Orbis pictus – Panamský prieplav

Orbis pictus – Panamský prieplav

Orbis pictus – Panamský prieplav 620 330 Doktor

DOPRAVNÁ ZÁPCHA SA ZVÄČŠUJE.

Panamský prieplav sa stáva dlhodobým problémom.

Najnovšie boli plavby lodí v Panamskom prieplave, jednej z najdôležitejších skratiek v globálnej lodnej doprave, výrazne obmedzené. To viedlo k značným meškaniam – 160 lodí momentálne čaká na preplávanie. Dôvodom je nízka hladina vody v dôsledku pretrvávajúceho sucha, ktoré momentálne panuje v regióne Strednej Ameriky. Keďže očakávaný dážď má chýbať dlhšie, obmedzenia sa teraz majú predĺžiť o ďalších desať mesiacov.

Od konca júla sa počet lodí, ktoré preplávali za deň znížil zo 40 na 32 a toto opatrenie sa odvtedy už raz predĺžilo do začiatku septembra. Keďže však stále neprší a v súčasnosti nie je koniec sucha v dohľade, pripravujú sa plány na „predĺženie týchto opatrení najmenej o desať mesiacov“, uviedol zástupca vedúceho úradu pre Panamský prieplav (AKT). Iľja Espino pre tlačovú agentúru AFP.

Oznámenie má umožniť lodným spoločnostiam lepšie plánovať svoje cesty v budúcnosti. Obmedzenia mali doteraz obrovské následky: dopravné zápchy z lodí čakajúcich na prechod na oboch stranách prieplavu. Podľa oficiálnych informácií bolo v jednom momente vo vodách okolo 160 lodí. V piatok ich bolo podľa správy kanála ešte 126, teda takmer o 40 percent viac ako v normálnych časoch.

Vyššie poplatky a nižšie kapacity

Lodné spoločnosti a odborníci varovali, že ak sa kanál stane dlhodobo ťažšie splavným, bude to mať ďalekosiahle následky. Ceny spotrebného tovaru by sa mohli zvýšiť, keďže meškania a dodatočné poplatky zvyšujú náklady na dopravu. Okrem toho, maximálny ponor, s ktorým môžu lode preplávať kanálom, bol obmedzený na maximálne 13 metrov.

Ak sú lode vo vode plytšie, každá môže prepraviť podstatne menej nákladu. Za normálnych okolností môžu cez priechod prejsť cisterny a nákladné lode s ponorom väčším ako 15 metrov. V súčasnosti však znižovanie ponoru a nevyhnutná nižšia nosnosť jednotlivých lodí vedie k nižším príjmom, ktoré Panama generuje z platenia mýta na lodiach.

Dlhé čakacie doby ako pravidlo

Panamský prieplav je jednou z najdôležitejších vodných ciest na svete. Je dlhá 82 kilometrov a spája Atlantik s Pacifikom v Strednej Amerike. Kanál začína v Colon na severe a končí neďaleko mesta Panama na juhu. Lode sú zdvihnuté do 26 metrov nad morom cez dvanásť plavebných komôr a neskôr opäť spustené.

Kontajnerové a výletné lode zvyčajne prechádzajú kanálom s dlhou čakacou lehotou. V prípade lodí na hromadný náklad, t. j. tých, ktorí prepravujú napríklad uhlie, sa takéto rezervácie uskutočňujú spontánne a s malým predstihom. A v týchto prípadoch, kde Espino hovorí, že vplyv sucha bol tento mesiac najväčší, pretože niekedy nebolo možné získať predbežnú rezerváciu, a preto sa muselo stáť v rade.

Čakacia doba sa v niektorých prípadoch predĺžila z troch na päť dní, naposledy na 19 dní. Aby sa trochu odbremenili lode, AKT nedávno otvorili dve ďalšie plavebné komory pre lode, ktoré si kanál nezarezervovali. Čakacia doba sa tak skrátila na jedenásť dní. „Poľahky zvládneme čakanie 90 lodí,“ ale „130 alebo 140 lodí nám spôsobuje problémy a meškanie,“ hovorí Espino.

Obrovská spotreba vody

Problémy ale budú pre nedostatok dažďa pokračovať. Dažďová voda je v súčasnosti nevyhnutná na pohyb lodí v plavebných komorách, na každú loď sa musí vypustiť asi 200 miliónov litrov sladkej vody. Voda potrebná na to pochádza z niekoľkých jazier – predovšetkým z jazera Gatun a jazera Alajuela, ktoré boli obe umelo vytvorené priehradami na kompenzáciu straty vody spôsobenej dvíhaním a spúšťaním lodí v kanáli.

Podľa správy kanála zažil kanál za posledných šesť mesiacov obdobie sucha s vysokým vyparovaním v rámci globálneho fenoménu počasia „El Nino“, zatiaľ čo hladiny umelých jazier klesli v dôsledku nedostatku zrážok. V Paname sa silné dažde zvyčajne vyskytujú v júli. AKT označili súčasný nedostatok zrážok za „historicky bezprecedentný“.

Viac ako 14 000 tranzitov ročne

Panamský prieplav otvorili 15. augusta 1914. Do 31. decembra 1999 nad ním mali suverenitu Spojené štáty americké. Po návrate do Panamy bol kanál a jeho plavebné komory opakovane prispôsobené potrebám lodnej dopravy. Od posledného rozšírenia, dokončeného v roku 2016, môžu trasu využívať takmer 400 metrov dlhé a 50 metrov široké cisterny a nákladné lode s až 14 000 kontajnermi.

Pri 14 239 tranzitoch lodí sa vlani po vodnej ceste prepravilo takmer 300 miliónov ton tovaru, čo je asi šesť percent svetového obchodu. Cez kanál zvyčajne prechádza viac ako 40 percent kontajnerov prepravovaných zo severovýchodnej Ázie na východné pobrežie USA.

Zdroj: https://orf.at/stories/3328768/