Eduard Chmelár: … A NA ZEMI POKOJ ĽUĎOM DOBREJ VÔLE

Eduard Chmelár: … A NA ZEMI POKOJ ĽUĎOM DOBREJ VÔLE

Eduard Chmelár: … A NA ZEMI POKOJ ĽUĎOM DOBREJ VÔLE 620 330 Mr Hyde

Pred 55 rokmi, na Štedrý deň 24. decembra 1968, odfotografoval človek po prvý raz Zem z vesmíru. Americký astronaut William Anders, ktorý urobil historickú snímku z paluby kozmickej lode Apollo 8 nachádzajúcej sa na obežnej dráhe Mesiaca, nazval svoju slávnu fotografiu „Východ Zeme“, hoci v skutočnosti niečo také nemôže byť z mesačného povrchu pozorované. Vzhľadom na viazanú rotáciu Mesiaca sa totiž poloha Zeme na mesačnom nebi mení len minimálne. Napriek tomu mala táto snímka prevratný význam pre chápanie nášho sveta.

Ľudstvo si uvedomilo, aký je tento ostrov života v mori temnoty a chladu jedinečný, krehký a zraniteľný. Akí sme všetci spojení s touto planétou ako s pupočnou šnúrou. Ako z tohto pohľadu zmizli všetky hranice, sváry, problémy a ako mohol každý precítiť žiarivú jednotu a pokoj Zeme. Každý kozmonaut, každý astronaut – od Jurija Gagarina až po Ivana Bellu – spomínal, ako ich tento úchvatný pohľad zmenil. Táto modrá planéta je synonymom mieru, ktorého je dnes vo svete tak strašne málo.

Aj dnes dopadali rakety na Ukrajinu. Najstrašnejšie je to však v pásme Gazy. Len za posledný deň tam zomrelo v dôsledku izraelského bombardovania najmenej 166 Palestínčanov. Od 7. októbra tam zahynulo vyše 8000 detí. V Betleheme, rodisku Ježiša Nazaretského, po prvý raz zrušili tradičné oslavy. Vojaci na bojiskách a v zákopoch – či už ukrajinskí alebo ruskí – nemôžu ani len pomyslieť na zázračné štedrovečerné prímerie podobné tomu z roku 1914 – tak veľmi sa nenávidia. A izraelský premiér dnes ďakoval americkému prezidentovi – áno, práve dnes, na Štedrý deň – že pri schvaľovaní rezolúcie vo Valnom zhromaždení OSN nedopustil prímerie v Izraeli. Počas prebiehajúceho bombardovania Gazy zahynulo len za dva mesiace viac ako 20 000 ľudí, z toho vyše 100 pracovníkov OSN – najviac v dejinách svetovej organizácie.

A tak nie je ťažké dovtípiť sa, čo si želať počas týchto sviatkov najviac. Mier na Zemi. V mene všetkých trpiacich žiadame: zastavte paľbu. Prestaňte s tým neospravedlniteľným vraždením. Nech utíchnu zbrane, konflikty a nenávisť na bojiskách i v našich srdciach. Nech je táto planéta Zemou, a nie Marsom. Šťastné a mierové, priatelia.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár