Generácia Z ako bašta voličov PS

Generácia Z ako bašta voličov PS

Generácia Z ako bašta voličov PS 620 330 Doktor

Generácia Z je tou vekovou skupinou, ktorá sa dlhodobo vyskytuje ako rozhodujúca skupina voličov strany Progresívne Slovensko. V Amerike sa im teraz podarilo zistiť, prečo je to tak. Má to čo dočinenia s duševným zdravím. Podľa prieskumu agentúry Focus v skupine voličov od 18 do 30 rokov by PS volilo 24,4%.

Rodičia Gen Z – Je čas kontaktovať najbližšieho psychiatra! Alebo teda dúfať, že to prejde.

Bojuje Generácia Z* (viď pozn.) s duševným zdravím viac ako mileniáli? Nové prieskumy ukazujú známky posunu

Menšej časti generácie Z sa darí v porovnaní s mileniálmi v rovnakom veku a členovia generácie Z podľa novej štúdie oveľa menej opisujú svoje duševné zdravie ako „vynikajúce“.

„Menej ako polovici (47 %) Američanov generácie Z sa v živote darí – je to najmenej spomedzi všetkých generácií v súčasnosti v USA a je oveľa menej ako u mileniálov v rovnakom veku,“ uvádza správa Gallup a nadácie Walton Family Foundation. povedal.

Štúdia, zverejnená vo štvrtok , má za cieľ odrážať hlasy generácie Z v kľúčových otázkach, ktorým generácia čelí. Výskumníci v apríli a máji tohto roku skúmali viac ako 3000 ľudí vo veku 12-26 rokov.

„Rozhodnutia ovplyvňujúce verejnú politiku, vzdelávacie prostredie a pracoviská by mali brať do úvahy perspektívy – nie o – Gen Z, výzvy, ktorým čelia, a riešenia, ktoré najlepšie vyhovujú ich jedinečným potrebám,“ uvádza sa v štúdii.

Výskumníci uviedli, že meradlo, ktoré meria, či ľudia prosperujú, zápasia alebo trpia, je výpovednou metrikou. Respondenti boli požiadaní, aby ohodnotili, ako vidia svoj súčasný a budúci život, a definovali ich ako prosperujúce, ak dali vysoké hodnotenia v oboch kategóriách.

Podľa štúdie len 41 % členov Gen Z vo veku 18 až 26 rokov cíti, že sa im darí, zatiaľ čo mileniáli v rovnakom veku majú tento údaj na úrovni približne 60 %.

Jedna vec, ktorú je dôležité mať na pamäti: Generačný výskum je kontroverzný.
Niektorí vedci tvrdia, že generačné označenia sú škodlivé a nevedecké.

A začiatkom tohto roka Pew Research Center poukázalo na to, že niektoré trendy, ktoré sa zdajú byť generačnými posunmi, môžu byť v skutočnosti rozdiely založené na životnej fáze a veku, ktoré sa môžu časom meniť .

Výskumníci tvrdia, že existujú dôkazy, že boj o duševné zdravie generácie Z je odlišný

V porovnaní so staršími generáciami dnes štúdia Gallup-WFF uviedla, že členovia Gen Z oveľa častejšie hlásia negatívne emócie, ako je stres, úzkosť a osamelosť.
Výskumníci tiež uviedli, že našli „dôkaz, že mentálne zdravie s ktorým bojuje generácia Z sa líši od predchádzajúcich generácií v rovnakom veku“. Na otázku, aby opísali svoje súčasné duševné zdravie alebo pohodu, iba 15 % členov Gen Z vo veku 18-26 rokov uviedlo, že je to vynikajúce.
To je prudký pokles v porovnaní s pred desiatimi rokmi, zistila štúdia, keď 52 % mileniálov v rovnakom veku uviedlo, že ich duševné zdravie je vynikajúce. A v roku 2004 55% ľudí vo veku 18-26 rokov (vrátane mileniálov a respondentov Gen X) uviedlo vynikajúce duševné zdravie.

Prečo došlo k takému výraznému poklesu? Výskumníci poznamenali, že čiastočne môže byť zodpovedný celkový pokles duševného zdravia za posledné desaťročie. Podľa štúdie mileniáli aj členovia Gen X „uvádzajú dnes oveľa nižšie hodnotenia duševného zdravia“ ako pred desiatimi rokmi.
Toto nie je prvý výskum, ktorý zdôrazňuje problémy s duševným zdravím Gen Z.

Začiatkom tohto roka americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že zlé duševné zdravie zostáva „závažným problémom verejného zdravia“ pre dospievajúcich, najmä medzi dospievajúcimi dievčatami.

Správa americkej psychologickej asociácie z roku 2018 zistila, že v porovnaní s inými generáciami si viac členov Gen Z myslelo, že ich duševné zdravie je primerané alebo zlé. V tom čase generálny riaditeľ združenia označil posun za znepokojivý, ale poznamenal, že môže existovať aj pozitívny signál.

„Táto generácia môže byť viac naladená na rozpoznávanie problémov s duševným zdravím ako staršie generácie,“ povedal psychológ Arthur Evans.

Ďalšia charakteristika Gen Z: optimizmus

Obraz členov Gen Z o ich živote nie je ani zďaleka pochmúrny.
Viac ako tri štvrtiny členov Gen Z podľa štúdie súhlasia s tým, že majú pred sebou skvelú budúcnosť.
„V tejto generácii je dosť pretrvávajúci optimizmus tvárou v tvár problémom duševného zdravia,“ hovorí štúdia.
Napriek tomuto optimizmu štúdia tiež poznamenáva, že menej ako polovica členov Gen Z cíti, že sú pripravení na budúcnosť.

Anketári sa pýtali Gen Z aj na ďalšie témy

Duševné zdravie nie je jediným problémom, ktorý štúdia skúma.
Medzi ďalšie zistenia patria:

  • Približne polovica (53 %) študentov generácie Z, ktorí chcú pokračovať vo vysokoškolskom vzdelávaní, si myslí, že si to budú môcť dovoliť
  • 40 % študentov generácie Z uviedlo, že sa veľmi alebo čiastočne obávajú násilia páchaného strelnými zbraňami v škole
  • Zarábať „dosť“ peňazí na pohodlný život“ je „najčastejšie citovanou nádejou do budúcnosti generácie Z“, pričom 69 % opýtaných ju zaradilo medzi svoje najväčšie želaniaVýskumníci uviedli, že táto štúdia je ich prvou správou o tejto národne reprezentatívnej skupine, ale nebude poslednou. Plánujú pokračovať v prieskume členov Gen Z, aby poskytli politikom viac údajov.

*pozn

Gen X – narodení medzi 1965-1979

Gen Y – narodení medzi 1980 – 1995

Gen Z – narodení medzi 1995 -2009

Gen Alpha – narodení po roku 2010

Zdroje:

Voľby 2023: Ak by volili len mladí, Smer by sa víťazovi ani nepriblížil – Správy (aktuality.sk)

Gen Z vs. Millennials: What a new study reveals about mental health concerns | CNN