Kandidáti za PS skladajú dúhový sľub. Pretláčanie LGBT agendy chcú pred verejnosťou tajiť

Kandidáti za PS skladajú dúhový sľub. Pretláčanie LGBT agendy chcú pred verejnosťou tajiť

Kandidáti za PS skladajú dúhový sľub. Pretláčanie LGBT agendy chcú pred verejnosťou tajiť 620 330 Mr Hyde

Za Slovensko podpísalo LGBTI sľub z pera európskej mimovládky 16 kandidátov. Dokument ich zaväzuje „mať bezpečie LGBTI ľudí na prvom mieste“, hroziť sankciami štátom, ktoré sa vzpierajú LGBT agende a v prípade potreby pracovať na dúhovej legislatíve tajne, teda bez infomovania verejnosti.

Dúhová vlajka pokroku pred sídlom Európskeho parlamentu v Bruseli. Zdroj: Profimedia.sk

Sľub na Slovensku podpísali kandidáti strán Progresívne Slovensko, Socialisti a Volt.

Sľub s názvom Come out 4 Europe kandidátov do tohtoročných európskych volieb spísala neziskovka ILGA, ktorá je strešnou organizáciou pre európske dúhové mimovládky.

Veľká časť jej finančných zdrojov pochádza priamo od Európskej komisie. V roku 2022 ju dotovali aj holandská vláda, Nadácia otvorenej spoločnosti a Global Equality Fund.

LGBTI práva ako obetné baránky

Sľub, ktorý podpísalo aj deväť kandidátov za hnutie Progresívne Slovensko, zaväzuje politikov aj „navrhovať a obhajovať politiky a zákony EÚ, ktoré podporujú explicitnú ochranu na základe sexuálnej orientácie, rodovej identity, rodového vyjadrenia a sexuálnych charakteristík“.

Politici sa prostredníctvom dokumentu zaviazali aj k „uznávaniu faktu, že práva LGBTI sa používajú ako obetné baránky v širších útokoch na demokraciu“.

Sľubujú tiež, že budú apelovať na EÚ, aby brala na zodpovednosť členské štáty za „porušovanie ľudských práv LGBTI osôb a za ignorovanie záväzkov vyplývajúcich zo zmlúv, legislatívy a politiky EÚ a odmietnutie implementácie existujúcej právnej ochrany“.

Utajovanie tvorby dúhovej legislatívy spomína odsek, ktorý znie: „(Budem) klásť bezpečnosť komunity nad akékoľvek iné obavy a vždy dodržiavať zásadu ‚neškodiť‘ vrátane toho, že moju prácu vždy, keď je to potrebné, držím mimo dohľadu verejnosti.“

Hnutia Progresívne Slovensko sme sa spýtali, či jeho kandidáti čítali celý sľub Come out 4 Europe, ktorý podpísali, vrátane časti, kde sa zaväzujú, že budú pripravovanú dúhovú legislatívu držať mimo zraku verejnosti. V prípade, že odpovedia, článok aktualizujeme.

Kto podpísal

Za hnutie Progresívne Slovensko sa k vyššie uvedenému zaviazali Krisztián Váradi, Marek Štefanisko, Michal Wiezik, Martin Poliačik, Vanda Rogovská, Mária Kočnerová, Lucia Yar a Ľubica Karvašová.

Zvyšok podpísaných tvoria kandidáti za Volt Slovensko a hnutie Socialisti.sk Artura Bekmatova. Bekmatov, ktorý bol predsedom Frontu ľavicovej mládeže a členom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska, v parlamentných voľbách 2023 figuroval na 150. mieste kandidátky strany Smer. Momentálne pracuje ako asistent poslanca Michala Stušku (Smer).

Sely Papan a jeho podpis LGBTI sľubu. Zdroj: reprofoto comeout.eu

Za hnutie Socialisti.sk do europarlamentu kandiduje aj „prvý otvorene trans* kandidát“ Sely Papan. Ide o muža, ktorý v roku 2018 vytvoril návrh neutrálneho slovenského gramatického rodu s názvom bezrod.

Magazín Queer Youth Slovakia o novom rode napísal: „Autorstvom návrhu bezrodu a jeho zámen je Sely. Sely navrhlo osobné zámeno en, ukazovacie zámeno te a privlastňovacie zámená jena a tena, ako aj ich skloňovanie vo všetkých tvaroch.“

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú v členských štátoch Únie konať v dňoch 6. až 9. júna. Na Slovensku ich vyhlásil predseda Národnej rady a ich konanie určil na 8. júna, čo je sobota, a to v čase od 7.00 do 22.00 hodiny.

Dana Vitálošová / Denník Štandard