Ticho a plazivo. Progresívna výmena obyvateľstva pod vlajkou boja za znižovanie CO2

Ticho a plazivo. Progresívna výmena obyvateľstva pod vlajkou boja za znižovanie CO2

Ticho a plazivo. Progresívna výmena obyvateľstva pod vlajkou boja za znižovanie CO2 620 330 Doktor

Pokles pôrodnosti v Spojenom kráľovstve je nazývaný „dobrý pre planétu“, keďže počet narodených detí dosiahol 20-ročné minimum. Článok Vám prinášame vo voľnom preklade.

Pokles pôrodnosti na Západe vyrieši nadmernú spotrebu, hovorí bývalý poradca vlády.

Popredný britský expert na demografiu povedal, že klesajúci počet detí narodených v Británii je „dobrá vec“ po tom, čo nové údaje ukázali, že počet pôrodov dosiahol 20-ročné minimum.

Profesorka Sarah Harper CBE, zakladateľka a riaditeľka Oxfordského inštitútu pre starnutie populácie a bývalá vládna poradkyňa, povedala, že klesajúca pôrodnosť na Západe je „dobrá pre… našu planétu“.

Jej vyjadrenia prišli po tom, čo oficiálne údaje Úradu pre národnú štatistiku (ONS) ukázali, že vlani sa v Anglicku a Walese narodilo 605 479 živonarodených detí, čo je najnižší počet od roku 2002. Celkový počet sa v porovnaní s rokom 2021 znížil o 3,1 percenta a je súčasťou dlhodobého poklesu počtu pôrodov v Británii a rozvinutom svete.

Profesorka Harper pre Telegraph povedala:

„Myslím si, že je dobré, že krajiny sveta s vysokými príjmami a vysokou spotrebou znižujú počet detí, ktoré majú. Mám z toho dobrý pocit.“

Akademička uviedla, že klesajúca pôrodnosť v bohatých krajinách by pomohla vyriešiť „všeobecnú nadmernú spotrebu, ktorú v súčasnosti máme“, ktorá má negatívny vplyv na planétu.

Profesorka Harper pôsobila v Rade predsedu vlády pre vedu a techniku v rokoch 2014 až 2017. V roku 2018 získala ocenenie CBE za zásluhy v oblasti demografie. Povedala, že klesajúca pôrodnosť v Spojenom kráľovstve je „nevyhnutná“ a je v súlade s trendmi v iných rozvinutých ekonomikách.

Povedala:

„V krajinách s vysokými príjmami budeme v budúcnosti svedkami menšieho počtu obyvateľov. Proste to bude trend 21. storočia a bude to v skutočnosti dobré pre všeobecnú celkovú nadmernú spotrebu, ktorú v súčasnosti máme a naša planéta.“

Výskum zistil, že bohaté štáty majú tendenciu mať oveľa väčšiu uhlíkovú stopu ako chudobnejšie krajiny, keďže bohatí ľudia si môžu dovoliť kupovať viac tovaru, viac cestovať a robiť iné činnosti, ktoré vytvárajú emisie.

Emisie uhlíka z krajín s vysokými príjmami boli v roku 2020 v prepočte na obyvateľa 29-krát vyššie ako v krajinách s nízkymi príjmami, ukazujú údaje Svetovej banky.

Hoci spomalenie rastu populácie môže znížiť emisie uhlíka, analytici varujú, že predstavuje aj významné výzvy pre hospodársky rast.

Zmenšujúca sa pracovná sila vyvíja tlak na mladšie generácie, aby platili vyššie dane za zdravotnú starostlivosť o starších ľudí. Môže to tiež viesť k nedostatku pracovníkov, čo môže spomaliť rast.

Zatiaľ čo celkový počet pôrodov v Británii klesá, podiel detí narodených ženám z krajín mimo Británie dosiahol rekordnú výšku.

Takmer jedno z troch detí narodených v minulom roku porodili matky narodené mimo Spojeného kráľovstva. Počet pôrodov žien narodených mimo Spojeného kráľovstva medziročne vzrástol o 3 600, čo predstavuje 30,3 percenta všetkých pôrodov. Predchádzajúci vrchol bol 29,3 percenta v roku 2020. Po započítaní otca malo viac ako každé tretie vlani narodené dieťa aspoň jedného rodiča narodeného v cudzine. V Londýne to boli dve tretiny.

Podľa ONS : „V roku 2022 India nahradila Rumunsko ako najbežnejšiu krajinu narodenia matiek nenarodených v Spojenom kráľovstve a Pakistan ako najbežnejšiu krajinu narodenia otcov, ktorí sa nenarodili v Spojenom kráľovstve.

Prvýkrát od začiatku záznamov v roku 2003 boli Afganky medzi desiatimi najčastejšími národnosťami matiek narodených v zahraničí.

Stalo sa tak po tom, čo Spojené kráľovstvo poskytlo afganským ženám humanitárnu ochranu po návrate Talibanu k moci v roku 2021.
Počet narodených detí je oddelený od britskej miery plodnosti, ktorá meria pomer živonarodených detí k ženám v plodnom veku. Toto bude zverejnené neskôr v tomto roku, pretože odhady počtu obyvateľov na polovicu roku 2022 ešte nie sú zverejnené.

Miera pôrodnosti klesla na rekordné minimum 1,58 dieťaťa na ženu počas prvého roka ochorenia Covid a mierne sa zvýšila na 1,61 v roku 2021.

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/business/2023/08/17/20-year-low-for-baby-born-in-england-good-news-for-planet/