EÚ je pre inovátorov „údolím smrti“

EÚ je pre inovátorov „údolím smrti“

EÚ je pre inovátorov „údolím smrti“ 620 330 Doktor

EÚ je pre inovátorov „údolím smrti“, povedal pre WEF vysoký predstaviteľ EK

Európska únia je „údolím smrti“ pre podnikateľské inovácie, povedal popredný európsky komisár pre Svetové ekonomické fórum (WEF).

Európska únia je „údolím smrti“ pre ekonomické obchodné inovácie, povedal komisár za blok na Svetovom ekonomickom fóre. (Foto: Thierry Monasse/Getty Images)

Bulharka Iliana Ivanova, komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, tvrdila, že zatiaľ čo EÚ bola vo všeobecnosti pozitívna, pokiaľ ide o výskum a vývoj, uplatnenie výsledkov takéhoto výskumu na trhu bolo vždy problematické.

„Toto je v Európe, kde máme takzvané Údolie smrti,“ povedala na stretnutí WEF 16. januára. „Kde máte všetky tieto pekné objavy, ale akosi si nevedia nájsť svoje miesto na trhu .“

Ivanova za tým vidí „nedostatok“ dostupných investícií v rámci EÚ v porovnaní s inými trhmi, pričom tvrdila, že napríklad USA sú ochotnejšie financovať aplikáciu nových inovácií v priemysle.

„Za posledných 20 rokov sme v európskom výskume a inováciách neustále pozorovali medzeru vo financovaní približne 100 miliárd [sic] ročne v porovnaní s ostatnými,“ povedala.

Ivanova dodala, že EÚ by sa mala zamerať na pomer výskumu a vývoja k hrubému domácemu produktu 3 percentá alebo viac, čím by sa podľa nej priblížila k USA.

Komisárka ďalej trvala na tom, že EÚ sa snaží tento problém riešiť priamo pomocou projektov, ako je Európska rada pre inovácie, ktorá má poskytnúť viac ako 1 miliardu EUR na financovanie rozvoja podnikania „strategických technológií“.

Tvrdila tiež, že EK bola zanietená presadzovaním Európy do „prednej časti balíka“, pokiaľ ide o výskum umelej inteligencie, a dodala, že Brusel chce konať „naozaj rýchlo“ pri presadzovaní takejto technológie.

Tento názor neskôr zopakovala aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová počas svojho „osobitného prejavu“ na konferencii, kde sa pokúšala presvedčiť politických a obchodných lídrov, že Európa má v tejto oblasti „obrovskú konkurenčnú výhodu“.

„V Európe je takmer 200 000 softvérových inžinierov so skúsenosťami s AI. To je väčšia koncentrácia ako v Spojených štátoch a Číne,“ tvrdila Von der Leyenová.

„Umelú inteligenciu môžeme trénovať na dátach bezkonkurenčnej kvality.

„Toto je nová hranica konkurencieschopnosti. A Európa má dobrú pozíciu na to, aby sa stala lídrom v priemyselnej AI – využívaní AI na transformáciu kritických infraštruktúr, aby sa stali inteligentnými a udržateľnými.

Von der Leyen urobila svoje tvrdenia napriek širokej kritike pokračujúceho pokusu EÚ regulovať AI, a to aj prostredníctvom nedávno schváleného a kontroverzného zákona o umelej inteligencii.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/eu-is-valley-of-death-for-innovators-ec-bigwig-tells-wef-von-der-leyen-disagrees/