Peter Tóth: ROBERT FICO A ĽUBOŠ BLAHA: GEOPOLITKA DVOCH ODLIŠNÝCH PLANÉT

Peter Tóth: ROBERT FICO A ĽUBOŠ BLAHA: GEOPOLITKA DVOCH ODLIŠNÝCH PLANÉT

Peter Tóth: ROBERT FICO A ĽUBOŠ BLAHA: GEOPOLITKA DVOCH ODLIŠNÝCH PLANÉT 620 330 Mr Hyde

Je o mne dobre známe, že sa na geopolitiku a medzinárodné vzťahy nepozerám okuliarmi liberálneho internacionalizmu ani ideologicky alebo apriórne neodsudzujem národné záujmy jednotlivých hráčov na svetovej scéne. Takisto je o mne známe, že vcelku vítam mierny odklon súčasnej vlády od lipnutia na liberálnom internacionalizme a priklonenie sa k transakčnému prístupu na medzinárodnej scéne, najmä na úrovni EÚ.

Vo svetle predchádzajúceho odseku by som sa rád podelil o dva postrehy.

Postreh prvý: Slovenská vláda sa odmietla pripojiť k odsúdeniu (údajného) predaja balistických rakiet krátkeho doletu zo Severnej Kórei do Ruska. Premiér Robert Fico aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár to odôvodňujú tvrdením, že navrhovateľ vyhlásenia (USA) nepredložil o popísanom transfere zbraní jednoznačné dôkazy. Slová sú lacné, a preto Slovensko nemuselo v tejto otázke robiť Američanom prieky, aj keď je jasné, že s ohľadom na to, čo všetko sa deje na Ukrajine, ide o banalitu. Lenže Slovensko sa rozhodlo urobiť prieky a úprimne poviem, že o hre na dôkazy neverím. Podľa mojej mienky premiér Robert Fico signalizuje Washingtonu oveľa vážnejší problém, aj keď presne neviem (ani nemôžem vedieť), o čo konkrétne ide. Ako príklad mi schádza na um požiadavka Bratislavy na bezplatnú alebo mimoriadne zvýhodnenú dodávku funkčného systému protivzdušnej obrany, keďže sme Ukrajincom aj pod tlakom Američanom poslali systémy S-300 a ostali sme ako nahí v tŕní. USA nám možno nechcú vyhovieť, a preto im Robert Fico a Juraj Blanár dali frčku do nosa. Inými slovami podobné gestá, aké ponúkla slovenská vláda, sa nerobia z rozmaru. Len časom sa ukáže, či tento postup prinesie aj materiálny osoh.

Postreh druhý: Podpredseda NR SR Ľuboš Blaha na Telegrame píše, že USA a Spojené kráľovstvo napadli Jemen. Tento výrok najlepšie charakterizuje, prečo sa nemohol stať členom vlády a ministrom zahraničných vecí už vôbec nie. Jeho videnie je príliš jednoduché, priveľmi ideologické a najmä krátkozraké. Ide totiž o to, že USA a Británia síce zasiahli na pôde Jemenu, avšak otázka okrem iného stojí tak, čo je dnes vlastne Jemen… Územia na severozápade, úplne ovládané Iránom podporovaným hnutím Husíov? Územia na juhu čiastočne ovládané medzinárodne uznávanou vládou? Iné územia na juhu kontrolované separatistickými silami? Alebo rozsiahle územia na východe krajiny pod kontrolou kmeňov a klanov? Situácia je o to komplikovanejšia, že útoky USA a Spojeného kráľovstva boli obmedzené na pozície Husíov, ktorí do vypuknutia vojny v Gaze raketami, dronmi a ďalšími prostriedkami ohrozujú medzinárodnú obchodnú prepravu medzi Indickým oceánom a Stredozemným morom. Je vcelku možné, že k odvetným opatreniam proti Husíom sa pripoja aj niektoré členské štáty EÚ, pretože je aj v záujme Európy, aby nebol narušený medzinárodný obchod. V tomto ohľade neexistuje dobré alebo antiseptické riešenie, avšak upratanie Husíov sa javí ako globálna priorita. Vo svetle uvedeného sa zároveň ukazuje, že podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha to nemá geopoliticky v hlave ani zďaleka také upratané ako jeho šéf Robert Fico.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk

  • no nemusím, nič od Petra Thót. no to ako poukazuje na skutočnosti, je úplne mimo. svoje poznatky zakladá na úplnom prázdnom dne. Vždy je dobré ak ktorí koľvek, (politik) ide priamo a poukazuje na skutočnosť. Veď je to všetko robené a riadené pre ľudí a nie podvodnikov. Ktorí si vravia diplomati, a to len na základe že robia intrigy. a toto že má biť priamosť? čo ak tie podpisy zbierali, práve kvôli tomu aby na základe nich zhabali majetok ruska, ale mohli vyhlásiť úplnú blokádu ruska a vyhrážať sa ostatním, alebo priamo vojnu. lebo ak niekto je schopný takej intrigy ako popisuje Thót, čo im bráni urobiť ešte väčšiu. a týchto tu považuje za čo? a tito tu majú akože biť diplomati? a koho vlastne, a pre aký účel.