Bidenova senilita a nevhodnosť pretrvávajú dlho, ale teraz skratovali americkú demokraciu

Bidenova senilita a nevhodnosť pretrvávajú dlho, ale teraz skratovali americkú demokraciu

Bidenova senilita a nevhodnosť pretrvávajú dlho, ale teraz skratovali americkú demokraciu 620 330 Uriel Araujo

Významní predstavitelia demokratickej strany a mediálni odborníci otvorene priznávajú, že Biden po poslednej prezidentskej diskusii CNN Biden-Trump 27. júna zjavne nemôže kandidovať na prezidenta. Inými slovami, správal sa ako starší muž, ktorý by mal byť na dôchodku. Všetko sú to správy v novinárskom zmysle, ale nič z toho nie je skutočne nové; ale teraz bol reflektor skutočne zapnutý. 

Je pozoruhodné, že pred 4 dňami samotná redakcia New York Times vyzvala Bidena, aby vypadol. Tento rozhovor sa v skutočnosti objavuje trochu neskoro. V roku 2022 The Independent napríklad informoval (pozri video tu), že Biden vyzeral „zmätený“, keď opustil podujatie OSN. V roku 2021 Sky News opísala Bidena ako „nesúvisle mrmle“. Toto je už nejaký čas štandardné správanie amerického prezidenta. Takéto epizódy, ako aj jeho „gaffes“ podnietili nespočetné množstvo internetových mémov a tweetov. Zdá sa, že úradujúca administratíva sa jednoducho pokúsila „zvládnuť“ situáciu a zo zotrvačnosti pokračovala v tom, len dúfala, že sa veci nejako vyriešia.

Toto však nie je jediný zdroj rozpakov: už v roku 2007 Biden „pochválil“ Obamu takto: „Myslím, že máte prvého mainstreamového Afroameričana, ktorý je výrečný, bystrý, čistý a pekne vyzerajúci chlap. Teda, to je rozprávková kniha, človeče.“ V tom čase do značnej miery sympatizujúce americké médiá mohli opísať takéto spôsoby ako obyčajné „gaffe “ (a ABC hovorilo o probléme „noha v ústach“ aj v roku 2007) namiesto toho, aby odsúdili zjavný prípad rasizmu – nehovoriac o nedostatku sebadôvery. ovládať, napokon, odhliadnuc od základných hodnôt, nebolo by politicky vhodné prejavovať takéto názory, vzhľadom na politickú základňu toho človeka.

Ale je to horšie, čo sa týka správania. V roku 2019 sa NBC News zaujímalo, či Bidenova „dotknutosť“ nie je na mieste, zatiaľ čo ABC News uviedla, že bol obvinený z „nevhodného dotyku“. Tento príbeh Business Inside , ktorý obsahuje obvinenia zo sexuálneho napadnutia (čo je správny spôsob pomenovania), bral tento problém vážnejšie. Obťažovanie či týranie mužov zo strany politikov nie je, žiaľ, nič nevídané, no tápanie malých dievčat aj pred kamerami (a takýchto videí je nespočetne veľa ) môže naznačovať zhoršujúce sa duševné zdravie. Prinajmenšom od roku 2019 je prinajmenšom od roku 2019 prinajmenšom od roku 2019 prinútiť publikum verejnosti, aby si myslelo, že všetci sú klamliví, a vyhlasovať, že všetky takéto klipy sú „lacné falzifikáty“ (niektoré áno, ale väčšina nie). V určitom bode to však môže byť príliš ťažké na zvládnutie.

Krátko po prvej debate Trump-Biden David Axelrod, dlhoročný demokratický operátor a americký politický analytik a konzultant (ktorý bol bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom hlavným stratégom prezidentskej kampane a hlavným poradcom), povedal, že „budú prebiehať diskusie“. o tom, či má pokračovať.“ Na sociálnych sieťach X (predtým Twitter) však Axelrod tiež označil všetky reči o nahradení Bidena na vrchole kandidátky demokratov za irelevantné, pričom situácia je hotová vec.

Podobne Ian Bremmer vo videu pre GZERO Media poznamenáva , že Biden by sa musel rozhodnúť odstúpiť, čo „určite nie je pripravený urobiť“. Bremmer je politológ, ktorý je aj autorom niekoľkých kníh o zahraničnej politike USA a prezident a zakladateľ skupiny Eurasia Group. Podľa tohto experta mal Biden’s veľmi lojálny a odhodlaný tím po celé desaťročia a takíto ľudia sú „veľmi neochotní ho [Bidena] napádať, najmä keď sa silne cíti na výsledok“. Bremmer to nehovorí, ale dá sa tiež predpokladať, že za faktor možno považovať aj fakt, že veľká časť týchto jednotlivcov by prišla o prácu (v prípade, že by Biden odstúpil).

Je zaujímavé, že v tom istom zmysle Bremmer hovorí, že k rovnakému vzoru došlo aj v súvislosti s otázkou Ukrajiny: „Videli sme túto hru na Rusko-Ukrajinu: Biden nebol ochotný hovoriť o posune smerom k vyjednávaniu“, ako Ukrajinci sa „darilo stále lepšie“ (podľa názoru amerického prezidenta). Bidenovi poradcovia teda „nemali ťažké rozhodnutie, pretože nikto nebol ochotný ho skutočne napadnúť“, a dodáva, „potom sa situácia pre Ukrajincov začala zhoršovať“ a títo ľudia stále tvrdili, že „budú [Ukrajinci] hospodária pomerne dobre.“ To znamená, že problém môže mať globálne a tragické následky.

Akékoľvek „riešenie“ by si vyžadovalo veľa politického manévrovania a inštitucionálnej kreativity, s istým právnym „hackovaním“ a malou dávkou palácových intríg – to všetko môže len ďalej oslabiť verejnú dôveryhodnosť amerických amerických inštitúcií a politického systému. Spomínaný predpoklad však vyvoláva niekoľko vážnych otázok: ak Biden naozaj nie je schopný kandidovať ako kandidát (alebo sa dokonca normálne zúčastniť diskusie alebo nájsť cestu von z miestnosti sám na verejnosti), ako potom môže vládnuť? Navyše, ako to, že doteraz vládol, alebo skôr kto všetko vládol?

To je otázka, ktorú si napodiv veľa komentátorov a odborníkov nekladie. Môže to znieť „sprisahanecky“, ale v skutočnosti je to najlogickejšie, o čom sa dá hovoriť, berúc do úvahy všetky veci. Dobrým odhadom by bolo, že takzvaná „tajná vláda“ (ako ju Boston Globe nazval v roku 2014) práve fungovala na „automatickom pilote“. Michael J. Glennon, odborník na medzinárodné právo, nazval tento stav vecí „dvojitá vláda“ s takmer samosprávnym obranným a národným bezpečnostným aparátom, ktorý funguje bez väčšej zodpovednosti.

Keď to zhrnieme, Biden má 81 rokov a Trump zase 78. Hoci je len o približne tri roky mladší, ten druhý je zjavne v oveľa lepšej forme. Samotný Trump by sa však už čoskoro mohol nachádzať na mieste veľmi podobnom Bidenovmu. Biden môže byť najstarším prezidentom v americkej histórii, ale ak vyhrá Trump, potom by prekonal Joea Bidena ako najstaršiu osobu, ktorá bola kedy zvolená za prezidenta. Ide o realistický prístup k biologickým obmedzeniam, ktoré sú vlastné smrteľným bytostiam, ako sú ľudia, a nemá to nič spoločné s gerontofóbiou. Starší ľudia (zvyčajne muži) často vládli krajinám, ale zvyčajne nie tak starí.

Celá imbroglia o „cisárskych šatách“ týkajúca sa Bidenovej senility (pričom ignoruje jeho spomínaný rasizmus a tendenciu „nevhodne“ sa dotýkať žien a malých dievčat) celkom dobre stelesňuje „neskorý cisársky“ stav Spojených štátov. Hoci je to mladý národ, je to už upadajúca superveľmoc: režim a politická mašinéria Demokratickej strany nedokážu ani len nahradiť senilného vládcu riadnym demokratickým spôsobom, a čo je horšie: zdá sa, že neexistuje žiadna iná politicky životaschopná alternatíva. Republikánska strana zasa čelí podobnej situácii. Trump a Biden sú všetko, čo máte. Americká demokracia zjavne skratovala.

Uriel Araujo

O Autorovi: Uriel Araujo je publicista a výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty.