Izraelské zabíjanie detí

Izraelské zabíjanie detí

Izraelské zabíjanie detí 620 330 Doktor

Izraelské zabíjanie detí zo Západného brehu dosahuje v roku 2023 „bezprecedentnú úroveň“.

Palestínske dieťa sedí na troskách svojho domu po tom, čo ho izraelské sily zničili po izraelskom vojenskom nálete v meste Tulkarm na ilegálne okupovanom Západnom brehu Jordánu 14. novembra 2023.(Foto: Nasser Ishtayeh/SOPA Images/LightRocket cez Getty Images)

Palestínske dieťa sedí na troskách svojho domu po tom, čo ho izraelské sily zničili po izraelskom vojenskom nálete v meste Tulkarm na ilegálne okupovanom Západnom brehu Jordánu 14. novembra 2023. (Foto: Nasser Ishtayeh/SOPA Images/LightRocket cez Getty Images)

UNICEF tvrdí, že toto bol najsmrteľnejší rok v histórii pre palestínske deti na nezákonne okupovanom palestínskom území.

V roku 2023 zabili izraelské sily na nelegálne okupovanom Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme viac palestínskych detí ako v ktoromkoľvek predchádzajúcom zaznamenanom roku, oznámil vo štvrtok Detský fond OSN.

Podľa agentúry izraelské okupačné sily tento rok zabili na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme 124 maloletých Palestínčanov. To je takmer štvornásobok predchádzajúceho rekordu 36 zabitých detí v roku 2022. UNICEF tiež uviedol, že tento rok bolo na okupovaných územiach zranených najmenej 576 palestínskych detí.

„Tento rok bol pre deti na Západnom brehu Jordánu vrátane východného Jeruzalema najsmrteľnejším rokom v histórii,“ uviedla Adele Khodr, regionálna riaditeľka UNICEF pre Blízky východ a severnú Afriku, vo vyhlásení, ktoré poukazuje na „bezprecedentné úrovne“ detských úmrtí.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva začiatkom tohto mesiaca uviedlo, že tento rok zabili izraelskí vojaci a osadníci na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme najmenej 505 Palestínčanov všetkých vekových kategórií.čím sa rok 2023 stal najsmrteľnejším rokom v histórii na okupovaných územiach. Al-Džazíra zverejnila zoznam s ich menami, vekom a fotografiami.

Najmladším dieťaťom zo Západného brehu zabitým v roku 2023 bol Muhammad Tamimi , 2-ročné nemluvňa, ktoré v júni strelil izraelský vojak do hlavy pred domom jeho rodiny v dedine Nabi Saleh neďaleko Ramalláhu. Ako to už často po zabití Palestínčanov robia, izraelskí predstavitelia spočiatku popierali, že zastrelili Tamimiho a jeho civilného otca, ktorý bol vážne zranený.

Osemdesiattri tohtoročných detských obetí bolo zabitých po útokoch na Izrael zo 7. októbra vedených militantmi z Hamasu.

„Deti žijúce na Západnom brehu, vrátane východného Jeruzalema, zažívajú kruté násilie už mnoho rokov, no intenzita tohto násilia sa od hrozných útokov zo 7. októbra dramaticky zvýšila,“ povedal Khodr, pričom si všimol aj šesť izraelských detí, ktoré zabili. Palestínski militanti sídliaci na Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme v roku 2023.

„Ako svet s hrôzou sleduje situáciu v pásme Gazy, deti na Západnom brehu zažívajú vlastnú nočnú moru,“ poznamenal Khodr, pričom poukázal na genocídny útok na obkľúčenú enklávu, v ktorej bolo podľa palestínskych zdrojov zabitých najmenej 8 663 detí, medzi celkovo viac ako 21 500 zabitými ľuďmi, izraelskými bombami a guľkami.

„Žiť s takmer neustálym pocitom strachu a smútku je, žiaľ, pre postihnuté deti až príliš bežné,“ povedala. „Mnoho detí uvádza, že strach sa stal súčasťou ich každodenného života, pričom mnohé sa dokonca boja chodiť do školy alebo sa hrať vonku kvôli hrozbe streľby a iného násilia súvisiaceho s konfliktom.“

Khodr pokračovala:

Hrubé násilnosti voči deťom, najmä zabíjanie a mrzačenie, sú neprijateľné. UNICEF vyzýva všetky strany, aby dodržiavali svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a chránili deti pred násilím súvisiacim s konfliktmi a chránili ich najzákladnejšie právo jednoducho byť nažive. Deti by nikdy nemali byť terčom násilia, bez ohľadu na to, kto a kde sú. Ukončenie opakujúceho sa násilia je najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby deti vyrastali v mieri a bezpečí.

„Utrpenie detí na Západnom brehu, vrátane východného Jeruzalema, nesmie zaniknúť na pozadí súčasného konfliktu – je jeho súčasťou,“ dodala.

Zdroj: https://www.commondreams.org/news/west-bank-children-2666831533