Na Ukrajine „zmizli“ zbrane v hodnote 900 miliónov eur

Na Ukrajine „zmizli“ zbrane v hodnote 900 miliónov eur

Na Ukrajine „zmizli“ zbrane v hodnote 900 miliónov eur 620 330 Doktor

Americké médiá: Na Ukrajine „zmizli“ zbrane v hodnote 900 miliónov eur

Znepokojivé odhalenie amerického ministerstva obrany v New York Times: Kým Washington diskutuje o ďalšej vojenskej pomoci pre Kyjev, na Ukrajine zmizla miliarda dolárov (900 miliónov eur) v zbraniach! Dôležitá otázka: Kto ich má teraz?

Podľa nedávnej správy v amerických novinách New York Times boli rakety, kamikadze drony a zariadenia na nočné videnie – vojenské vybavenie a ťažké zbrane ukradnuté alebo prepašované z krajiny.

40 000 zbraní zmizlo bez stopy. Správa bola odoslaná z Pentagonu americkému Kongresu a jej kópia bola zaslaná redakčnej rade New York Times. Nie je jasné, kam zbrane zmizli. Zasvätení sa obávajú, že mnohé z nich sa znovu objavia na Blízkom východe, napríklad v rukách teroristickej organizácie Hamas. Očividne chýba kontrola a stráženie extrémne drahých dodávok armádnymi jednotkami Volodymyra Zelenského.

Zmizlo aj 750 kamikadze dronov

Výsledkom je, že v USA narastá skepsa, či by sa mali na Ukrajinu dodať ďalšie zbrane. Republikánski členovia Snemovne reprezentantov už blokujú plán výdavkov na národnú bezpečnosť, ktorý by na vojnové úsilie poskytol ďalších 61 miliárd dolárov.

Do júna predchádzajúceho roka dali USA Ukrajine takmer 10 000 protitankových rakiet Javelin, 2 500 protilietadlových striel Stinger, asi 750 kamikadze bezpilotných lietadiel Switchblade, 430 rakiet stredného doletu vzduch-vzduch a 23 000 zariadení na nočné videnie.

Pentagon: Sledovanie zbraní je nemožné

Predstavitelia Pentagonu a ministerstva zahraničných vecí a ďalší experti už dlho upozorňujú, že je prakticky nemožné sledovať každú z tisícok zbraní poslaných na Ukrajinu. Už v júni 2022 eXXpress informoval, že mnohé zbraňové systémy dodávané Západom nekončia na fronte – ale na internete. Darknet sa stáva online veľkoobchodom s vojenským materiálom. A zákazníci sú aj v Európe.

„Hoci reakcia na dodávku väčšieho množstva zbraní Ukrajine je veľmi pochopiteľná, bolo by múdre zvážiť aj bezprostredné a dlhodobé bezpečnostné dôsledky,“ uviedol vtedy americký think-tank Stimson Center. „Znova a znova sme videli, ako si zbrane zamerané na pomoc spojencom v konflikte našli cestu do predných línií na nepredvídaných bojiskách. Často končia u skupín, ktoré fungujú v rozpore so záujmami USA alebo civilistov.

Zdroj: https://exxpress.at/us-medien-waffen-um-900-millionen-euro-in-der-ukraine-verschwunden/