Včera pre nás napísal Boris Johnson recenziu k filmu Barbie

Včera pre nás napísal Boris Johnson recenziu k filmu Barbie

Včera pre nás napísal Boris Johnson recenziu k filmu Barbie 620 330 Doktor

BORIS JOHNSON: Môžem vám povedať význam filmu Barbie, ktorý ušiel toľkým kritikom. Je to výzva pre ľudí, aby mali viac detí!

Volám všetkých otcov na celom svete – mám dôležité informácie. Pozor, všetci dospelí, ktorí sú teraz nútení ísť si tento víkend pozrieť film s názvom Barbie. Už ste videli ten humbuk, peklo publicity o tejto ružovej plastovej bábike, jej výrazných krivkách a popolavo-blond vlasoch, a bolo by zvláštne, keby ste tak neurobili.

Warner Brothers minul viac na reklamu – 117 miliónov libier – ako na výrobu samotného filmu. Stále sa možno obávate, ako by ste si mali užiť 114 minút hollywoodskych hviezd, ktoré poskakujú a predstierajú, že sú bábiky – a ak áno, táto rubrika je pre vás.

Ak si myslíte, že vás nechá chladným kaleidoskopický výbuch pastelového plastového gýča; ak ste nikdy nevideli pointu Barbie s jej záhadnou anatómiou, nehovoriac o pointe jej beznádejného kamaráta menom Ken — potom sa upokojte.

Predvídal som vaše potreby. Za 11 libier za lístok do vynikajúceho miestneho kina v Didcote, centre vesmíru, som videl a pretrpel všetko. Dokážem vysvetliť význam filmu Barbie; a môžem vám povedať, že analýzy, ktoré ste si doteraz prečítali, sú šuvix.

barbie

V skutočnosti je téma tohto filmu tak zdrvujúco zrejmá, že som prekvapený, že doteraz pointa unikala toľkým kritikom.

Začíname desivým portrétom sveta pred Barbie, kde sa malé dievčatká hrajú s bábikami v tvare bábätiek. Kŕmia ich, vymieňajú im plienky, odgrgávajú, starajú sa o ne, milujú ich. . . a potom sa podľa vzoru ‚Tak hovoril Zarathustra‘ ‚objaví ona – nové plastické božstvo: silné, ružovkasté, sebavedomé, nosí vysoké opätky a slnečné okuliare a nič iné.

Barbie prišla a malé dievčatká sa pred ňou klaňajú. Chcú ju nielen vlastniť – chcú ňou byť. Potom, v skutočne bolestivej chvíli, zaútočia na svoje bábiky. Rozbijú svoje malé čajové šálky a fľaštičky s mliekom a potom – tí nežní by mali odvrátiť zrak – začnú vybíjať mozgy o kamene.

Začínate uvažovať, či tento film bude naozaj vhodný pre deti. Zdá sa, že sa to hrozne otáča. Možno je v názve nejaký strašný zmätok a vy ste sa ocitli v životopisnom filme o odpornom nacistickom vrahovi Klausovi Barbiem (asi nebude príbuzný), mäsiarovi z Lyonu.

Odkiaľ táto divokosť? Čo to znamená? Pomaly sa to vyjasňuje. Dievčatá odmietajú tradičné materstvo s jeho nekonečnými prácami. Majú nový idol a ona môže všetko. Je tu Barbie prezidentka USA, laureátka Nobelovej ceny Barbie, novinárka, ktorá získala cenu Barbie, rocková hviezda Barbie a tak ďalej.

Barbie triumfujú vo všetkých mysliteľných oblastiach ľudského snaženia a osvetľujú veľkú pravdu, ktorá sa skutočne objavila až za posledných 100 rokov: že ženy môžu a dosahujú, čo chcú, a môžu sa stať, kým chcú.

Naša hrdinka, ktorú hrá Margot Robbie, je nejakým spôsobom kráľovnou Barbie, ‚Stereotypickou Barbie‘ a má všetko.

Má priateľov, ktorí ju zasypávajú iba komplimentmi. Má krásne malé ružové auto a drobný ružový domček a ide dole na pláž a stretáva sa so svojím priateľom Kenom (Ryan Gosling), ktorý je do nej zamilovaný.

Je to Barbie dievča vo svete Barbie a myslí si, že plast je fantastický. Potom sa niečo začne kaziť.

Má sny – o smrti. Zisťuje celulitídu v hornej časti stehna a má náhle náznaky smrti.

Môžete vidieť, kam to smeruje. Toto nie je raj. Tento svet Barbie je dystopia – desivá vízia budúcnosti ľudskej rasy. . .

Barbie 2

A otázka je, či Barbie, alebo niekto z nás, dokáže ujsť.

V strede je dosť veľa vecí o rodovom konflikte a vojne medzi Barbiemi a Kenmi a musím priznať, že som si tu a tam nakrátko dovolil zavrieť viečka. Ale dostal som sa do veku, kedy dokážete nielen absorbovať, čo sa deje, ale aj sa aktívne zabávať, aj keď ste napoly (alebo úplne) v spánku. To všetko je v každom prípade pre ústredný bod filmu irelevantné. Ako hovorí rozprávačka Helen Mirren vo svete Barbie, „Tehotnú Barbie“ výrobca prestal vyrábať.

Vo svete Barbie epicéni* muži s peroxidovými vlasmi poskakujú vo falošných kožuchoch a obdivujú dievčatá Barbie, ale nemajú poňatia, čo robiť ďalej. Neexistuje žiadna skutočná romantika, pretože – ako to hovorí stereotypná Barbie – ani ona, ani Ken nemajú pohlavné orgány.

Preto tento svet má deti, ale žiadne deti. Je to podobenstvo o osude ľudstva.

Pozri sa na nás. Na celom svete, s výnimkou Afriky, vidíme stabilné alebo klesajúce populácie.

V Číne po prvý raz v živote začala populácia klesať; tak isto v Japonsku, kde za posledných desať rokov stratili milióny ľudí – a ak sa dá veriť správam BBC, mladí Japonci sú niekedy ako Barbie a Ken, ktorí sa vyhýbajú tradičným sexuálnym vzťahom.

V Európe je príbeh ešte ostrejší. Domorodá populácia klesá v Nemecku, Taliansku, Španielsku, Grécku, Portugalsku a Rusku.

Dokonca aj v USA je rast populácie vlažný a poháňaný najmä prisťahovalectvom, a to isté platí v Spojenom kráľovstve. Je pravda, že naša populácia je pripravená predbehnúť Francúzsko po prvýkrát za stáročia a neustále rastie – ale opäť je to hlavne prisťahovalectvom.

Teraz si vy alebo ja možno myslíte, že po demografickej explózii našich životov – viac ako štyri miliardy od môjho narodenia – to bola pozitívne dobrá správa, že aspoň na niektorých miestach konečne začíname znižovať čistú váhu ľudstva a všetko to ničenie, ktoré prinášame: ničenie biotopov a prírody, ničenie druhov, znečisťovanie morí, otepľovanie samotnej atmosféry. Všetci sa môžeme jednotlivo a pokrytecky radovať zo svojich vlastných detí – ale môžeme tiež veriť, že nemusíme pokračovať v neúprosnom rozširovaní posledných stoviek rokov.

Aspoň si to myslím. Ale to nie je posolstvo filmu Barbie! Čo chce Mattel? Čo chcete, ak vyrábate malých ružových plastových homunkulov* a ich pridružený tovar?

Chcete oveľa viac malých bábätiek, ktoré sa čoskoro zmenia na detičky náročné na bábiky. Mattel chce ľudskú reprodukciu!

A čo chcete, ak ste hollywoodske štúdio? Chcete povaľačov na sedadlách. Chcete, aby ho malé deti videli a milovali ho – a pasívne absorbovali jeho filoprogenitívne* posolstvo.

Váham, či prezradím koniec, ale čo povie Barbie, keď nakoniec utečie do skutočného sveta? Vstúpi na lekársku kliniku a oznámi – v záverečnej línii filmu – „Prišla som navštíviť svojho gynekológa“.

Taký je film. Je to satira na tragickú plastickú sterilitu bábiky Barbie a veľký výkrik v štýle Mussoliniho za ľudskú plodnosť.

A to všetko poháňajú peniaze, prirodzene. Ak nikto nemá bábätká, nepredáte žiadnu bábiku.

Slovník:

Homunculus (množné číslo homunculi): Miniatúrna osoba; trpaslík

Philoprogenitive: Produkovať veľa potomkov (alebo mať rád deti)

Epicén: S charakteristikami oboch pohlaví; žiadneho pohlavia; bezpohlavný

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-12348293/BORIS-JOHNSON-Ive-foresuffered-Barbie-parable-destiny-humanity-rallying-cry-human-fecundity-driven-money-html.html