Najvyšší súd USA povolil cenzúru internetu

Najvyšší súd USA povolil cenzúru internetu

Najvyšší súd USA povolil cenzúru internetu 620 330 Doktor

Vážna prekážka pre aktivistov za občianske práva proti cenzúre: Najvyšší súd rozhodol pre Bidenovu administratívu o otázke, či vláda môže spolupracovať s Big Tech na cenzúre názorov.

Ťažká porážka občianskeho práva na slobodu prejavu a slobodu tlače na sociálnych sieťach. Najvyšší súd Spojených štátov amerických hlasoval v prospech Bidenovej administratívy vo veľkom prípade cenzúry sociálnych médií. To vláde uľahčí spoluprácu s Big Tech pri cenzúre v budúcnosti.

Čierny deň za slobodu prejavu

Žaloba sa týkala právneho pokusu zastaviť cenzúrne opatrenia Bidenovej administratívy na sociálnych sieťach. Súd však tento pokus zamietol. Dva štáty a päť súkromných žalobcov podali žalobu.

Ale pomerom hlasov 6:3 súd v stredu rozhodol, že žalobcovia nepreukázali, že boli osobne poškodení snahami vlády prinútiť spoločnosti ako Facebook potlačiť skeptikov Covid. Žalobcovia neboli schopní dostatočne preukázať, že to vláda urobila. Rozhodnutie ruší zistenia dvoch nižších súdov, že tieto opatrenia porušujú práva prvého dodatku, ktoré chránia slobodu prejavu.

Začíname – a skončíme – právim podať žalobu“ napísala sudkyňa Amy Coney Barrettová pre šiestich sudcov, medzi ktorých patria traja liberálni sudcovia a traja centristickí konzervatívci. Hoci sa to technicky vzťahuje len na predbežné opatrenie, rozhodnutie je ďalekosiahle. Pokiaľ ide o otázku cenzúry na internete, zostáva len jedna žaloba.

Týka sa to prípadu „Berenson vs. Biden“. Alex Berenson, bývalý novinár New York Times, zažaloval predstaviteľov Bieleho domu a zamestnancov spoločnosti Pfizer. Dôvod: Ich „sprisahanie“ podľa Berensona zakázať mu Twitter v roku 2021. Napriek nedávnemu rozhodnutiu Najvyššieho súdu Berenson naďalej dúfa, že jeho žaloba bude úspešná.

Súd nerozhodol o základných ústavných otázkach. Verí tiež, že bude môcť poskytnúť lepšie dôkazy.
Iní aktivisti za občianske práva vidia verdikt oveľa dramatickejšie. V reakcii na rozhodnutie hlavný právny zástupca NCLA John Vecchione pre Reclaim The Net povedal: „Väčšina Najvyššieho súdu vyhlásila právo Američanov na slobodu prejavu online za nechránené. Vláda môže tlačiť na tretie strany, aby vás umlčali, ale Najvyšší súd neusúdi, že máte právo sťažovať sa, pokiaľ vás neoslovia vaším menom. Toto je zlý deň pre Prvý dodatok.“

DR. Jayanta Bhattacharya, profesorka na Stanfordskej univerzite a prominentná kritička Covidu, ešte jasnejšie vyjadrila závažnosť situácie a kritizovala regulačné opatrenia Bidenovej administratívy počas pandémie COVID-19. DR. Bhattacharya tvrdil, že tieto opatrenia viedli k „iracionálnej politike“ a poznamenala:
„Sloboda prejavu je nevyhnutná pre vedu, verejné zdravie a dobré zdravie. Vyzvala na akciu Kongresu a verejné hnutie na obnovenie a ochranu práva na slobodu prejavu v Amerike .

Rozhodnutie je prekážkou úsilia mnohých, ktorí tvrdia, že vláda spolu s federálnymi regulátormi tlačí na platformy sociálnych médií, aby potlačili hlasy tým, že ich obsah označia za dezinformácie.

Zdroj: https://tkp.at/2024/06/27/oberster-us-gerichtshof-erlaubt-internet-zensur/