Kandidát č. 1 Progresívne Slovensko. Michal Šimečka

Kandidát č. 1 Progresívne Slovensko. Michal Šimečka

Kandidát č. 1 Progresívne Slovensko. Michal Šimečka 620 330 Doktor

Michal Šimečka, poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Progresívne Slovensko.

 • narodený 10. mája 1984 v Bratislave.  V podstate so zlatou lyžičkou v ústach.

Otec Martin M. Šimečka – syn disidenta a alibista, inak povolaním aj novinár a hlavne v poslednej dobe propagátor svojho syna v spriaznených médiách a debatách.

Mama Marta Šimečková rod. Frišová – editorka, tlmočníčka, prekladateľka (nedá nespomenúť ako kedysi spolu s kolegyňou škandalózne prekladali do SME články od nemeckých autorov a vydávali ich za svoje)

Michal absolvoval bakalárske štúdium politológie a medzinárodných vzťahov na Karlovej univerzite v rokoch 2003-2006  a následne získal magisterský titul na University of Oxford.

Pomedzi štúdium aj následne písal pre SME a podla wikipédie aj pre Financial Times.

V rokoch 2011 – 2014 bol „poradcom“ europoslancov Borisa Zalu a Libora Roučku a následne výskumným pracovníkom Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.

V roku 2019 bol zvolený do Europarlamentu.

Firemná tlač aj spriaznení pisálkovia ho už pasujú do role budúceho premiéra. Bookmakeri aktuálne ponúkajú kurz 2,9 na stávku „Slovensko  – prvý premiér s dôverou NRSR po voľbách“

Preslávil sa svojimi výrokmi a názormi na politické a spoločenské otázky. Tu je niekoľko z nich:

 1. „Európska únia je najlepší projekt, ktorý sme kedy vytvorili, ale tiež ten najhorší, pokiaľ sa nám nepodarí ho udržať a zdokonaliť.“
 2. „Migrácia je cieľová, ktorú musíme riešiť spoločne, s rešpektom k ľudským právam a solidaritou medzi členskými štátmi.“
 3. „Demokracia nie je len o voľbách, ale tiež o rešpekte k menšinám, slobode médií a nezávislosti súdnictva.“
 4. „Klimatická zmena je jedným z najväčších výziev našej doby a vyžaduje spoločnú akciu a inovatívne riešenie.“
 5. „Európska integrácia je kľúčová pre udržanie mieru, prosperitu a hodnoty, ktoré spracujeme.“
 6. „Každý chápe, aké dôsledky má okliešťovanie slobodných médií pre liberálnu demokraciu, ale na rozdiel od právneho štátu si každý myslí, že EÚ nemôže nič urobiť“
 7. Rôzne iné čudesné frázy ako vytiahnuté z progresívneho chatbot-a na tému očkovania proti COVID19 (najlepšie povinného)

Tieto výroky poukazujú na jeho angažovanosť v európskej politike a jeho záujem o otázky demokracie, migrácie, klimatických zmien a európskej integrácie. A Slovensko ostalo kde?

Ako politik a verejná osobnosť má Michal Šimečka množstvo kritikov, dokonca aj v spriaznenom SME sa nájde. Niektoré z vecí, ktoré mu vyčítajú, sú:

Nedostatok skúseností

Niektorí kritici tvrdia, že Šimečka nemá dostatočnú politickú skúsenosť a že vzhľadom na pozície, ktoré zastával ako europoslanec a „novinár“, nemôže adekvátne rozumieť a riešiť politické otázky.

Táto nedostatočná politická skúsenosť je zrejmou prekážkou pre úspešné vedenie krajiny. Zverili by ste firmu človeku, ktorý v danej oblasti nikdy nepracoval?

Pokusov na našej politickej scéne bolo v poslednej dobe až príliš. A poznáme dôsledky, čísla aj stav spoločnosti. Už žiadny ďalší pokus si nemôžeme dovoliť.

 

michal-simecka-s-krompacom

 

Nedostatok konkrétnych výsledkov

Šimečka nedosiahol konkrétne výsledky vo svojej práci v Európskom parlamente, jeho úsilie je skôr symbolické než praktické. Zato úspešne dokáže útočiť na V4. Otvorenou progresívnou kritikou smerom

k Poľsku a Maďarsku. Takto sa rúcajú základy spolupráce V4 – Vyšehradská skupina, ktoré začala smelo rozkladať Zuzana Čaputová. V4 ktorá tu je od roku 1993 bola veľmi slušným spoločenstvom, ktoré

malo svoj význam na pôde EU, tam, kde malé štáty nemajú svoj hlas. To ale progresívcom samozrejme nevyhovuje. Oni sú jasne proeurópski, a záujmy národných štátov sú skôr na obtiaž, podľa hesla:

Drž hubu a krok!

Politická orientácia, nedostatok podpory a politického vplyvu 

Liberálny prístup k otázkam migrácie, ľudských práv vrátane LGBT a multikulturalizmu je asi to hlavné, čím je definovaná agenda M.Šimečku v jeho Bruselskej kariére.

Jeho názory sú príliš ideologické a neberú absolútne do úvahy bezpečnostné a ekonomické aspekty migrácie.

Šimečka je známy svojimi liberálnymi a progresívnymi názormi, ktoré sa diametrálne líšia od názorov a hodnôt väčšinovej slovenskej spoločnosti. Bodaj by nie. Z kaviarňovej bubliny vyzerá svet inak. To samozrejme nevyhnutne vedie k nedôvere a nepochopeniu medzi ním a veľkou časťou obyvateľstva. Kde sú kľúčové témy ako chudoba, zamestnanosť, ekonomický rast, alebo strategické záujmy krajiny?

Šimečka je členom relatívne menšej politickej strany a nemá takú podporu a politický vplyv ako niektorých iní politici. To môže ovplyvniť jeho schopnosť presadzovať svoje politické priority a dosahovať výsledky.

Nedostatky komunikácie s voličmi

Šimečka nedostatočne komunikuje s voličmi, nezastupuje ich záujmy. Videli ste Michala Šimečku niekde inde ako v Bratislave? hmmm, možno ešte vo vlaku pri natáčaní materiálu do predvolebnej kampane. Obrázky

z tohto „tripu“ obleteli Facebook, a aj umelo vyvolaná kauzička so stojacou pani spravila svoju prácu so sledovanosťou.

Ale inde? Nejaký chudobný región ako napr. Horná Nitra, alebo juhovýchodné Slovensko? Podpora ľudí z krachujúcich fabrík? Potravinová sebestačnosť? Problémy s medveďom?

Nejaké celospoločenské podujatie? hmm, no áno Pohoda – festival politickej piesne. To je ale stále ten istý klaster. Na pohodu progresívci kampaňovať nemusia vôbec chodiť. Obecenstvo je dávno ich. Z hudobného festivalu sa stal hnoj. O hudbu už nejde. Ale o tom inokedy.

Neznalosť konkrétnych problémov a potrieb krajiny

Keďže Šimečka nemá skúsenosti s vnútroštátnou politikou, a takmer celý svoj krátky život sa pohyboval mimo Slovenska, nemá dostatočné znalosti konkrétnych problémov a potrieb krajiny, a tak nedokáže adekvátne reagovať na príslušné problémy a riešiť výzvy s nimi spojené.

Okrem toho, jeho už tak biedna skúsenosť zo Slovenska je limitovaná na Bratislavu, odkiaľ pochádzajú obaja jeho rodičia. Štúdium absolvoval v Prahe a neskôr na Oxforde. Následne v Bruseli tri roky robil

podržtašku poslancovi Europarlamentu Borisovi Zalovi, neskôr bol sám zvolený za Europoslanca. Z vyššie uvedeného vyplýva, že tento progresívny protekčný europolitik, asi veľmi ťažko bude reprezentovať

záujmy Slovenskej republiky, nakoľko sám o Slovensku možno viac počul, ako videl. Takýto premiér by pasoval možno pre jeho širokú fanúšikovskú základňu z umeleckých kruhov, ale bežný Slovák bude k tejto euro-atrape hľadať cestu len veľmi ťažko.

Dobrý premiér by mal mať niekoľko kľúčových charakteristík, ktoré mu pomôžu úspešne viest krajinu. Niektoré z týchto charakteristík sú:

 1. Silné vodcovstvo: Premiér by mal mať schopnosť rozhodovať a motivovať ľudí, schopný prijímať ťažké rozhodnutia.
 2. Skúsenosti v politike: Dlhodobá skúsenosť v politike umožňuje premiérovi lepšie porozumieť politickým procesom, vzťahom a výzvam, ktorým čelí krajina.
 3. Schopnosť: Premiér by mal byť schopný efektívne komunikovať s verejnosťou, politickými stranami a ďalšími zainteresovanými stranami.
 4. Analytické a strategické myslenie: Premiér by mala byť schopný analyzovať zložité problémy, vyhodnocovať rôzne možnosti a vytvárať stratégie pre ich riešenie.
 5. Schopnosť budovať a udržiavať koalíciu: Premiér mala byť schopná budovať a udržiavať koalíciu s politickými stranami a ďalšími zainteresovanými, aby dosiahol politickú stabilitu a dosiahol svoje ciele.
 6. Znalosť a porozumenie a medzinárodné otázky: Premiér by mal mat hlboké znalosti a rozumieť vnútroštátnym a medzinárodným otázkam, aby mohol efektívne reprezentovať krajinu a presadzovať jej záujmy.

Vidíte tu niekde Šimečku?!

Pár slov k Progresivizmu sme Vám priniesli aj v tomto článku: pár slov …

Niečo z podobného súdka: Šimečka je na premiéra pripravený ešte menej, ako bol Matovič