Milei legalizuje barter

Milei legalizuje barter

Milei legalizuje barter 620 330 Doktor

Ak Mileiho dekrét prejde, argentínski podnikatelia budú môcť platiť robotníkom mliekom, mäsom alebo bitcoinmi.

Dekrét Javiera Mileia ešte musí prejsť oboma komorami parlamentu. To je všetko, len nie isté. Ale ak nájde sa väčšina, stovky zákonov by boli zrušené alebo zmenené a ekonomika by bola masívne deregulovaná. Kontrakty je potom možné uzatvárať v akejkoľvek „mene“: v bitcoíne, ale aj v potravinách, ako je mäso alebo mlieko.

Technický fašizmus alebo sloboda?

Nedávno sme informovali o plánovanej revolúcii hospodárskej politiky v Argentíne. Pre niektorých je to skok do technologického fašizmu, pre iných cesta k slobode. Obzvlášť búrlivo sa diskutuje o spružnení pracovného práva. Odbory sú nahnevané. Vyhláška vlastne obracia svet práce hore nohami.

Argentínska ministerka zahraničných vecí Diana Mondino vo štvrtok napísala: „Ratifikujeme a potvrdzujeme, že v Argentíne bude možné uzatvárať zmluvy v bitcoinoch a tiež v iných kryptomenách a/alebo jednotkách, ako sú kilá hovädzieho mäsa alebo litre mlieka“.

12 hodín práce za 10 litrov mlieka a 5 kíl hovädzieho mäsa? V Argentíne by to bolo v budúcnosti legálne.

Milei zreformuje článok 766 argentínskeho občianskeho a obchodného zákonníka, informuje magazín El Ciudando . V budúcnosti sa tento článok upraví takto: „Povinnosťou dlžníka je dodať zodpovedajúcu sumu v určenej mene bez ohľadu na to, či je táto mena zákonným platidlom v republike alebo nie“.

Výmenný obchod sa stal v Argentíne mimoriadne populárnym počas hospodárskej krízy v roku 2001. Aj teraz je ekonomika na pokraji.

Čo je obzvlášť pozoruhodné, sú zahrnuté kryptomeny. Celosvetovo sa o tom diskutuje – Bitcoin je uznávaný platobný prostriedok v Salvádore a Stredoafrickej republike. Teraz to bude povolené aj v Argentíne. Bez starostlivého zváženia sa to jednoducho urobí. Vplyv na ekonomiku a transakcie je neistý, ale môže byť významný.

David Adler, člen predstavenstva „Progressive International“, komentuje zámery Mileho: „ O krok bližšie ku krypto-libertariánskemu raju.“

Medzitým v Argentíne dochádza k ojedinelým stretom medzi demonštrantmi a políciou. Demonštrácie na základe novej vyhlášky o zhromažďovacom práve obmedzili.

Vzhľadom na rozsah dekrétu budú protesty a strety pravdepodobne zvládnuteľné. Odbory sa chcú od 27. decembra vo veľkom zmobilizovať a zdá sa, že Milei pomaly naráža aj na odpor vo vlastných radoch. Aj preto, že policajná akcia by sa mala naúčtovať demonštrantom. Tento postup voči opozícii sa zrejme nepáči všetkým podporovateľom.

Zdroj: https://tkp.at/2023/12/23/milei-legalisiert-tauschhandel/