80. výročie dňa D spája historický revizionizmus so zástupnou vojnou Powwow*

80. výročie dňa D spája historický revizionizmus so zástupnou vojnou Powwow*

80. výročie dňa D spája historický revizionizmus so zástupnou vojnou Powwow* 620 330 Andrew Korybko

Veľká pozornosť médií sa sústredila na 80. výročie Dňa D vzhľadom na jeho emotívny význam a účasť viacerých medzinárodných lídrov na podujatí. Účasť Zelenského po boku Bidena a niekoľkých jeho západoeurópskych náprotivkov sa zdá byť nemiestna, keďže Ukrajina s touto operáciou nemala nič spoločné. Jediným dôvodom, prečo bol pozvaný, bolo presadiť historicky revizionistický príbeh NATO o druhej svetovej vojne a zapojiť sa do zástupného vojnového powwow.

Aby sme to vysvetlili, prvý odkazuje na falošné tvrdenie, že za porážku nacistov sú zodpovední hlavne západní spojenci, nie Sovietsky zväz. Táto prekrútená verzia pravdy tu bola vždy, ale začala sa prudko šíriť po roku 2014 a najmä po začatí ruskej špeciálnej operácie v roku 2022. Tento príbeh bol popularizovaný súbežne s príbehom o pakte Molotov-Ribbentrop, ktorého skutočný význam bol tu objasnený ako vytvorenie sovietsko-nacistickej aliancie, ktorá umožnila druhú svetovú vojnu.

Preto sa medzi západnou elitou a tvorcami verejnej mienky stalo neprijateľným uznať úlohu ZSSR pri porážke nacistov. Keďže sa však fakty o povojnovom usporiadaní nedajú vymazať, namiesto toho sa pustili do manipulácie udalostí, ktoré k tomu viedli, aby rozprúdili príbeh, že Prvý ukrajinský front, ktorý zohral vedúcu úlohu v bitke o Berlín bola polonezávislou silou. Na tento účel prehliadajú, že bol takto pomenovaný z geografických dôvodov a namiesto toho tvrdia, že to bolo z etnických dôvodov.

Spolupráca niektorých Ukrajincov s nacistami je buď ignorovaná, alebo nečestne vysvetľovaná ako „pomýlená forma protisovietskeho odporu“, ktorá sa spája s predchádzajúcim tvrdením o Prvom ukrajinskom fronte a vytvára úplne nový príbeh. V dnešnom priemernom západnom myslení boli Ukrajinci obeťami Sovietov pred druhou svetovou vojnou a potom nacistov počas nej; polonezávislí víťazi v tejto vojne; a potom opäť obete Sovietov ako zvyšok strednej a východnej Európy (CEE).

Metapríbeh, ktorý sa sformoval prostredníctvom vyššie uvedených prostriedkov, je prirovnanie ZSSR k nacistickému Nemecku, pokiaľ ide o morálnu zodpovednosť za rozpútanie druhej svetovej vojny, a potom porovnanie predĺženej vojenskej prítomnosti prvého v strednej a východnej Európe po vojne s krátkou, no vysoko genocídnou okupáciou nacistov. Na tomto základe nebolo pozvané Rusko na 80. výročie Dňa D, ale Zelenský bol pozvaný, pretože jeho účasť posilňuje tieto názory v predstavách Západu.

Po vysvetlení historicky revizionistických dôvodov Zelenského pozvania na štvrtkové podujatie je teraz čas prejsť na jeho praktický význam vzhľadom na zástupnú vojnu NATO-Rusko na Ukrajine. Je ohromený americkými, britskými, francúzskymi a nemeckými lídrami práve v momente, keď títo štyria „eskalujú do deeskalácie“, ako sa tu argumentovalo s cieľom prinútiť Rusko, aby zmrazilo konflikt za porovnateľne lepších podmienok pre Západ aj Ukrajinu.

Už schválili, aby Ukrajina použila svoje zbrane na zasiahnutie cieľov na všeobecne uznávanom ruskom území, Francúzsko tam zvažuje konvenčnú intervenciu a Poľsko podporované USA zvažuje zostrelenie ruských rakiet nad západnou Ukrajinou. Prezident Putin zároveň naznačil otvorenosť ku kompromisom, pokiaľ budú zaistené záujmy Ruska, estónska premiérka Kallasová povedala, že Ukrajina môže stratiť časť svojho územia a Biden tvrdil, že možno ani nevstúpi do NATO.

Realita, ktorá svitá na Západe uprostred víťazstva Ruska v „pretekoch logistiky“/„opotrebovávacej vojne“, ktorú dokonca aj šéf NATO Stoltenberg ostýchavo priznal, je taká, že očakávaná eskalácia tohto leta môže byť posledným hurhajom ich strany predtým, ako budú nútení dosiahnuť nejaký kompromis s Ruskom. Nech už je to akokoľvek, ideologicky zradikalizovaní jastrabi sa toto leto rozhodli hrať nebezpečnú hru na jadrové kura zo zúfalstva, aby ho prinútili k ústupkom, ktoré by sa potom dalo interpretovať ako strategické víťazstvo.

Toto je komplikovaný vojensko-diplomatický kontext, v rámci ktorého sa Zelenský stretáva s americkými, britskými, francúzskymi a nemeckými lídrami v Normandii, čo sa uskutoční len týždeň pred ďalším summitom G7 v Taliansku, na ktorom sa zúčastní viacero západných lídrov aj predstaviteľov niekoľko ďalších krajín. Patria k nim brazílsky a turecký prezident, indický premiér, pápež a možno aj saudský korunný princ, ktorých všetkých päť krajín zohralo úlohu v snahe sprostredkovať ukončenie ukrajinského konfliktu.

Švajčiarske „mierové rozhovory“ potom začnú hneď po skončení G7 a o necelý mesiac neskôr sa v DC uskutoční ďalší summit NATO. S ohľadom na tento hektický rozvrh Zelenského účasť na 80. výročí Dňa D mu pohodlne umožňuje diskutovať o ukrajinskom rozmere týchto nadchádzajúcich udalostí s jeho štyrmi hlavnými patrónmi v predstihu, čo povedie k tomu, že títo piati budú efektívnejšie formovať agendu vo svetle komplikovaného vojensko-diplomatického kontextu, ktorý už bol vysvetlený.

Účasť brazílskych, tureckých, indických a vatikánskych lídrov na budúco týždňovom stretnutí G7, ako aj prípadná účasť saudského korunného princa, môže viesť k tomu, že jedna alebo nejaká kombinácia týchto krajín spustí hybridný ukrajinský mierový proces medzi Západom a globálnym Juhom po tom, čo ten švajčiarsky nevyhnutne zlyhá. Bloomberg koncom minulého mesiaca informoval, že EÚ chce, aby Saudská Arábia usporiadala inkluzívne rozhovory, ale každá krajina má tiež silné argumenty vo svoj prospech, ktoré by mohli zatieniť Saudské aktivity.

Turecko predtým hostilo rusko-ukrajinské rozhovory, India je považovaná za Hlas globálneho juhu a Vatikán je všeobecne považovaný (či už právom alebo neprávom) za krajinu s vysokou morálnou autoritou, ale v konečnom dôsledku to môže byť Brazília, ktorá vyhrá túto diplomatickú súťaž, keďže je hostiteľom tohtoročného G20. Spoločné čínsko-brazílske vyhlásenie z minulého mesiaca o ich princípoch riešenia tohto konfliktu naznačuje, že Peking bude úzko spolupracovať s Brazíliou, aby zabezpečil, že jeho 12-krokový mierový plán bude základom akýchkoľvek rozhovorov.

Je predčasné predpovedať, ktorá z týchto krajín by mohla úspešne spustiť hybridný mierový proces, ktorý by mohol nasledovať po rozhovoroch so Západom a Švajčiarskom, ktoré sú odsúdené na neúspech, ale zdá sa nevyhnutné, že v dôsledku vyššie uvedeného sa objaví alternatíva, a to bude diskutovali počas nadchádzajúcich samitov G7 a NATO. Zelenského powwow s jeho štyrmi najlepšími patrónmi im preto dáva príležitosť formovať program týchto dvoch podujatí v smere, ktorý preferujú.

To neznamená, že on sám má v týchto záležitostiach nejaké slovo, ale skôr, že bude jednoducho sedieť pri diskusiách svojich nadriadených predtým, ako mu povedia, čo má povedať a urobiť, aby presadil ich záujmy. Dôležitosť jeho účasti na 80. výročí Dňa D však spočíva v tom, že sa zúčastní diskusie svojich patrónov o tom, či podporiť navrhovaný hybridný proces, a akékoľvek námietky by mohli spôsobiť, že sa proti nemu spoja a budú požadovať jeho choreografický odchod z politickej fáze v tomto prípade.

Jeho účasť má teda skôr praktický význam ako len posilňovanie historicky revizionistických rozprávaní o druhej svetovej vojne, keďže Zelenského diskusie s americkými, britskými, francúzskymi a nemeckými lídrami rozhodnú o nadchádzajúcich eskaláciách a novom mierovom procese, ktorý by ich mohol nasledovať.

O výsledku ich rokovaní možno len špekulovať, ale nakoniec sa ukáže počas budúco týždňového summitu G7 a summitu NATO, ktorý bude nasledovať začiatkom júla, počas ktorého bude všetko jasnejšie.

Andrew Korybko

*pozn redakcie Powwow – Wikipedia

Powwow (tiež pow wow alebo pow-wow) je stretnutie s tancami, ktoré organizujú mnohé komunity pôvodných obyvateľov Ameriky a prvých národov. Powwows sú dnes príležitosťou pre domorodých ľudí, aby sa stýkali, tancovali, spievali a ctili si svoju kultúru