Orbán a Fico pohľadom rakúskej tlače

Orbán a Fico pohľadom rakúskej tlače

Orbán a Fico pohľadom rakúskej tlače 620 330 Doktor

Orbán a Fico uzatvárajú spojenectvo

Druhá štátna návšteva Roberta Fica od znovuzvolenia zaviedla do Budapešti. Jednoznačne podporil Viktora Orbána v otázke národnej suverenity voči Bruselu.

Robert Fico a Viktor Orbán vytvárajú z Maďarska a Slovenska suverénnu alianciu. Ukázalo sa to v utorok počas Ficovej štátnej návštevy v Budapešti. Slovenský premiér počas utorkovej návštevy Budapešti plne podporil maďarského premiéra v útokoch komisie EÚ na maďarskú suverenitu. Orbán má po prvý raz podporu aj v otázke Ukrajiny.

Suverenitu a mier

Je neprijateľné, že Brusel chce „potrestať“ Maďarsko kvôli odlišným názorom. „Pokiaľ budem na čele slovenskej vlády, nikdy nebudem súhlasiť s tým, aby bola krajina potrestaná za boj za svoju suverenitu. Nikdy nebudem súhlasiť s takýmto útokom na Maďarsko,“ povedal Fico v utorok na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom po rokovaní v Budapešti.

Bola to už druhá Ficova cesta do zahraničia od jeho znovuzvolenia. Prvá viedla tradične do Prahy. Podobne ako Fico, aj Orbán výslovne vyzdvihol otázku suverenity: „My tu v Budapešti nie sme vôbec spokojní so snahou Bruselu o vytvorenie superštátu. Chceme si chrániť hranice a sami rozhodovať o tom, koho pustíme do našej krajiny.“ Záujmy Slovenska a Maďarska smerujú „najmenej 99 % rovnakým smerom“.

Fico tiež podporuje Orbána v opozičnom kurze v otázke Ukrajiny. Maďarsko v súčasnosti blokuje 50-miliardový vojnový balík. Orbán o tom polemizoval v decembri. Orbán tvrdí, že ďalšie prostriedky pre Kyjev by mali pochádzať zo samostatného rozpočtu a nie z rozpočtu EÚ.

Ak chceme Ukrajine pomôcť, čo je nevyhnutné, musíme to urobiť spôsobom, ktorý nepoškodí rozpočet EÚ,“ zopakoval v utorok Orbán a dodal, že ak EÚ jeho návrh neprijme, „bude nútený zastaviť tento proces“. Reakcia Bruselu? Maďarsku chcú odobrať hlasovacie práva. Tento týždeň podpísalo 120 poslancov Európskeho parlamentu petíciu, ktorá vyzýva EÚ, aby podnikla ďalšie kroky na obmedzenie hlasovacích práv Maďarska. Petíciu inicioval Petri Sarvamaa, fínsky člen Ľudovej strany EÚ, ktorý sedí v Európskom parlamente od roku 2012.

Takýto krok by si však vyžadoval podporu všetkých členských krajín, čomu by sa Slovensko nepoddalo, vysvetlil Fico. Ale EÚ by to chcela skúsiť. Podporuje tiež návrh nájsť iný zdroj vojnových miliárd. Fico opäť povedal mimoriadne jasné slová:

„Nuž, Ukrajine dáme ďalších 50 miliárd eur na štyri roky. Dáme jej viac tankov. Dáme jej viac zbraní. Páni, pamätajte, čo vám hovorím: o tri roky tu stále budeme, len sa potom budeme čudovať, kam zmizlo tých 50 miliárd eur a že Rusi stále ovládajú Doneck a Luhansk. O Kryme ani nehovoriac. A vyjednávacia pozícia Rusov sa zlepší.“

Maďarská novinárka Viktória Serdült interpretuje spoločné vystúpenie tak, že v Rade EÚ „v súčasnosti vzniká medzi Maďarskom a Slovenskom silná aliancia veta“.

Malé Maďarsko, ktoré bolo v otázke Ukrajiny izolované, si možno našlo nového spojenca. Fico má zároveň na Slovensku ďaleko menší manévrovací priestor ako Orban, pretože Orban má absolútnu väčšinu a Ficov SMER má od toho ďaleko. Jeden maďarský novinár v tejto súvislosti v súčasnosti hovorí : „Logika mi hovorí, že nebude vykonávať zahraničnú politiku à la Orban, pokiaľ si neupevní svoju moc doma. Rovnako nie je isté, či by na to mal vzhľadom na vládnu koalíciu a blížiace sa prezidentské voľby dostatočnú vnútornú podporu. Politicky je to veľmi citlivá doba a nie je známe, či by si mohol dovoliť to, čo si môže dovoliť Orban.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/17/orban-und-fico-schmieden-allianz/