Bienvenido Señor Presidente

Bienvenido Señor Presidente

Bienvenido Señor Presidente 620 330 Doktor

Je Argentína s Mileim, novým prezidentom a cholerikom, na pokraji ekonomického obratu?

Víťazstvo anarchokapitalistu je riskantným rozsiahlym experimentom – ale aj historickou príležitosťou pre krajinu.

Cholerik Javier Milei si asi ťažko vybuduje politickú základňu – a predovšetkým ju udrží: politik bol celý život samotár, ktorý nikdy nepracoval v tímoch, byrokracii či politickom aparáte.

Vo voľbách v Argentíne nečakane jasne zvíťazil samozvaný libertarián Javier Milei: získal takmer 56 percent hlasov. Tým sa dostal pred svojho súpera o viac ako jedenásť percentuálnych bodov. Jeho víťazstvo predstavuje obrovskú príležitosť – a obrovské riziko – pre Argentínu. „Cesta teraz vedie do neznáma,“ hovorí analýza Goldman Sachs. „Ale predchádzajúca cesta by viedla ku katastrofe.“

Odkaz jeho priaznivcov je jasný: odmietajú neustále podvádzanie vlád. Mladá generácia Argentíny a súkromný sektor, ktorý nemá prospech z vládnych dotácií ani colnej ochrany, chce radikálnu zmenu. Od etablovaných politikov, ktorí krajine vládli štyridsať rokov, už nečakajú riešenia.

Žiadna iná vláda nebola nikdy taká zmätená ako súčasná vláda

Perónisti vládnu Argentíne dvadsať rokov – s jediným prerušením. Počas tejto doby sa starali o udržanie moci; Bola tam politika štátnej klientely. Model sa udržal v chode s vyššími daňami, dlhom a infláciou – na úkor obyvateľstva, ktoré čoraz viac schudobnelo.

Ekonomický úpadok krajiny je desivý: príjem na obyvateľa je teraz 15 percent pod vrcholom z roku 2011. 40 percent populácie sa považuje za chudobných. Šesť z desiatich detí vyrastá v chudobe. Od roku 2016 boli tri štvrtiny pracovných miest vytvorených v neformálnom sektore. 40 percent ľudí žije zo štátnej podpory.

K dezilúzii prispela aj buržoázno-konzervatívna politika vlády Mauricia Macriho. Svojím programom postupných reforiem z roku 2015 výrazne zlyhala. Nečudo, že kandidát strany bol potrestaný už v prvom kole hlasovania.

Outsider Milei boduje jasnou identifikáciou problémov Argentíny. Navrhuje aj radikálne opatrenia: Dolár chce povoliť ako paralelný platobný prostriedok, kým americká mena nakoniec nenahradí peso. Vládne výdavky chce radikálne znížiť privatizáciou štátnych podnikov, ako je napríklad producent ropy YPF. Chce tiež otvoriť izolovanú ekonomiku obchodu, investíciám a kapitálovým tokom.

Akcie a dlhopisy reagovali na víťazstvo Mileiho pozitívne

Finanční investori krátkodobo reagovali na volebné víťazstvo euforicky: spready na dlhopisoch klesli a akcie argentínskych spoločností obchodovaných v USA prudko vzrástli o 25 percent. Ale tieto pohyby sú špekulatívne.

Teraz je kľúčové, že Milei rýchlo zavádza drastické zmeny, ktoré ukazujú, kam chce ísť. Postupná cesta malých krokov nemá šancu, hovorí JP Morgan. V opačnom prípade sa politická podpora Mileiho vytratí skôr, ako budú mať opatrenia pozitívny vplyv.

Zatiaľ je však úplne nejasné, čo plánuje Milei urobiť v krátkodobom horizonte. Každá z reforiem, ktoré avizoval počas predvolebnej kampane, sa môže realizovať len v strednodobom až dlhodobom horizonte a spočiatku zhorší krízu.

Dolarizácia nie je možná pri prázdnych devízových pokladniciach a vysokých dlhoch. Aby mohol Milei platiť za vládne výdavky, potrebuje centrálnu banku a jej tlačiareň na peniaze.

V každom prípade nie je jasné, ako plánuje znížiť vládne výdavky, keď je toľko ľudí chudobných a závislých od vládnej pomoci. Okrem toho sú všetky verejné tarify fixné. Bez vládneho stanovenia cien by explodovali – a tým by viedli aj k inflácii.

Musí presvedčiť obyvateľstvo, že obete stoja za to
Milei preto musí predložiť presvedčivý plán na zníženie vysokého rozpočtového deficitu vo výške okolo deviatich percent hrubého domáceho produktu. V najlepšom prípade ekonómovia ako bývalý minister priemyslu a obchodu Dante Sica očakávajú, že nový prezident by mohol dosiahnuť počiatočnú menovú stabilitu na konci budúceho roka.

Rozhodujúca bude Mileiova schopnosť presvedčiť obyvateľstvo, že jeho reformy prinesú rast a stabilitu v strednodobom horizonte a že obete budú stáť za to.

Musí tiež nadväzovať politické spojenectvá. So strednou triedou okolo exprezidenta Macriho a porazenej kandidátky Patricie Bullrichovej, ktorá svojou podporou umožnila jeho víťazstvo, by mal Milei šancu získať väčší vplyv v Kongrese. Teraz toho má príliš málo len s jednou stranou.

Ale cholerik Milei si asi ťažko vybuduje politickú základňu – a hlavne si ju udrží: politik bol celý život samotár, ktorý nikdy nepracoval v tímoch, byrokracii či politickom aparáte. Perónisti, ktorých práve odvolili, sú navyše dobre organizovaní na organizovanie celonárodných protestov. Využijú možnosť postaviť sa do pozície opozície.

Vyhliadky pre argentínsku ekonomiku sa zlepšujú

Čo by však mohlo Mileimu pomôcť je, že vyhliadky pre argentínsku ekonomiku ako celok sa zlepšujú. Krajina má rekordnú úrodu po suchu začiatkom tohto roka. Napriek kríze, zahraniční investori investujú do baníctva, ropy a zemného plynu. Automobilky ako VW na úžitkové vozidlá inštalujú nové výrobné linky pre nákladné autá.

Prvým testom, či Milei dokáže prejsť z predvolebnej rétoriky k pragmatizmu, budú vzťahy so susednými krajinami, najmä s Brazíliou a ekonomickým spoločenstvom Mercosuru. Milei oznámil, že nechce spolupracovať s brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom. Mercosur tiež považuje za zbytočný.

V týchto dňoch však Lulova administratíva tvrdo pracuje na podpísaní zmluvy medzi Mercosurom a EÚ o zóne voľného obchodu do začiatku decembra.

Pre prezidenta Mileiho, ktorý sa ujme úradu 10. decembra, by dohoda medzi EÚ a Mercosurom, ktorá je pripravená na podpis, bola politickým triumfom, ktorý by si chcel pripnúť na chlopňu. Pretože je za voľný obchod a otvorené hranice.

Perónisti zo svojej strany nikdy aktívne nepodporovali Mercosur a skôr torpédovali rokovania s EÚ. Milei by mohol priniesť závan čerstvého vzduchu do Mercosuru zrušením kontrol na kapitál a znížením ciel.

Zdroj: https://www.nzz.ch/wirtschaft/steht-argentinien-mit-milei-vor-der-zeitenwende-ld.1766806