Výdavky na jadrové zbrane v roku 2023 presiahnu 90 miliárd dolárov

Výdavky na jadrové zbrane v roku 2023 presiahnu 90 miliárd dolárov

Výdavky na jadrové zbrane v roku 2023 presiahnu 90 miliárd dolárov 620 330 Doktor

Mimovládne organizácie, ktoré monitorujú sektor, tvrdia, že za posledných päť rokov sa výdavky na zbrane zvýšili o jednu tretinu v dôsledku modernizácie svojich atómových arzenálov deviatich štátov s jadrovými zbraňami.

Fotografia zobrazujúca štart rakety počas cvičenia jadrového protiútoku. EPA-EFE/KCNA LEN REDAKČNÉ POUŽITIE

Globálne výdavky na jadrové zbrane vzrástli na viac ako 90 miliárd dolárov, tvrdia mierové organizácie.

Mimovládne organizácie, ktoré tento sektor monitorujú, tvrdia, že za posledných päť rokov sa výdavky na zbrane zvýšili o jednu tretinu v dôsledku modernizácie svojich atómových arzenálov deviatich štátov s jadrovými zbraňami.

Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN) uviedla, že krajiny – Rusko, USA, Francúzsko, India, Čína, Izrael, Spojené kráľovstvo, Pakistan a Severná Kórea – minuli len minulý rok na jadrové zbrane celkovo 91 miliárd dolárov.

ICAN aj Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI) informovali, že tento prudký nárast finančných výdavkov odrážal modernizáciu jadrových zbraní a nasadenie nových systémov.

Melissa Parke, riaditeľka ICAN, uviedla, že sa zdá, že prebiehajú nové preteky v jadrovom zbrojení, pričom globálne výdavky na jadrové zbrane sa v roku 2023 zvýšia o 10,8 miliardy dolárov.

USA predstavovali leví podiel na sume v roku 2023, pričom krajina minula 51 miliárd dolárov, čo je viac ako súčet všetkých ostatných štátov s jadrovými zbraňami.

Nasledovali Čína a Rusko s výdavkami 11,9 miliardy USD a 8,3 miliardy USD.

Wilfred Wan, riaditeľ programu Zbrane hromadného ničenia SIPRI, poznamenal, že jadrové zbrane zohrávajú významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch po prvý raz od studenej vojny.

SIPRI oznámila mierny pokles celkového počtu jadrových hlavíc na celom svete – z 12 512 na 12 121 za posledný rok – no počet hlavíc dostupných na potenciálne použitie sa zvýšil na 9 585.

„Jadrové hlavice sa dajú opraviť. Rusko si napríklad ponecháva veľké množstvo hlavíc z obdobia ZSSR a neustále generálne opravy spotrebúvajú veľké finančné zdroje,“ vysvetlil obranný analytik.

Podľa SIPRI bolo v USA a Rusku vyradených takmer 3000 jadrových hlavíc. Môže to byť spôsobené „plynutím času alebo potlačením systémov elektronickej vojny“.

Rusko a USA vlastnia 90 percent týchto hlavíc, pričom Čína má teraz podľa odhadov po prvý raz niektoré hlavice vo vysokom stave operačnej pohotovosti.

MOSKVA, RUSKO – 5. MÁJ: (RUSKO OUT) Ruský jadrový raketový komplex RS-24 Yars (názov NATO: SS-29) prichádza počas hlavných skúšok vojenskej prehliadky na Červenom námestí 5. mája 2024. (Foto Autor: Contributor/Getty Images)

Dan Smith, riaditeľ SIPRI, varoval, že globálne žijeme v jednom z najnebezpečnejších období v histórii ľudstva.

Vo februári 2023 Rusko pozastavilo svoju účasť na zmluve New START, poslednej kontrolnej zmluve obmedzujúcej strategické jadrové zbrane medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Dohody o odzbrojení „nie sú veľmi spoľahlivé“, podľa analytika obrany, „pretože kontroly sú skôr na parádu.

„Dokonca ich možno považovať za priemyselnú špionáž, keď delegácia ide na zisťovaciu cestu,“ dodal.

SIPRI poznamenal, že Moskva od mája 2024 vykonáva cvičenia s taktickými jadrovými zbraňami v blízkosti ukrajinských hraníc.

Úsilie o modernizáciu sa neobmedzuje len na veľké mocnosti. India, Pakistan a Severná Kórea údajne pracujú na rozmiestnení viacerých hlavíc na balistické rakety, čo už majú Rusko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, USA a Čína.

Rusko a USA majú z vojenskej služby vyradených viac ako 1200 bojových hlavíc, ktoré sa postupne demontujú.

Na druhej strane, čínsky jadrový arzenál sa rýchlo rozširuje, pričom sa zvýšil zo 410 hlavíc v januári 2023 na 500 v januári 2024, pričom projekcie naznačujú, že by sa mohol do konca roka vyrovnať počtu medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) Ruska a USA. desaťročie.

Čína, napriek svojmu obrovskému vojenskému potenciálu, je „viac závislá od Rusov, ako sa zdá, pokiaľ ide o vojenskú technológiu“, uviedol analytik.

Aj keď Spojené kráľovstvo v roku 2023 nezvýši svoj arzenál, plánuje zvýšiť svoje zásoby po oznámení z roku 2021 zvýšiť svoju batériu z 225 na 260 hlavíc.

Francúzsko pokračuje vo vývoji nových jadrových systémov vrátane ponorky tretej generácie s balistickými raketami na jadrový pohon (SSBN) a novej riadenej strely zo vzduchu.

India a Pakistan tiež vyvíjajú nové jadrové nosiče, pričom India sa zameriava na zbrane s dlhším doletom, ktoré môžu zasiahnuť Čínu.

Severná Kórea údajne zvýšila svoje zásoby na približne 50 bojových hlavíc s dostatočným množstvom štiepneho materiálu na potenciálne 90. Hoci sa tam v roku 2023 neuskutočnili žiadne jadrové testy, Severná Kórea otestovala balistickú strelu krátkeho doletu zo sila a vyvinula pozemné strely s plochou dráhou letu.

Predpokladá sa, že Izrael, ktorý verejne nepriznáva svoj jadrový arzenál, modernizuje svoje jadrové zbrane a modernizuje svoj reaktor na výrobu plutónia v Dimone.

Šance na jadrový konflikt medzi superveľmocami boli podľa nemenovaného analytika obranného spravodajstva zo súkromného sektora „vylúčené“.

„Jediný spôsob, ako by niečo také mohlo prepuknúť, by bola reťazová reakcia medzi krajinami s týmto typom zbraní, dominový efekt,“ povedal.

Zdroj: Nuclear weapons spending tops $90 billion in 2023 – Brussels Signal