Eduard Chmelár: Veľvyslankyňa Palestínskeho štátu na Slovensku Safa Khaldi sa mi poďakovala

Eduard Chmelár: Veľvyslankyňa Palestínskeho štátu na Slovensku Safa Khaldi sa mi poďakovala

Eduard Chmelár: Veľvyslankyňa Palestínskeho štátu na Slovensku Safa Khaldi sa mi poďakovala 620 330 Mr Hyde
Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Palestínskeho štátu na Slovensku Safa Khaldi sa mi poďakovala za včerajší článok a vyjadrila mi rešpekt a uznanie za to, že som sa podľa nej stal „hlasom pravdy zo Slovenska“.

Zároveň ma poprosila, či by som nevedel dostať k slovenskému publiku stanovisko ministerstva zahraničných vecí Palestíny, lebo naše médiá oň nemajú záujem a preberajú len izraelské vyjadrenia. Všetko, čo môžem urobiť, je odporučiť slovenskému čitateľovi, aby sledoval aj informácie na FB stránke Veľvyslanectva Palestínskeho štátu na Slovensku: https://www.facebook.com/palestine.embassy.slovakia

Zároveň zdôrazňujem pre prípad, že by to chcel niekto zneužiť, že môj včerajší postoj si nikto nemôže vysvetľovať ako podporu násilia. Nikdy nebudem podporovať žiadnu vojnu. Tak ako som napísal aj včera, principiálne odsudzujem akékoľvek útoky na ktorýchkoľvek civilistov. Môj názor je, že Palestínčania oslabujú svoj étos zápasu za slobodu, keď nebojujú s izraelskou armádou, ale masakrujú civilistov. Rovnako Izraelčania spochybňujú svoju argumentáciu o obrane, ak cielene bombardujú obytné štvrte, zdravotnícke zariadenia a útočia na nevinné civilné obete. Ale pri všetkých emóciách je dôležité racionálne vyhodnotiť, že kľúčom k zastaveniu krviprelievania a riešeniu tohto konfliktu je ukončiť bezprecedentný režim apartheidu, násilia a útlaku palestínskeho obyvateľstva. Západné spoločenstvo musí zmeniť svoj postoj k izraelskej politike a prestať akceptovať beztrestnosť. V opačnom prípade sa na násilí na Blízkom východe podieľa a v niektorých prípadoch ho dokonca podnecuje.

Zdroj: FB profil Edo Chmelár