Odborník v oblasti zamestnania kritizuje generáciu Z: „Chcú lízať len smotanu“

Odborník v oblasti zamestnania kritizuje generáciu Z: „Chcú lízať len smotanu“

Odborník v oblasti zamestnania kritizuje generáciu Z: „Chcú lízať len smotanu“ 620 330 Doktor

Predsudky o generácii Z pretrvávajú: často sú vnímaní ako pohodlní a neochotní venovať sa kariére. Odborníčka na labouristov Susanne Nickel teraz berie mladých ľudí vážne. „Hodnota práce sa dramaticky zmenila,“ vysvetľuje.

Generácia Z (1995-2010) stavia pohodlie a pohodu nad výkon a kariéru – aspoň podľa predsudkov. Odborníčka na prácu a autorka Susanne Nickel vo svojej knihe opisuje „Skazená, zmäkčená, zranená. „Ako Generácia Z obracia svet práce hore nohami a núti nás konať“ je pochmúrnym obrazom tých, ktorých sa to týka.

„Hodnota práce sa dramaticky zmenila. Najmladšia generácia na trhu práce volí nohami. To znamená: Len vyberú kúsky smotany. Spoločnosti na túto generáciu dokonca vrhajú množstvo stimulov, ako sú iPady a smartfóny, a tie sú nehanebne zneužívané,“ zdôraznila pre „ntv“.

Job ghosting je čoraz rozšírenejší

Čoraz viac sa rozširuje aj takzvaný „job ghosting“. To znamená: Stále viac „detí bohatstva“ opúšťa proces podávania žiadostí o zamestnanie a potom mizne ako duchovia. Autor zdôraznil, že mnohé nemecké spoločnosti s tým už majú skúsenosti.

„50 percent nie je efektívnych“

Ekonomická situácia je zložitá a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov bude len v roku 2022 stáť Nemecko šesť miliárd eur na ekonomickej produkcii. „Samozrejme, nemôžete zvaľovať všetky problémy na generáciu Z. Ale podľa štúdie takmer 50 percent pripúšťa, že nie sú takí efektívni,“ zdôrazňuje.

Napriek tomu sa firmy zameriavajú na mladých zamestnancov pre ich dynamiku a predpokladanú úsporu nákladov, no podceňujú finančnú náročnosť generácie Z, hovorí Nickel. Preto by sa mala venovať väčšia pozornosť generácii X, ktorá sa narodila v rokoch 1965 až 1980, pokračuje. „Generácia X má často dobré vzdelanie a mnohí získali aj určitú úroveň odolnosti. „Počas pandémie koróny sa vyrovnali výrazne lepšie ako mladší ľudia,“ zdôraznila ďalej.

Generácia Z je nenahraditeľná

Bez generácie Z sa však nezaobídete, vysvetľuje Nickel. Naopak: „Bez žiadnej generácie sa nezaobídeme. Každý sa musí zapojiť. Musíme dostať na palubu silných ročníkov a mladých ľudí, ako aj všetky ostatné generácie spoločným smerom. Nemôžeme si dovoliť čakať ďalších päť alebo šesť rokov. Inak budeme mať totálne fiasko,” zdôraznila v rozhovore.

Generácia X: Narodení v rokoch 1966 až 1980.
Generácia Y: Narodení v rokoch 1981 až 1995.
Generácia Z: Narodená v rokoch 1995 až 2009.

Psychologe über Generation Z: Darum melden sich junge Menschen so häufig krank

Zdroj: https://exxpress.at/arbeitsexpertin-kritisiert-generation-z-wollen-nur-die-sahnestueckchen/

  • neuveriteľné, koľká to drzosť, brať ľudí iba ako pracovných robotov. Nič viac. A čo tak tá lúza nenažraná (migranti) nejak to tam zahrnuté nieje. Aké vyhliadky do budúcna dali týmto ľuďom, také sú následky. Viera veľké -….. nemá to nič spoločné s Vatikánom, a už vôbec nič s EU samá nenažraná sviňa, plná bezbožnosti.. Ľudia vidia túto prazdnotu,,,, a toto ich má akože naplniť a ukázať smer? nebodaj majú vidieť niečo v LGBTIQ či vo Vatikáne, a nebodaj EU, či OSN . pre takéto prasce sa má niekto snažiť?

    • dodatok – ak tie parasata z Vatikánu, EÚ, OSN, LGBTIQ atď. prežijú, budú mať možnosť, práve oni ukázať ako pracovať. ak niekto nebude chcieť robiť, príde o ruky, ak nebude chcieť ťahať voz príde o nohy. Rozsudok je už jasný. Týka sa to obzvlášť prezidentov ako aj bývalých a to konkrétne na SK. a v EU – parlamente. Uvidíme prečo tam išli. bude sa viesť iba jedna cesta-viera a tá bude nadradená všetkému a všetkým. Nebude tu nejaké PS a im podobný rozkazovať alebo určovať, počnúc novinárov a im podobním. A to myslim v celom svete. Ak by sa niekto domnieval, že toto je len ilúzia, prázdnoty, veľmi sa poplietol . Zober si písmo a to sa nikdy nemýli.