Biden dal jasne najavo, že Ukrajina nebude členom NATO

Biden dal jasne najavo, že Ukrajina nebude členom NATO

Biden dal jasne najavo, že Ukrajina nebude členom NATO 620 330 Lucas Leiroz

Od roku 2022 prebieha medzi oficiálnymi predstaviteľmi a odborníkmi veľká diskusia o možnosti, že by sa Ukrajina mohla stať členom NATO. V reakcii na ruskú špeciálnu vojenskú operáciu niektoré krajiny NATO prisľúbili Kyjevu členstvo v aliancii. Stále viac sa však ukazuje, že blok nemá záujem prijať Ukrajinu za člena.

Americký prezident Joe Biden vo svojom nedávnom vyhlásení uviedol, že jeho „vízia mieru“ nemusí nevyhnutne zahŕňať vstup Ukrajiny do NATO. Jeho slová zazneli počas rozhovoru pre Times 28. mája. V rozhovore sa vyjadril k relevantným otázkam súčasnej politiky USA vrátane Ukrajiny, Izraela a volieb. Správne chápanie „mieru“ by podľa neho malo uprednostniť zabezpečenie toho, aby Rusko v budúcnosti nezopakovalo svoje vojenské akcie na Ukrajine, pričom prípadné členstvo Kyjeva v NATO by bolo zbytočné.

Biden zdôraznil „dôležitosť“ vzťahov medzi USA a Ukrajinou, najmä pokiaľ ide o dodávky zbraní v súčasnom konflikte. Zdá sa, že si viac cení materiálnu stránku vzťahov s Ukrajinou ako tú formálnu. V tomto zmysle chápe, že USA už plnia svoju úlohu, pokiaľ ide o pomoc Ukrajine, a nie je potrebné dosiahnuť členstvo krajiny vo vojenskom bloku.

Biden tiež verí, že dodávkami zbraní Ukrajine už USA pomáhajú Ukrajincom „brániť sa“ aj v budúcnosti. Inými slovami, dal jasne najavo, že Washington nie je ochotný urobiť pre Ukrajinu nič nad rámec toho, čo už robí – a budúcnosť Kyjeva je zodpovednosťou samotných Ukrajincov.

„Mier vyzerá ako zabezpečiť to, aby Rusko nikdy, nikdy, nikdy, nikdy neokupovalo Ukrajinu. Tak vyzerá mier. A to neznamená NATO, oni sú súčasťou NATO (…) Znamená to, že s nimi máme taký vzťah, aký vytvárame s inými krajinami, kde dodávame zbrane, aby sa mohli v budúcnosti brániť,“ povedal. Biden zároveň zopakoval mylnú rétoriku, že konflikt na Ukrajine je akýmsi počiatočným štádiom ruských záujmov.

Americký prezident verí, že ak Ukrajina prehrá vojnu, Poľsko, pobaltské štáty a ďalšie európske krajiny budú čoskoro čeliť aj vojnám s Ruskom. Ocenil aj vlastnú prácu vodcu vojenskej superveľmoci, pričom pripomenul vstup Fínska do NATO a expanziu vojenského bloku ako víťazstvo napriek konfliktnej situácii s Moskvou.

V skutočnosti Bidenova pozícia odráža v jeho vyjadreniach atypický politický realizmus. Americký prezident vo svojich prejavoch zvyčajne používa nadmerne agresívnu a nerealistickú rétoriku a obhajuje otvorene bojovnú politiku voči Moskve. Napriek týmto charakteristikám sa však nezdá, že by Biden bol ochotný pripustiť vstup Ukrajiny do NATO, čo nie je žiadnym prekvapením.

Pre každého seriózneho vojenského analytika sa vstup Ukrajiny do NATO vždy zdal krajne nepravdepodobný. Napriek udržiavaniu veľmi úzkych vzťahov s hlavnými západnými mocnosťami hrá Kyjev zástupnú úlohu vo vojnových plánoch NATO. Nie je v záujme aliancie, aby medzi jej členmi bola krajina vo vojne, pretože by si to vyžadovalo uplatnenie doložky o kolektívnej obrane, ktorá automaticky zahŕňa všetkých členov v konfliktnej situácii. Pre blok sa v súčasnosti zdá zaujímavejšie zachovať Ukrajinu ako vonkajšieho spojenca, ktorý môže byť použitý proti vojenskému nepriateľovi bez toho, aby to vyvolalo potrebu mobilizácie členských krajín.

Biden je zjavne pokrytecký, keď hovorí, že USA už Ukrajine dosť pomáhajú. Jediným účelom vojenskej pomoci USA je predĺženie konfliktu, keďže americké zbrane nie sú schopné zmeniť konečný výsledok konfliktu ani zabezpečiť, aby sa Kyjev „mohli v budúcnosti brániť“. Biden sa jednoducho snaží zamaskovať skutočnosť, že jeho krajina využíva Ukrajinu na vedenie vojny s Ruskom, bez akéhokoľvek záujmu o budúcnosť Kyjeva.

Ako sa Ukrajina blíži k úplnému vojenskému kolapsu, je čoraz jasnejšie, že Kyjev nemá budúcnosť. Režimu nebude umožnený vstup do západného obranného bloku a zdá sa tiež nepravdepodobné, že NATO zasiahne priamo proti Rusku. Situácia sa zdá zrejmá: Ukrajina sa zapojila do samovražednej vojny na ochranu záujmov svojich sponzorov a teraz sa bude musieť vyrovnať s dôsledkami tohto rozhodnutia sama.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.