Taliansko a Grécko idú po slobode prejavu

Taliansko a Grécko idú po slobode prejavu

Taliansko a Grécko idú po slobode prejavu 620 330 Doktor

Taliansko a Grécko idú po slobode prejavu: úrady stíhajú disidentov.

Grécka polícia je teraz pripravená vykopnúť vám dvere, ak chcete zverejniť nepríjemnú skutočnosť (Foto: Milos Bicanski/Getty Images)

Pred niekoľkými mesiacmi sa objavilo varovanie, že sloboda slova a prejavu v Európskej únii bude ohrozená uznesením Európskeho parlamentu o nenávistných prejavoch. Dva nedávne incidenty, jeden v Taliansku a jeden v Grécku, dokazujú, že naše obavy boli oprávnené.

Rozhodujúce je, že kritériá EÚ týkajúce sa toho, čo predstavuje „eurozločin“ nenávistné prejavy, sú vágne. Kým v minulosti sa nenávistné prejavy týkali podnecovania k násilným činom, teraz sa týkajú urážania niečí „ľudskej dôstojnosti“.

V praxi to znamená potenciálne tvrdý zásah proti každému „disidentovi“, ktorý odmietne akceptovať agendu demografickej substitúcie, islamskej invázie alebo LGBTQ šialenstva. Aj bez takéhoto právneho rámca je hrozba jasná.

Minulý mesiac boli dvaja ľudia, jeden v Taliansku a jeden v Grécku, zadržaní a stíhaní za odpor proti nelegálnemu prisťahovalectvu a za organizovanie protestu proti plánovanému pochodu Pride.

V Taliansku Antonio Mastantuono, tvorca a správca X účtu Radio Genoa, prepadli jeho dom Carabinieri. Jeho PC, iPad a telefónna SIM karta boli skonfiškované, jeho účet Google a profil X boli zrušené a bol obvinený z podnecovania nenávisti na X a na kanáli Telegram – ktorý nakoniec nebol jeho.

Rádio Janov je X účet, ktorý väčšinou zverejňuje videá kriminálnych aktivít nelegálnych prisťahovalcov. Vďaka svojmu silnému materiálu sa stal populárnym po celom svete. Samotný Elon Musk pred pár dňami obnovil účet.

„Zverejnil som iba skutočné videá s faktickými popismi,“ uviedol Mastantuono vo vyhlásení. „Skutočnosť je taká, že sa ma snažia umlčať, pretože hovorím nepríjemné pravdy, ktoré sú v rozpore s dominantným príbehom. Sloboda prejavu je však moje právo a budem ho aj naďalej uplatňovať.“

V Grécku bol nedávno zatknutý a postavený pred súd Nektarios Mikkios, 34-ročný kresťanský aktivista z Macedónska, ktorý vyzval na pokojný protest proti LGBTQ udalostiam Europride, ktoré sa konali minulý víkend v Solúne.

Mikkios hovoril na FocusFM minulý štvrtok a pozval ľudí, ktorí sa cítia urazení verejnou nahotou a sexuálnymi činmi, aby sa zhromaždili pred kostolom, aby vyjadrili svoj nesúhlas s Europride. Dal jasne najavo, že nenásilná demonštrácia priamo odmietne akékoľvek urážky voči LGBTQ komunite.

O niekoľko hodín neskôr však polícia vtrhla do jeho bytu, vrazila do jeho dverí, zatkla ho a obvinila z porušenia zákonov týkajúcich sa „neposlušnosti“ a „nenávistných prejavov“. Mikkios strávil víkend vo väzení a v pondelok ho predviedli pred súd.

Taliansko aj Grécko majú stredopravé vlády. A zatiaľ čo veľký grécky premiér Mitsotakis z EPP je známy ako pro-imigračný progresívny človek, ako aj nadšenec Green Deal a kultový nadšenec LGBTQ, Meloniovej Taliansko dokazuje, že má pred sebou ešte dlhú cestu k presadzovaniu skutočnej slobody prejavu pre každého.

Európske vládnuce elity si upevňujú moc, stávajú sa čoraz autokratickejšími a autoritárskymi. V mnohých prípadoch už ľuďom nie je dovolené zdieľať fakty alebo vyjadrovať svoj nesúhlas s programami svojich vlád.

Napriek tomu je tu svetlý bod. V prípade Mastantuona aj Mikkiosa sa zmobilizovali obyčajní ľudia, novinári a politici, aby ich podporili. Právna pomoc bola poskytnutá a náklady boli pokryté prostredníctvom crowdfundingu a darov.

V tomto náročnom boji proti despotickému zriadeniu je jedinou cestou solidarita.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/07/italy-and-greece-go-after-free-speech-authorities-prosecute-dissidents/