Vidlákovy kydy: Nejdelší válka a další prokleté otázky

Vidlákovy kydy: Nejdelší válka a další prokleté otázky

Vidlákovy kydy: Nejdelší válka a další prokleté otázky 620 330 Mr Hyde

Já vím, v posledních dnech se toho dost odehrává v našem nejbližším okolí, ale stíháte sledovat situaci okolo Izraele? Oni tam totiž mají vlastně nejdelší válku ve své existenci (když nepočítám válku za nezávislost v roce 1948). Šetidenní válka trvala opravdu šest dní a Jomkipurská válka trvala dvacet dní. Válka s Hamásem trvá už čtvrtý měsíc…

V předchozích válkách se Izraelci střetli s impozantní vojenskou silou o mnoha stech tancích a statisících vojáků. Byl to plnotučný konflikt plný kanónů, raket, obrněných vehiklů všeho druhu, obojživelných operací a dalších vojenských legrácek. Odehrály se tankové bitvy, v jedné válce zvítězila tanková škola ve druhé spíše ta protitanková. Překračoval se Suezský průplav a celé divize se přemísťovaly na relativně veliké vzdálenosti. Obě předchozí války Izraelci vyhráli a v obou byli zastaveni mezinárodním tlakem. Kdyby nebyli, jejich vítězství by bylo ještě impozantnější.

Hele, já vím, že jsem jen Vidlák z vesnice a vůbec tomu nerozumím. Vím, že jsem se ve vojenských věcech už mockrát spletl a nikdy jsem si nehrál na znalce, ale nemohu si pomoci, musím opět klást prokleté otázky.

Už minule jsem se pozastavoval nad skutečností, že se bojuje na území o rozměrech cca 20x10km. Nepřítel Izraele nedisponuje žádnými těžkými zbraněmi, nemá leteckou převahu, nemá žádné protiletadlové komplety Patriot, má jen ruční zbraně, drony a znalost svého prostředí. Přesto je z toho už nejdelší izraelská válka, která začíná hospodářství malého státu docela zatěžovat. Izrael zmobilizoval blíže neurčené, ale obrovské množství vojáků, kteří chybějí ve výrobě i ve službách. V Izraeli začíná být drahota a to tam nikdy nebylo levně.

Fronta se už několik týdnů prakticky nehýbe. V posledních dnech se objevuje docela dost videí Hamásu, že se jim proti izraelské armádě nějak daří. Zajali dokonce nějaké izraelské vojačky.

Hele, to není sranda… Jedna věc je, že se Hamásu podařil překvapivý útok, při kterém zajali nepřipravené Izraelce, ale něco jiného je, že se vám podaří zajmout vojačky přímo na bitevním poli, které by teoreticky měly být ve střehu a připravené. Vždyť mají veškeré vybavení, mají letecké krytí, mají průzkumné drony, umělou inteligenci… mají všechno. A přesto se nemohou pohnout kupředu a rukojmích v tunelech Gazy spíš přibývá než ubývá.

Jako kdyby i v tomto konfliktu stačilo, aby si někdo na henty západní hodnoty troufnul. Já se vlastně až děsím, jak přesně se opakuje válka na Ukrajině. Tam také byl Rus slabý, na kolenou a brzy bude zničen silným Západem. Putin byl blázen a šílenec, že se do takového dobrodružství pustil… uběhly dva roky a situace vypadá poněkud jinak. Tam v Gaze si blázni a šílenci troufli na silný Izrael, který svojí bezpečnost rozhodně nepodceňuje… a ejhle, na Izrael stále dopadají rakety Hamásu a Gaza rozhodně není dobyta.

O tom, že v Gaze zahynulo za tři měsíce o dost víc civilistů než na Ukrajině za dva roky, to snad raději ani nebudu rozebírat. Promiňte mi, už jsem cynický, ale sakra, Izrael má rukavice mnohem víc dole než Rusko a jeho převaha je mnohem větší než ruská převaha, ale výsledek se nedostavuje.

Jako kdyby tam na východě někdo stanovil novou vojenskou doktrínu, že Západ je možné zničit výdrží. Není třeba mít efektivnější a inovativnější ekonomiku, která umí vyprodukovat letadla páté generace a hi-tech zbraně. Stačí mít ekonomiku robustní, odolnou… stačí prostě zatnout zuby a všechno západní se rozklíží samo, protože to je sice hrozně smart a clever, ale bohužel je to tak šíleně drahé, že se to nedá delší dobu uživit. Už jen proto, že západní továrny jaksi už nejsou na Západě, ale v Číně.

Jako by Hizballáh čekal, až Izraelci vystřílí svojí munici v Gaze a pak teprve začnou pořádně ostřelovat sever Izraele.

Írán najednou kontroluje dvě nejdůležitější námořní trasy na světě. Hormuzský průliv i vstup do Rudého moře. Pomocí zásoby raketek a dronů, které shromažďoval posledních třicet let. Všichni se zaměřovali na poznatky, že ajatoláhové vyvíjejí atomovou bombu, pod svícnem byla největší tma a oni se zatím věnovali vytvářením nestátních milicí. Asi to nebyla špatná strategie… v Gaze to Hamásu funguje zřejmě docela dobře.

Neměli bychom začít toho nepřítele respektovat? Jako tohle fakt nevyhrajeme požadováním morálního odsudku. Tohle se dá vyhrát jedině zdravým rozumem, který začíná být nedostatkovým zbožím zdá se i v Izraeli. Morální odsudek o zlém Rusku a zlém Hamásu jaksi jejich porážku nezařídí a liberální úderky na twitteru navíc svojí aktivitou brání jakékoliv diskusi o tom, jak to dělat lépe. Je hrozně hezké, že ti mladí, krásní a chytří jsou připraveni mrznout pro Ukrajinu, ale bohužel si nevšimli, že jejich mrznutí a osobní omezení žádnou novou muniční továrnu nepostavilo a ani se s tím nepočítá.

Kim Čong Un má v poslední době hodně silné a radikální proslovy… Asi už tam v KLDR nemají hladomor. Dodali do Ruska hodně granátů i střel a dostali za to hodně obilí.

Včera jsem psal o tom, že Řehka není jediný, kdo má pořád řečičky o válce proti jaderné velmoci. V poslední době to říkají v Evropě skoro všichni a tak podobnými výrazy, že to asi pochytili na společném školení. Jako kdyby kolektivní Biden cítil, že je s Amerikou opravdu zle. Jako kdyby ti nahoře už věděli něco, co my teprve tušíme.

Nechci malovat čerta na zeď, ale nechystá se v té Gaze nějaký atom? Válka trvá moc dlouho, žere příliš mnoho zdrojů, konvenčně Izrael nevyhrává o nic víc než Ukrajina a prohru si opravdu nemohou dovolit. Obzvlášť, když se do nich z druhé strany pustí Hizballáh, který je takový Hamás na druhou nebo na třetí.

Naše ekonomiky jsou tak efektivní, že věci vydrží přesně do konce záruční lhůty, továrny jsou na druhém konci světa, námořní trasy kontrolují jacísi vousáči v sandálech, nemáme suroviny, harašíme zbraněmi, které už dávno shořely na Ukrajině… veřejné mínění se obrací přesně tak, jak už rok popisuju (a platí to i pro Německo) a Západ má pocit, že vyhraje tím, když sám sebe označí za dobro a ten pětkrát lidnatější zbytek světa označí za zlo. Schopnosti všech armád jsou nečekaně malé, ale o to je ta válka dražší… už brzy zvítězíme, co by se na tom mohlo pokazit…?

Vyhraje ten, kdo prostě vydrží. Hi-tech zbraně, platební systémy, sankce a evropské hodnoty už na to, zdá se, nemají vliv.

Zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/