Požehnanie, alebo len dymová clona

Požehnanie, alebo len dymová clona

Požehnanie, alebo len dymová clona 620 330 Doktor

Prečo by Bidenove nové vodíkové uzly mohli byť pre klímu „požehnaním alebo boondoggle*“.

Nové projekty sa snažia zistiť, či je vodík skutočne čistá, obnoviteľná energia pre zdravšiu klimatickú budúcnosť.

Vodík je čisté palivo. Ale výrobný proces môže byť špinavý.

Vodík môže byť ďalšou veľkou vecou v oblasti obnoviteľnej energie . Alebo to môže byť krach. Tak či onak, chystáme sa to zistiť.

Je to preto, že Bidenova administratíva minulý týždeň oznámila plány na vytvorenie siedmich regionálnych centier po celej krajine na výrobu a používanie vodíka, informoval denník The New York Times. Cieľom projektu v hodnote 7 miliárd dolárov je zvýšiť produkciu „čistého paliva“, ktoré neprodukuje rovnaké emisie, ktoré menia klímu, ako zdroje energie na báze uhlíka, ako je uhlie a ropa. „Budujeme budúcnosť čistej energie tu v Amerike, nie niekde inde,“ povedal prezident Joe Biden.

Ale „čistý“ vodík môže mať environmentálne nevýhody, napísala Rebecca Leber pre Vox , „najmä keď sa do toho zapojí priemysel fosílnych palív.“ Vodík je „veľmi sľubný zdroj energie“, ale proces, ktorým sa vyrába palivo, „môže byť buď znečisťujúci, alebo čistý“. Väčšina vodíka, ktorý sa dnes vyrába, pochádza z fosílnych palív. To znamená, že „existuje spôsob výroby vodíka, ktorý zhoršuje klimatické zmeny“.

To spôsobilo, že snaha o rozšírenie výroby vodíka je „bleskozvodom pre kontroverziu“, uviedla CNBC . Objavila sa jedna „ideologická zlomová línia“: Jedna strana tvrdí, že pozornosť by sa mala zamerať na znižovanie emisií uhlíka „od začiatku“ – čo by znamenalo obídenie fosílnych palív pri výrobe – zatiaľ čo iní tvrdia, že „najlepší základ je ten, ktorý získa rýchlo postavené a škálované.“ Táto debata má vážne dôsledky: „V hre je veľa peňazí.“

„Čistý iba na papieri“

V súčasnosti, Inside Climate News , odborníci tvrdia, že vláda „ešte musí zverejniť dostatok informácií o vodíkových uzloch“, aby mohla určiť, či sú na mieste pozitíva na  klimatickú zmenu. Aby sa zabezpečilo, že výroba vodíka je skutočne čistá, energia musí pochádzať zo zdroja s nízkymi emisiami, ako je vietor alebo slnko. Najmenej tri z nových uzlov však budú využívať zemný plyn na výrobu vodíka, čo podľa kritikov znamená, že „nemôže zmysluplne znížiť emisie“ – a možno ich dokonca zvýšiť.

Táto správa vyvolala vlnu kritiky. Sacramento Bee informovalo, že tucet fakúlt Kalifornskej univerzity poslalo list guvernérovi Gavinovi Newsomovi (D), že plánované kalifornské vodíkové centrum „povedie k výraznému nárastu uhlíkového znečistenia v Kalifornii a USA“ Vedci varovali, že výroba bude „ čisté iba na papieri.“ Generálny riaditeľ verejno-súkromnej spoločnosti, ktorá bude prevádzkovať toto centrum, uviedol, že je dôležité čo najrýchlejšie rozšíriť výrobu. „O tom, ako to robíme, diskutujú mnohí,“ povedal, „ale všetci zdieľame rovnaký základný cieľ.“

„Vodík je zásadným klimatickým riešením,“ argumentoval Sammy Roth v Los Angeles Times . Ale je to aj rozptýlenie. Je to preto, že existuje množstvo spôsobov, ako znížiť emisie uhlíka – všetko od „obnoviteľnej energie cez verejnú dopravu až po menej mäsa“ nám môže pomôcť spáliť menej fosílnych palív. Je stratou času polemizovať o tom, „či ideme tou pravou cestou“. A nové náboje sú len jednou časťou klimatickej zmeny zavedenej podľa Bidenovho zákona o znižovaní inflácie . „Vodík rozhodne nie je jediná vec, na ktorú míňame peniaze.“

„Príležitosť elektrifikovať“

Iní sú opatrne optimistickí, informoval Big Country News . Aj keď používanie fosílnych palív na výrobu vodíka nie je to, čo by chceli vidieť ochrancovia životného prostredia, jeden zástupca klubu Sierra Club povedal, že nové uzly sú „príležitosťou zistiť, ako skutočne ťažko elektrifikovať alebo vyčistiť, aby sa znížili odvetvia hospodárstva“, ako je doprava a výroba . Vládna investícia do vodíka by mohla byť „výrazným rozhodnutím, ak sa urobí správne“.

To je veľká otázka, nie? „Existuje veľa spôsobov, ako sa vodík môže pokaziť,“ povedala pre States Newsroom Julie McNamara z Union of Concerned Scientists . Jedno kľúčové rozhodnutie, ktoré ešte treba dokončiť: Internal Revenue Service, ktorý rozhoduje o tom, aké ďalšie projekty budú oprávnené na nový daňový kredit na vodík podľa zákona o znižovaní inflácie. Environmentalisti tvrdo presadzujú túto otázku a tvrdia, že „môže byť rozdielom medzi prínosom a boondoggle“ – a určujú, či je vodík skutočne čistá, obnoviteľná energia pre zdravšiu klimatickú budúcnosť.

*Poznámka – výraz boondoggle
drahý program , ktorý je plytvaním verejnými zdrojmi.

Zdroj: https://theweek.com/politics/why-bidens-new-hydrogen-hubs-could-be-boon-or-boondoggle-for-the-climate