Začiatok konca EÚ, alebo ako vychovať neposlušných

Začiatok konca EÚ, alebo ako vychovať neposlušných

Začiatok konca EÚ, alebo ako vychovať neposlušných 620 330 Doktor

Presne v zmysle progresívnej „výchovy“ neprispôsobivých členov (rozumej tých, čo majú suverénnu politiku).

Veto členského štátu sa stane iba učebnicovým archaizmom. Ústredný výbor Komunistickej vyzerá ako inšpirácia pre týchto naivných bláznov.

Takto si to aj Šimečka junior predstavoval. Žiadne Orbánovo vydieranie, žiadna poľská svojvôľa. Brusel povie, čo si treba myslieť. Musíme vynucovať, len stále vpred svetlejším zajtrajškom!

Pripravme sa teda na možný HUXIT, AUXIT, atď

Zákonodarcovia EÚ navrhli rozsiahlu reformu zmluvy o EÚ. Návrh prichádza v čase, keď krajiny diskutujú o rozšírení a vnútorných reformách.

Skupina európskych zákonodarcov plánuje predložiť dlhodobú reformu základnej zmluvy EÚ, ktorá by v prípade schválenia radikálne zmenila spôsob jej fungovania, uvádza sa v návrhu, ktorý získalo POLITICO.

Predbežný návrh, ktorý je datovaný zo 17. augusta a napísali ho šiesti poslanci Európskeho parlamentu vo výbore pre ústavné veci, navrhuje celkový posun od jednomyseľného rozhodovania v Rade EÚ. Namiesto toho obhajuje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou a normálny legislatívny postup v mnohých oblastiach vrátane obrany, daní a zahraničnej politiky.

Návrh tiež navrhuje premenovať Európsku komisiu na „Európsku exekutívu“ a drasticky rozšíriť právomoci parlamentu, ako aj udeliť inštitúciám EÚ výlučnú právomoc – alebo právo rokovať v mene svojich členov – rozhodovať o záležitostiach životného prostredia a klímy.

Návrh, ktorý získalo POLITICO, podpísali člen flámskych belgických liberálov a demokratov Guy Verhofstadt, nemecký kresťanský demokrat Sven Simon, nemecký sociálny demokrat Gabriele Bischoff, nemecký zelený Daniel Freund, poslanec nemeckej ľavice Helmut Scholz a Jacek Saryusz-Wolski z poľského práva a Strana spravodlivosti.

Saryusz-Wolski v auguste stiahol svoju podporu návrhu a následne napísal ostatným autorom, že návrh bol „úplne neuváženým a neprimeraným posunom v rozhodovaní smerom k vysoko centralizovaným štruktúram unikajúcim demokratickej kontrole“.

Diplomat EÚ stručne informovaný o plánoch, ktorý chcel ostať v anonymite,  návrh odmieta, pretože je nepravdepodobné, že by niekedy získal podporu európskych hlavných miest. „Je to provokácia… V Rade neexistuje väčšina na zmenu zmluvy.“

Zdroj: https://www.politico.eu/article/eu-lawmakers-pitch-far-reaching-treaty-reform-plan/