SKONČIL SA CIRKUS, NOVÝ SA ZAČÍNA

SKONČIL SA CIRKUS, NOVÝ SA ZAČÍNA

SKONČIL SA CIRKUS, NOVÝ SA ZAČÍNA 620 330 Doktor

Voľby prehrali médiá bývalého hlavného prúdu. Vynaložili neopísateľné úsilie, aby vyhralo PS, ale favorit bratislavských škrabákov skončil o konskú dĺžku za Smerom.

Ľudia odovzdali najviac hlasov Smeru v nádeji na návrat elementárnej normálnosti v procese administratívneho riadenia štátu. Aj preto z NR SR vypadli viacerí exoti, ale notorickí ostali, ba dokonca niektorí sa aj vrátili. Preto je potrebné krotiť optimizmus ohľadom návratu normálnosti.

Či voľby skutočne vyhral Smer, to sa uvidí až vo chvíli, keď sa mu podarí zostaviť vládu. Tento scenár je síce pravdepodobný, nie však úplne jednoznačný.

Významné postavenie si na prvý pohľad vybojoval Hlas. Bez neho nezostaví vládu ani Smer, ani PS. Avšak nech pôjde do vlády s kýmkoľvek, popularita Hlasu bude nevyhnutne upadať. Nie je vylúčené, že časom dôjde k pokusom o prechod niektorých poslancov Hlasu naspäť do Smeru, uvidíme.

Republika mimo parlamentu je mierne prekvapenie, aj keď je potrebné jedným dychom dodať, že viac ako päťpercentný zisk SNS aj Republiky nebol veľmi pravdepodobný. SNS má zjavne nesúrodý poslanecký klub, čo čiastočne oslabuje jej koaličný potenciál.

OĽANO a satelity v parlamente – to je doslova senzácia, pretože zisk siedmich percent sa dlho javil ako nedosiahnuteľná méta. Takmer deväť percent pre otravný kabaret Igora Matoviča je zároveň námetom na hlbokú psychologickú sondou do duše slovenského voliča.

Keďže rodiny Borisa Kollára a spoločníkov sa dnu nevošli, po rokoch sa vrátilo do zákonodarného zboru KDH. A zdá sa, že pod tieňovou taktovkou Františka Mikloška ide zopakovať chyby, aké túto stranu v minulosti priviedli na psí tridsiatok: ženie sa do koaličného alebo opozičného objatia s PS.

Predvolebný cirkus sa skončil a mnohé nasvedčuje tomu, že nový sa začína. Ak totiž zostaví vládu Robert Fico, médiá rozpútajú peklo. PS a spriatelení novinári budú akože zachraňovať demokraciu, lebo výsledky demokratických volieb sú predsa vážnou hrozbou a budú chodiť žalovať do Bruselu a na ambasády. Typy ako Matovič, Galko či Remišová budú každých 24 hodín zvolávať tlačovky na spôsob teleshoppingu a zamieňať si rokovaciu sálu zákonodarného zboru s cirkusovou manéžou. Slovom exoti a médiá siahnu po šablóne z rokov 2016 – 2020.

Ak zostaví vládu PS, médiá budú v servilnom predklone budovať kult osobnosti rozmaznanému synovi hlavného ideológa denníka N. Namiesto Zuzky budú ovievať Miška. Vlastne to budú robiť aj vtedy, ak toto dieťa nadácií ostane v opozícii, pretože nič iné robiť nevedia a za daných okolností už, žiaľ, ani nemôžu.

Porazenými týchto volieb sú aj takmer všetky prieskumné agentúry. Ich prieskumy boli úplne nanič, čo len posilňuje podozrenie, že sú buď nekompetentné, alebo sa usilovali rovnako ako médiá bývalého hlavného prúdu ovplyvniť výsledky volieb v prospech PS.

Zdroj: FB Ďateľ.sk