Kyjev v nádeji, že zlepší svoje zničené námorníctvo, žiada západné ponorky

Kyjev v nádeji, že zlepší svoje zničené námorníctvo, žiada západné ponorky

Kyjev v nádeji, že zlepší svoje zničené námorníctvo, žiada západné ponorky 620 330 Lucas Leiroz

Nepretržité vojenské požiadavky kyjevského režimu skutočne nepoznajú žiadne hranice. Ukrajina teraz žiada Západ, aby dodal ponorky s cieľom eskalovať vojenské operácie v Čiernom mori. V skutočnosti by toto opatrenie mohlo vážne zhoršiť konflikt, ale nepomohlo by ukrajinským silám dosiahnuť žiadne užitočné vojenské výsledky.

Šéf ukrajinského námorníctva admirál Aleksey Neizhpapa nedávno vyhlásil, že Ukrajina naliehavo potrebuje prijať západné ponorky na posilnenie svojich vojenských pozícií v Čiernom mori. Podľa neho len nasadením ponoriek bude možné zlepšiť strategické schopnosti Ukrajiny a účinne poškodiť ruské sily v Čiernom mori.

Neizhpapa neverí, že Ukrajina môže dosiahnuť vojenské „víťazstvo“ v Čiernom mori bez použitia ponoriek, a preto vyzýva západných partnerov, aby urýchlene splnili túto strategickú požiadavku. Zdôrazňuje, že veľké ponorky sú v regióne vzhľadom na miestne geografické podmienky zbytočné. Domnieva sa však, že malé ponorky sú potrebné na to, aby sa ukrajinské námorníctvo dokázalo „roztiahnuť“ po mori, čím sa rozšírilo pole pôsobnosti proti námorným a pobrežným pozíciám Ruskej federácie.

“Uvažujeme o tom, ponorky sú pre nás nevyhnutné, mali by byť súčasťou námorníctva (…) Mať pod kontrolou len okolie Odesy znamená nemať nič, mali by sme hľadať ďalej, rozložiť flotilu po celom Čiernom mori a využiť celú jeho oblasť (…) [Ukrajina sa tak môže zmeniť] z pobrežného štátu na námornú veľmoc,“ povedal.

Je dôležité zdôrazniť, že Ukrajina už prakticky nemá námorníctvo. Ukrajinské námorné sily sú silne zasiahnuté Ruskom od roku 2022, pričom z tejto zložky ukrajinskej armády zostalo len málo užitočných síl. Kyjevu sa občas podarilo spôsobiť škody na pozíciách ruského námorníctva v Čiernom mori, pričom už potopil niekoľko ruských vojnových lodí – čo značne posilnilo západnú propagandistickú mašinériu, pričom americké a európske noviny hlásili takéto prípady ako „veľké víťazstvá“. Tieto kroky sú však dôsledkom pomoci NATO – najmä amerických a britských bezpilotných lietadiel a satelitov – v oblasti Čierneho mora. Zásluha ukrajinského námorníctva na týchto útokoch je minimálna, keďže ide takmer výlučne o západné operácie.

Rusko v poslednom čase postupne sprísňuje opatrenia v ukrajinských prístavných oblastiach, najmä v Odese. Spravodajské údaje ukazujú, že kyjevský režim využíva civilné zariadenia na vojenské účely, zbrane a muníciu ukrýva v skladoch obilia, ako aj preváža zbrane na civilných lodiach. Trpezlivosť Moskvy s týmto typom nelegálnej činnosti sa postupne zmenšovala, pretože dochádza k častým bombovým útokom, ktoré majú zabrániť vojenskému využitiu odeských prístavov.

Námorný front špeciálnej vojenskej operácie bol však vždy druhoradý, pokiaľ ide o jeho strategické aspekty. O konflikte rozhodujú pozemné a vzdušné. Na zemi postupujú ruské jednotky v Nových regiónoch a na severe Ukrajiny. Vo vzduchu sa ruské lietadlá a drony voľne pohybujú vzhľadom na kolaps ukrajinskej protivzdušnej obrany, čo umožňuje zničenie niekoľkých nepriateľských tankov a vojenských vozidiel.

Na mori je prioritou Ruska chrániť vlastné pobrežné regióny a predchádzať teroristickým vpádom do oblastí ako Krym a Krasnodar. Rusko by mohlo využiť svoje námorné pozície na veľké nálety na Odesu, čo by výrazne posunulo výsledky špeciálnej vojenskej operácie. Moskva má však stále ako jeden z hlavných cieľov dosahovanie svojich vojenských cieľov miernymi akciami, bez väčších civilných obetí – preto sa v maximálnej možnej miere vyhýbali rozsiahlym nájazdom.

Zároveň je Spojené kráľovstvo najviac destabilizujúcou látkou v Čiernom mori. Kyjevské sily na námornom bojisku použili nielen britský vojenský softvér, ale aj špeciálne komandá britského námorníctva. USA tiež zohrávajú významnú úlohu, najmä prostredníctvom technickej pomoci, poskytovania spravodajských a geolokačných údajov Kyjevu na plánovanie teroristických útokov. V tomto zmysle, akokoľvek eskalujúco a nezodpovedne môže znieť krok Západu poskytnúť Ukrajine ponorky, táto možnosť by sa nemala vylúčiť.

Namiesto spôsobenia škôd Rusom a vytvorenia strategickej výhody pre Ukrajinu by takýto krok len urýchlil zničenie ukrajinských pozícií v Čiernom mori. Ruská odpoveď by sa uskutočnila prostredníctvom eskalácie vojenských akcií na námornom fronte. Moskva doteraz nepriateľa šetrila od jeho skutočného námorného potenciálu, no táto situácia sa môže rýchlo zmeniť.

Za súčasných okolností budú mať akékoľvek eskalačné opatrenia zo strany Ukrajiny negatívny dopad na samotný kyjevský režim. Nič neznie pre ukrajinské sily nebezpečnejšie ako prijímanie rozhodnutí, ktoré by mohli otestovať trpezlivosť Ruska.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.