Peter Tóth: PRVÝ ZAHRANIČNOPOLITICKÝ ŤAH PREMIÉRA FICA

Peter Tóth: PRVÝ ZAHRANIČNOPOLITICKÝ ŤAH PREMIÉRA FICA

Peter Tóth: PRVÝ ZAHRANIČNOPOLITICKÝ ŤAH PREMIÉRA FICA 620 330 Mr Hyde

Robert Fico pred odchodom do Bruselu avizoval, že vláda zastaví akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine. Na domácej scéne sa strhol očakávaný krik, čo je z opozičného hľadiska vcelku logické. Rovnako je logické, že predseda Smeru a vlády plní jeden z predvolebných sľubov, ktorý tvoril podstatnú časť agendy kampane.

Kritici aj priaznivci premiéra Fica svorne vedia, že vojenská pomoc Bratislavy adresovaná Kyjevu je už len symbolická. Všetko veľké a cenné sme už Ukrajincom dávno dali. A v tom zrejme ani nespočíva jadro sporu. Ide totiž o to, ako bude Slovensko hlasovať na pôde EÚ ohľadom vojenskej pomoci Ukrajine prostredníctvom Európskeho mierového nástroja.

Napríklad Maďarsko doteraz ostro vystupovalo proti sankciám uvaleným na Rusko a niektoré aj zdržiavalo, no doteraz vždy zahlasovalo nielen za sankcie, ale aj za navyšovanie peňazí pre Ukrajinu práve prostredníctvom Európskeho mierového nástroja. Ak platia slová slovenského premiéra doslova, Slovenská republika by mala tieto aktivity na pôde EÚ vetovať, prípadne spoločne hlasovať proti s Budapešťou.

Ukrajina by tak prišla o niekoľko miliárd eur, ale zrejme nie na dlho, lebo EÚ by skôr ako neskôr našla cestu, ako odsúhlasiť vojenskú pomoc Kyjevu rozhodnutím vyžadujúcim len kvalifikovanú väčšinu.

Robert Fico avizoval aj blokovanie nových sankcií proti Rusku, kým nebude mať na stole analýzu ich dopadov na ekonomiku Slovenska. Aj to sa dá považovať za plnenie sľubov daných na domácej scéne v predvolebnej kampani. Keďže EÚ už uvalila na Rusko obrovské množstvo sankcií a použila všetky najťažšie kalibre, prípadná slovenská vzbura v Bruseli bude len symbolickým politickým gestom.

Avšak aj toto gesto môže mať pomerne významné dôsledky.

Po prvé, vo vychvaľovanej jednote EÚ ohľadom podpory Ukrajiny sa začínajú objavovať trhliny. Slovensko a Maďarsko sú prvými lastovičkami, časom sa môžu objaviť ďalšie. Mohol by to byť začiatok produktívnej európskej debaty. Alebo aj nie. Uvidíme.

Po druhé, bruselská byrokracia aj viaceré hlavné mestá veľkých členských štátov EÚ si na jednote (a poslušnosti) veľmi zakladajú, a preto môžu neposlušných trestať. Uvidíme a najmä pocítime.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk