, že banka nevidí dôvod na aktiváciu nástroja nákupu dlhopisov.

Záver:

Ak tieto vyhlásenia beriete ako nominálnu hodnotu, možno si myslíte, že ECB urobila technické rozhodnutie na základe nejasných ekonomických parametrov. V skutočnosti však rozhodnutie ECB nezasiahnuť nemá nič spoločné s ekonomikou – a všetko s politikou. Keď sa ECB pozerá iným smerom, používa „Bond Vigilantes“ ako zástupcov na vystrašenie voličov – a posiela správu Le Penovej. Adam Tooze prirovnáva túto „dohodu“ medzi trhmi s dlhopismi a ECB k „štátom sankcionovaným polovojenským jednotkám, ktoré mlátia voličov, kým to sleduje polícia“. Keď sa však pozriete za fasádu, je jasné, že do francúzskych volieb nezasahujú trhy, ale ECB.
Nie je to prvýkrát, čo ECB použila finančné a menové vydieranie na to, aby prinútila vlády dodržiavať agendu hospodárskej politiky EÚ. Bývalý prezident ECB Jean-Claude Trichet sa netajil tým, že efektívne zostrojil európsku „krízu štátneho dlhu“ v rokoch 2009-2012 tým, že odmietol podporovať trhy s dlhopismi s cieľom tlačiť na vlády, aby konsolidovali svoje rozpočty a vykonali „štrukturálne reformy“. V priebehu rokov však ECB zašla ďalej, než len zatváraním očí pred trhovými špekuláciami. Sama sa pri niekoľkých príležitostiach zapojila do špekulácií tým, že iniciovala výpredaje dlhopisov určitých krajín alebo iné podobné opatrenia, aby uvrhla nepriateľské vlády do fiškálnych kríz. Giorgia Meloni a Lagardeová sa v poslednom čase niekoľkokrát dostali do konfliktu, pričom Lagardeová často využívala spory na vyvyvíjanie tlaku na taliansku vládu.

Takže to, čo sa dnes deje vo Francúzsku, nie je nič nové. A predsa je na najnovšom pokuse ECB o manipuláciu volieb niečo bezprecedentné. To, čoho sme svedkami, je bezbožné spojenectvo medzi čoraz viac zdiskreditovanou národnou elitou a nadnárodnými inštitúciami EÚ proti spoločnej „populistickej“ hrozbe. Stratégia by už mala byť jasná: EÚ vytvára umelú finančnú paniku a národné elity to využívajú na odstrašenie voličov od „nesprávneho“ kandidáta. Ako povedal pre Le Figaro zákonodarca z Macronovej strany: „V prvom rade musíme vystrašiť ľudí… aby sme ukázali dôsledky a finančné riziká opatrení navrhnutých [Národným zhromaždením].“

Zdroj: https://tkp.at/2024/06/27/wie-die-eu-einen-wirtschaftskrieg-gegen-le-pen-fuehrt/