Bez okamžitej pomoci: Ukrajina v defaulte

Bez okamžitej pomoci: Ukrajina v defaulte

Bez okamžitej pomoci: Ukrajina v defaulte 620 330 Doktor

Bez okamžitej pomoci: Ukrajine chýbajú peniaze na dôchodky a platy štátnych zamestnancov

Ukrajina varuje, že bez prisľúbenej finančnej pomoci od EÚ a USA v budúcom roku by vláda mohla byť podľa Julie Svyrydenkovej, prvej podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva, nútená odložiť dôchodky a platy štátnych zamestnancov pre milióny občanov. Informoval o tom denník Financial Times.

„Ukrajina bude musieť odložiť dôchodky a platy štátnych zamestnancov pre milióny občanov, ak EÚ a USA začiatkom budúceho roka neposkytnú sľúbenú finančnú pomoc,“ varovala prvá podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Ukrajiny Julia Svyrydenková.

Nedostatok vonkajšej podpory by vrátil ukrajinskú ekonomiku späť do „režimu prežitia“ po zotavení v roku 2023 s rastom hrubého domáceho produktu odhadovaným MMF na 4,5 percenta. „Podpora partnerov je mimoriadne dôležitá. Potrebujeme ich súrne,“ zdôraznila.

Yulia Svyrydenko

Ukrajinská vláda sa snaží „získať finančné prostriedky na verejné služby a sociálne dávky, keďže prisľúbené financovanie od jej najbližších spojencov sa nenaplní,“ cituje Financial Times. V budúcom roku bude potrebná externá podpora vo výške približne 34 miliárd eur.

Žiadosť vlády amerického prezidenta Joea Bidena o 54 miliárd eur zostáva zablokovaná v Kongrese a navrhovaný štvorročný balík pomoci EÚ vo výške 50 miliárd eur zatiaľ Maďarsko tento mesiac zamietlo. Hlavy štátov a vlád EÚ sa opäť stretnú 1. februára.

EÚ pripravuje plán B

Zároveň však Európska únia pripravuje aj nový program pomoci pre Ukrajinu v hodnote až 20 miliárd eur, do ktorého Maďarsko nebude mať žiadne slovo. Ak si maďarský premiér Viktor Orbán zachová svoje veto, plán financovaný z dlhu by obišiel Maďarsko, aby bolo možné rýchlo uvoľniť peniaze, píše sa tiež v správe denníka.

Svyrydenko uviedla, že dúfa, že EÚ schváli podporu vo februári a poskytne prostriedky do konca marca. Povedala však, že to nebude stačiť.

Zdroj: https://exxpress.at/ohne-sofort-hilfe-ukraine-fehlt-geld-fuer-pensionen-beamtenloehne/