Kto trpí za našu e-mobilitu: Očitý svedok z miesta činu v bani v Kongu

Kto trpí za našu e-mobilitu: Očitý svedok z miesta činu v bani v Kongu

Kto trpí za našu e-mobilitu: Očitý svedok z miesta činu v bani v Kongu 620 330 Doktor

Téme elektro bláznovstva sme sa venovali skôr v jenom z našich článkov: Zastavte to green-elektro bláznovsto prosím. Dnes pokračujeme reportážou.

Elektromobilita je presunutie problému z bodu A do bodu B. Tak ako progresívci presadzujú elektromobilitu, tak pokrytecky prispievajú k ekologickým záťažiam na druhej strane zemegule. A oni to vedia, ale ako sme pri nich zvyknutí, opäť ide o pozlátko, nie o skutočné riešenie.

Zdá sa, že v Kamilombe bolo kobercové bombardovanie. Holý bývalý les je posiaty stovkami lievikov: hľadia ako hlboké rany v červenohnedej pôde. Stovky ľudí sa tu túlia pri sebe, niektorí z nich vynášajú zo sutinového poľa vyrabované poklady. Ak sa pozriete pozorne, uvidíte v lieviky sotva s metrovým priemerom diery, z ktorých občas vyliezajú muži s vrecami natlačenými pred sebou – z niektorých mužov sa vykľuje tínedžer.

Hoci šachty podľa zákonov krajiny nemôžu byť hlboké viac ako 30 metrov, mnohé sú vraj viac ako trojnásobne hlboké: hovorí sa, že v tuneloch sú znova a znova zasypaní muži alebo mladí ľudia. Kamilombe je jednou z najväčších baní v Konžskej demokratickej republike, kde môže každý záujemca ťažiť kobalt. Takýmto spôsobom môže „parťák“ zarobiť okolo 400 dolárov mesačne – štyrikrát viac ako zarobí učiteľ.

Okolo 200 000 „parťákov“ na voľnej nohe

„La minière artisanale“, neformálna ťažba nerastných surovín, je v konžských banských oblastiach všadeprítomná. Okolo 200 000 „parťákov“ na voľnej nohe používa krompáče, lopaty alebo holé ruky na vykopanie 15 percent všetkých surovín vyťažených v obrovskej krajine v srdci Afriky.

 

Neformálna ťažba kobaltu v Kongu zamestnáva okolo 200 000 ľudí vrátane mnohých mladých ľudí a dokonca aj detí. Nielen vstup do baní je nebezpečný. Práca je tiež nezdravá.

 

Nie je to vždy legálne, ako je to v Kamilombe, neďaleko južného konžského banského mesta Kolwezi. Samostatne zárobkovo činní baníci často vtrhnú do ťažobných oblastí zahraničných držiteľov licencií – napríklad do bane Tenke Fungurume, dobrých 100 kilometrov východne od Kamilombe. Viac ako 7 000 baníkov zamestnaných v čínskej spoločnosti Molybdenum tam ročne ťaží okolo 40 000 ton kobaltu.

Ťažobná oblasť, jedna z najväčších kobaltových baní na svete, zaberá plochu veľkú ako Los Angeles. Takýto priestor nedokáže kontrolovať ani stovka ozbrojených ochrankárov. Najmä v noci je Megamine zaplavený „parťákmi“ obutými v sandáloch, ošúchaných džínsoch a tričkách. James Nicholson zo švajčiarskej komoditnej obchodnej skupiny Trafigura vie, že „značnou mierou“ prispievajú k svetovému obchodu s kobaltom. Kongo dodáva viac ako dve tretiny celosvetového dopytu po ťažkom kove potrebnom na výrobu batérií: dopyt by sa mohol v priebehu nasledujúcich 20 rokov dvadsaťnásobne zvýšiť, pretože počet elektromobilov sa bude zvyšovať.

Pojem „krvný kobalt“ sa šíri

Parťáci s vyhrnutými rukávmi sa však vyhrážajú, že prekazia Eldorádo s konžskou surovinou. O „remeselníckych baníkoch“ sa v meste hovorí – nielen preto, že medzi nimi pracuje nespočetné množstvo maloletých. Neformálne povolanie baníkov sa tiež považuje za nebezpečné, nezdravé a zatienené očividným vykorisťovaním.

Pojem „krvavý kobalt“ sa používa – na základe krvavých diamantov, ktorým Leonardo DiCaprio pomohol získať pochybnú slávu v rovnomennom filme. Klesajúca povesť ťažkého kovu má zničujúci vplyv na kobaltový priemysel. Pretože sa modrastý trblietavý kov používa hlavne na výrobu batérií, celý globálny energetický prechod je predmetom mnohých diskusií. Okrem automobiliek ako Tesla, VW a Mercedes sa pod tlak dostávajú aj IT firmy ako Microsoft, Apple či Google. Všetky sú viac-menej priamo závislé od kobaltu.

Len sa toho nedotýkaj

Zodpovední za tieto spoločnosti doteraz videli tri spôsoby riešenia problému. Niektorí chcú zabezpečiť, aby ich produkty používali iba kobalt z oficiálnych baní a nie zo špinavých baní. Odborníci to považujú za vytieranie zraku, pretože neskôr sa v Číne „dobrý“ kobalt spracováva spolu so „zlým“. Iní úplne prestávajú kupovať konžský kobalt, čo je spúšťačom boomu vzácneho minerálu v Indonézii. A po tretie, ľudia ako Elon Musk poverujú svoje výskumné tímy hľadaním materiálov, ktoré môžu nahradiť kobalt v batériách. Hovorí sa, že je to len otázka času.

 

Mapa Demokratická republika Kongo, Kamilombe

 

Vo všetkých troch prípadoch sú hlavnými obeťami bežní „parťáci“, ktorí prídu o prácu v prípade odchodu globálnych spoločností. Globálne korporácie si tak udržiavajú čistý štít na úkor ľudí na spodku dodávateľského reťazca, ktorí tak nemajú nič z prírodných zdrojov svojej domoviny.

„Západ sa len snaží problém obísť,“ sťažuje sa Dorothée Baumann-Pauly, riaditeľka Ženevského centra pre podnikanie a ľudské práva. „Namiesto toho, aby sme sa zaoberali otázkou, ako možno zlepšiť životy obyvateľstva eticky zodpovedným získavaním nerastných zdrojov.“

Etická zodpovednosť by znamenala, že pracovné podmienky v neoficiálnych baniach sa zlepšia, deti budú chodiť do školy a nebudú musieť tvrdo pracovať a že „banícki remeselníci“ dostanú za svoju prácu spravodlivú odmenu. Ťažbári doteraz nemali inú možnosť, ako predať svoj úlovok čínskym sprostredkovateľom, ktorí si zabezpečili monopol v ťažobných oblastiach Konga. Mnohí baníci majú pocit, že ich okradli agenti z Číny: buď zmanipulovanými váhami, alebo silným cenovým tlakom v dôsledku monopolného postavenia.

 

Ženy sú tiež zamestnané v ťažbe kobaltu v Kongu. Na fotke sa ruda premýva pri bani Kamilombe.

 

Pochybnosti o zámeroch na zlepšenie

V tejto chvíli chce konžská vláda v Kinshase urobiť pre zmenu užitočnú. Profituje takmer výlučne zo zahraničnej ťažby nerastných surovín, pričom obyvateľstvo z veľkej časti nedostane nič. Pred štyrmi rokmi Kinshasa založila „Entreprise General du Cobalt“ (EGC) – štátnu agentúru zodpovednú za nákup, spracovanie a marketing všetkého neformálne extrahovaného kobaltu. V skutočnosti malo EGC otvoriť svoje brány začiatkom tohto roka. Ale v Kolwezi je stále takmer 100 obchodných domov, ktoré čakajú na nákup kobaltu od neoficiálnych „parťákov“.

Podľa správ mnohí zodpovední v hlavnom meste nemajú záujem na tom, aby bol predaj ťažkého kovu férovejší a transparentnejší. Týmto spôsobom by prišli o platby od korumpujúcich čínskych sprostredkovateľov. „ECG je našou najväčšou nádejou na vykonanie potrebných zlepšení pri obnove kobaltu,“ povedal James Nicholson z Trafigury. Keby to tak videli všetci, čoskoro by sa už o krvavom kobalte nehovorilo.

Reportáž uverejnená v https://www.derstandard.at/story/3000000181170/vom-gro223en-leiden-f252r-die-wende-bei-energie