Majitelia jedinej pravdy 2, alebo ovplyvňovanie volieb na Slovensku

Majitelia jedinej pravdy 2, alebo ovplyvňovanie volieb na Slovensku

Majitelia jedinej pravdy 2, alebo ovplyvňovanie volieb na Slovensku 620 330 Doktor

Milí čitatelia. Je časť prejsť od majiteľov pravdy k alternatíve, ktorá sa stane našim mainstreamom. Zabudnime na Facebook (Meta), Google (Alphabet), TikTok. Ak ešte nemáte Telegram, zožeňte si ho.

Twitter pod novým názvom X a s novým majiteľom sa spod cenzúry pomaly vymanil, a pomaly odhaľuje špinavé zákulisné praktiky cenzorov.

Tak ako Slovensko hlúpo poslúžilo ako pilot pri pandemickom testovaní, rovnako teraz je to test cenzúry pre nové pravidlá EU.

Prvé lastovičky v podobe ignorovania Markízy stranami Smer a Republika, alebo SNS voči SME, N-Ko, Aktuality sú tu. Následkom tejto ignorácie bude, že tieto médiá nebudú zasahovať široké spektrum voličov, a priaznivci významného percenta strán ich portály alebo Press jednoducho odignorujú. Následkom poklesu sledovanosti klesnú príjmy z reklamy. Reťazová reakcia, na ktorej sa môžete posielať aj vy.  Prečo to má zmysel? Dozviete sa v článku dole. Článok prinášame v plnom znení.

Zdroj: https://www.politico.eu/article/alphabet-tiktok-meta-slovakia-election-digital-services-act/

TikTok a Meta boli varované pred klamstvami v súvislosti s voľbami na Slovensku

Predstavitelia EÚ súkromne vyzvali technologických gigantov, aby zintenzívnili svoje úsilie v boji proti proruskej propagande v slovenskej predvolebnej kampani.

Brusel varoval gigantov sociálnych médií Alphabet, TikTok a Meta, že musia urobiť viac, aby ochránili slovenské voľby pred cudzími zásahmi – inak budú čeliť možným vysokým pokutám.

Na sérii stretnutí v Bratislave Európska komisia a slovenská vláda vyzvali spoločnosti, aby pred hlasovaním 30. septembra vynaložili dodatočné prostriedky na potlačenie nenávistných prejavov, dezinformácií a proruskej propagandy.

Medzi európskymi a slovenskými regulátormi narastajú obavy, že dezinformácie a prokremeľská ideológia sa šíria medzi miestnymi užívateľmi sociálnych sietí, vrátane priaznivcov Roberta Fica,  kontroverzného  bývalého premiéra krajiny. Fico vyzval na ukončenie vojenskej podpory Ukrajine a jeho strana momentálne vedie v prieskumoch.

Dvom úradníkom Európskej komisie, slovenskému vládnemu politikovi a trom technologickým manažérom bola udelená anonymita, aby mohli prediskutovať dôverné stretnutia, ktoré sa konali v týždni od 11. septembra.

Nadchádzajúce voľby v tejto východoeurópskej krajiny predstavuje kritický prvý test pre nové digitálne pravidlá EÚ. Podľa zákona o digitálnych službách tohto bloku musia platformy sociálnych médií ukázať, ako aktívne odstraňujú nezákonný obsah a odstraňujú zahraničnú propagandu. Ak tak neurobia, môžu čeliť pokute až do výšky 6 percent ich ročného celosvetového príjmu.

Vedúci pracovníci z Twitteru Elona Muska – teraz známeho ako X – boli tiež pozvaní na diskusie, ale nezúčastnili sa, podľa dvoch z vyššie uvedených jednotlivcov. Spoločnosť na žiadosť o vyjadrenie nereagovala. Meta, Alphabet a TikTok odmietli komentovať stretnutia v Bratislave.

Vedúci pracovníci v oblasti technológií označili diskusie s regulačnými orgánmi EÚ a vládnymi úradníkmi za konštruktívne.

Počas stretnutí spoločnosti vyzdvihli svoje existujúce miestne tímy na moderovanie obsahu a zintenzívnili spoluprácu so slovenskými skupinami na kontrolu faktov. Tieto firmy tiež poukázali na to, že vykonali interné zmeny na riešenie potenciálne škodlivého obsahu.

Blížiace sa slovenské voľby však ukážu, či majú nové európske pravidlá sociálnych médií zuby. Podľa údajov POLITICO vedie v prieskumoch populistická strana Smer-SD . Ak sa jej podarí získať čo najviac poslaneckých kresiel, Slovensko by mohlo znížiť svoju podporu Ukrajine.

Niekoľko nacionalistických strán je otvorene nepriateľských voči pretrvávajúcej podpore Kyjeva, 19 mesiacov po rozsiahlej ruskej invázii. Podľa nedávnej správy Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií, financovaného Európskou komisiou, hlasná menšina slovenských používateľov sociálnych médií tiež bežne zdieľa prokremeľskú agendu o väzbách Kyjeva na fašizmus a falošné správy o ukrajinských vojakoch vzdávajúcich sa ruským jednotkám.

Online útoky zamerané na blízkovýchodných a ukrajinských utečencov, ako aj zneužívanie zamerané na slovenskú LGBTQ+ komunitu sa pred budúco týždňovým hlasovaním rýchlo rozšírili, podľa údajov zhromaždených neziskovou organizáciou Reset zameranou na zodpovednosť za sociálne médiá.

Ľuboš Blaha z politickej strany Smer-SD bol po nátlaku amerických zákonodarcov minulý rok vymazaný z Facebooku za porušenie firemných pravidiel o nenávistných prejavoch. Jeho príspevky z Telegramu, digitálneho messengera, sú však stále pravidelne zdieľané na samostatnej facebookovej stránke Smeru-SD. Hovorca Meta povedal, že takéto preposielanie neporušuje Blahovo pozastavenie.

Vynovené európske zákony o sociálnych médiách budú tiež testované počas poľských parlamentných volieb budúci mesiac. Táto kampaň už vyvolala online napätie medzi súperiacimi politickými skupinami, pričom sa obe strany navzájom obviňovali zo špinavých trikov.

Posúdime konkrétne účinky týchto opatrení, aby sme zistili, či sú dostatočné alebo je potrebné urobiť viac,“ povedal Thierry Breton, komisár EÚ pre vnútorný trh zodpovedný za zákon o digitálnych službách pre POLITICO. „Integrita volieb je jedným z moje hlavné priority presadzovania DSA.“