Národný štát alebo Francúzska islamská republika, Houellebecqova otázka

Národný štát alebo Francúzska islamská republika, Houellebecqova otázka

Národný štát alebo Francúzska islamská republika, Houellebecqova otázka 620 330 Doktor

Pred deviatimi rokmi napísal Michel Houellebecq Submission, jeden z najvplyvnejších románov modernej francúzskej literatúry. S blížiacimi sa predčasnými voľbami vo Francúzsku je to aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Francúzsky autor Michel Houellebecq kladie otázky a získava ceny (Foto Richard Bord/Getty Images)

Francúzsky autor Michel Houellebecq kladie otázky a získava ceny (Foto Richard Bord/Getty Images)

Submission nielenže opisuje súčasné Francúzsko strašidelne naturalistickým a politicky nekorektným spôsobom, ale vytvára aj dystopické proroctvo: že francúzska progresívna fixácia v prospech islamu a proti tradičným a národným hodnotám jedného dňa povedie k tomu, že sa Francúzsko stane islamskou republikou. V roku 2010 získal jeho starší román La Carte et le Territoire prestížne ocenenie Prix Goncourt.

Satirickým a dôsledne urážlivým spôsobom enfant terrible francúzskych listov dokonca presne opisuje, ako sa niečo také stane. A tu sú veci zaujímavé.

Vo fiktívnom druhom kole prezidentských volieb v roku 2022, píše Houellebecq, Marine le Pen čelí moslimskému protivníkovi. S podporou socialistov, liberálov a ľavice sa k moci dostáva francúzska islamistická strana. Potom sa presadzuje islamské právo, ženy sú odsunuté z profesionálnych a verejných úradov, univerzity sú zatvorené a podporuje sa konverzia na islam.

To, čo navrhuje najpredávanejší a najkontroverznejší žijúci autor vo Francúzsku, je jednoduché. Francúzske vládnuce elity nenávidia konzervatívne hodnoty a etnické tradície svojho národa natoľko, že by radšej videli, keby ich krajina prijala šaríu, než aby sa znovu etablovala ako európsky národný štát.

Teraz je samozrejme Submission fikcia. Ale píše sa rok 2024 a Le Penovej strana je veľmi blízko k tomu, aby sa v nadchádzajúcich parlamentných voľbách dostala k moci. A zatiaľ čo začiatkom tohto týždňa Macron hovoril o „občianskej vojne“, ak zvíťazí krajná pravica, moslimskí extrémisti nedávno varovali, že „sa rozpúta skutočné peklo“, ak sa vo Francúzsku uskutoční Národné zhromaždenie.

Možno dúfať, že rétorické a okrajové zveličenia. Hrozí Francúzsku politické ovládnutie islamistami? Samozrejme, že nie.

Zhromažďujú sa liberáli, socialisti a ľavičiari za moslimskou stranou alebo kandidátom? Nie. Naozaj sa islamistické hodnoty stanú prevládajúcimi v srdci EÚ? Nie. Takých vecí by sa mohli báť len bigotní.

Samotný Houellebecq bol často obviňovaný z bigotnosti. V skutočnosti je jednou z popredných francúzskych postáv „láska nenávidieť“. Pravidelne je opovrhovaný, zosmiešňovaný a ostrakizovaný. Ale možno niečo z toho, čo hovorí, treba brať vážne.

7. januára 2015, v deň, keď vo Francúzsku vyšlo Submission, Charlie Hebdo, francúzsky satirický týždenník, vyšiel s karikatúrou autora na titulnej strane, zosmiešňujúc ho a jeho predpovede.

V ten istý deň zaútočili na kancelárie časopisu dvaja alžírski moslimskí bratia francúzskeho pôvodu, ktorí zavraždili 12 ľudí a zranili 11 ďalších.

Treba si položiť otázku, ktorú nastolil Houellebecq: kde je hranica medzi fikciou a realitou?

Niekedy realita prevyšuje fikciu spôsobom, ktorý je nepredvídateľný alebo dokonca iracionálny. Ako povedal Tom Clancy, ďalší slávny spisovateľ: „Rozdiel medzi realitou a fikciou je v tom, že fikcia musí dávať zmysel.

Nikto nevie, kam nás všetky tieto politické tlaky, tieto konflikty zavedú. Ale my všetci vo Francúzsku, v Európe a na Západe si musíme uvedomiť, že už sme možno v kultúrnej a demografickej špirále smrti. Treba to zastaviť. Musíme nájsť spôsob, ako sa dostať z tohto smrteľného prepadu, alebo sa jedného dňa zobudíme a budeme sa čudovať, aké Francúzsko, akú Európu sme si nechali stvoriť.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/06/nation-state-or-islamic-republic-of-france-houellebecqs-question/